Centrum rekreacyjne w Ząbkach

Dwa piętra atrakcji

Zimą br. w pracowni MXL4 architekci na zlecenie Miasta Ząbki powstał projekt krytej pływalni przy Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Ząbkach koło Warszawy. Planowany obiekt stanowi główny element powstającego Centrum Turystyczno-Rekreacyjno-Sportowego w Ząbkach.

Inwestycja jest zlokalizowana przy ul. Słowackiego w bezpośrednim sąsiedztwie istniejącego stadionu. Założenie znajduje się w obrębie terenów rekreacyjnych zabytkowego obszaru miasta/ogrodu Ząbek, zaprojektowanego w 1912 roku przez architekta Tadeusza Tołwińskiego. Założenia inwestycji zostały przyjęte przez inwestora w oparciu o opracowaną w 2007 roku koncepcję budowy Kompleksu Centrum Sportowego w Ząbkach autorstwa architektów Hanny Dąbrowskiej i Piotra Burakiewicza. W programie funkcjonalnym zaprojektowanego obiektu (oprócz basenu sportowego i rekreacyjnego) przewidziano zespół odnowy fizycznej, kręgielnię, squasha, kawiarnię i parking podziemny. W zakresie projektu opracowano także budowę parkingu i ciągów pieszych, jak również przebudowę ulicy Słowackiego wraz ze skrzyżowaniem z ulicą Skorupki.

 

Na mokro i sucho
Zaprojektowany obiekt ma charakter ogólnodostępnego centrum rekreacyjnego z możliwością organizacji zawodów pływackich niższej rangi. W dwukondygnacyjnym budynku przyjęto podział na funkcje rekreacji „mokrej” na parterze i „suchej” na piętrze. Całość jest zintegrowana holem wejściowym, który w połączeniu z kawiarnią tworzy otwartą przestrzeń spotkań. Zespół basenowy składa się z 25-metrowego basenu sportowego, brodzika i 10-metrowego basenu do nauki pływania połączonego z niecką rekreacyjną z atrakcjami wodnymi…WIĘCEJ W MAGAZYNIE „PŁYWALNIE I BASENY” NR 8 (czerwiec-październik 2011)

 


TEKST I WIZUALIZACJE: MXL 4 ARCHITEKCI