Reklama

Baseny dla najbardziej wymagających, czyli baseny dla zwierząt – Część 2

Inwestycje, które cieszą oko osób odwiedzających oraz są komfortowe dla użytkowników, to marzenie każdego inwestora. Do takich z pewnością należy budowa wybiegu dla pingwinów Humboldta z zapleczem technicznym wraz z instalacjami i infrastrukturą techniczną zrealizowana w roku 2016 na terenie Krakowskiego Ogrodu Zoologicznego.

transczoo-00227Inwestycja została zgłoszona do prestiżowego ogólnopolskiego konkursu „Modernizacja roku 2016” wraz z około 500 inwestycjami z całego kraju w różnych kategoriach. Za budowę wybiegu dla pingwinów Humboldta Fundacja Miejski Park i Ogród Zoologiczny w Krakowie zdobyła główną nagrodę i statuetkę w kategorii „Rewitalizacja obszarów urbanistycznych i terenów zielonych”. Jest to z pewnością wielki sukces tej inwestycji. Udało się to w dużej mierze dzięki determinacji dyrektora krakowskiego ZOO dr Józefa Skotnickiego oraz całego kierownictwa i pracowników ZOO w dążeniu do zrealizowania nowoczesnego obiektu na miarę XXI wieku. Poza inwestorem nagrody otrzymali: projektant – B2 Studio Sp. z o.o. oraz generalny wykonawca – Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowo-Handlowe Transcom Sp. z o.o., które do realizacji tej inwestycji wykorzystało swoje doświadczenie w tego typu obiektach, zdobyte przy wykonywaniu technologii LSS dla części zbiorników wystawowych Afrykarium w wrocławskim ZOO.

Z myślą o użytkownikach

Zrealizowana inwestycja jest również komfortowa dla użytkowników, czyli samych pingwinów. Zwierzęta dotarły do krakowskiego ZOO z obiektów na Węgrzech i w Niemczech, w których nie miały tak dobrych warunków jak w Krakowie. Ptaki zaaklimatyzowały się w swoim nowym domu niemal natychmiast. Wpływ na to miał z pewnością wystrój wybiegu, z półkami skalnymi i norkami do zakładania gniazd, który przypomina wybrzeża Peru, gdzie pingwiny żyją w naturalnym środowisku, ale również fakt, że woda w basenie jest krystalicznie czysta. Ptaki te, nieporadne na brzegu, najlepiej czują się w wodzie. Tam najszybciej redukują stres, gdyż woda jest ich naturalnym środowiskiem. Basen posiadający krystalicznie czystą wodę, w którym mogą nurkować, jest więc dla nich idealnym miejscem zabaw i relaksu.

transczoo-00327

 

transczoo-00427Jak to osiągnięto?

Takie parametry wody osiągnięto dzięki nowoczesnej, w pełni zautomatyzowanej stacji uzdatniania wody znajdującej się w piwnicach budynku technicznego. Urządzenia techniczne składają się z wstępnego bębnowego sita pracującego automatycznie, przez które przepływa cała woda spływająca z basenu do zbiornika buforowego. Na sicie zatrzymywane są wszelkie większe zanieczyszczenia, np. resztki pokarmu, którym karmione są pingwiny, liście i igliwie z drzew rosnących w okolicy wybiegu. Kolejnym krokiem jest pompowanie wody do filtrów, w których następuje mechaniczne oczyszczanie jej z zanieczyszczeń, a jednocześnie częściowe oczyszczanie biologiczne. Przed filtrami zainstalowany jest reaktor, w którym następują dezynfekcja i proces utleniania związków znajdujących się w wodzie odpowiednią dawką ozonu. Ozonowanie w znaczący sposób przyczynia się do poprawy parametrów wody w basenie przez wspomaganie procesu filtracji. Efekt krystalicznie czystej wody uzyskuje się dzięki temu, że ozon obniża mętność wody i intensywność jej barwy. Za filtracją następuje drugi stopień dezynfekcji wody polegający na zastosowaniu lampy UV. Oczywiście do wody dozowany jest także korektor pH, środek przeciw glonom. Całość pomiarów i dozowanie odbywa się w sposób automatyczny, przy jednoczesnym archiwizowaniu wszystkich parametrów wody i całego przebiegu procesów technologicznych. Należy zaznaczyć, że cały proces technologiczny został zautomatyzowany do tego stopnia, by zminimalizować konieczność wysoko wyspecjalizowanej obsługi technicznej. W takich obiektach jak wybieg dla pingwinów w ZOO w Krakowie często brak odpowiednich służb technicznych. Obsługą bieżącą technologii zajmują się osoby na co dzień będące opiekunami zwierząt. Odpowiednie wykonanie automatyki pozwala na obsługę całej techniki przez te osoby z dużą skutecznością.

transczoo-00527

Dobór odpowiedniej technologii, urządzeń i właściwej krotności cyrkulacji wody w basenie pozwala na uzyskanie naprawdę dobrych efektów jakości wody, a dzięki temu zadowolonych użytkowników i zwiedzających. Ogromne znaczenie ma również zastosowanie urządzeń o odpowiedniej jakości, które zapewnią długotrwałą eksploatację obiektu bez awarii i kosztownych modernizacji. W krakowskim ZOO zastosowano urządzenia liderów europejskich firm zajmujących się produkcją urządzeń do technologii wody.

transczoo-00627

 

Niezwykła atrakcja

Budowa wybiegu dla pingwinów Humboldta została zakończona wiosną 2016 r. i od tego czasu jest chlubą krakowskiego ZOO. Świadczy o tym przede wszystkim rosnąca frekwencja – ogród zoologiczny po oddaniu do eksploatacji nowego wybiegu dla pingwinów odnotował znaczy wzrost osób zwiedzających.

 

TEKST | Tomasz Szczyrba
FOTO | Archiwum Firmy Transcom