AQUASTACJA – FITSTACJA – SPORTSTACJA CSR Alchemia

Centrum Sportowo-Rekreacyjne Alchemia to jeden z najnowocześniejszych kompleksów wielofunkcyjnych w Polsce. Idea, która przyświecała deweloperowi – gdańskiej firmie TORUS – to przywrócić miastu poprzemysłowe tereny położone w centralnym punkcie aglomeracji trójmiejskiej i poprzez odpowiedni dobór funkcji ożywić ten fragment Oliwy – dynamicznie rozwijającej się biznesowo-naukowej dzielnicy Gdańska.

Alchemia jest projektem wieloetapowym. W I etapie, który został oddany do użytkowania 2 stycznia 2014 roku, na powierzchni prawie 25 000 m2 zlokalizowano najnowocześniejsze powierzchnie biurowe – 17 000 m2, restaurację – 550 m2 i centrum rekreacyjno-sportowe – 4500 m2. To właśnie centrum, a przede wszystkim znajdujący się w nim kompleks basenów, jest najciekawszą częścią całej inwestycji.

Kolejne etapy Alchemii powstaną w oparciu o ten sam zamysł – połączenie nowoczesnych biur z usługami towarzyszącymi. I tak w kolejnym, realizowanym właśnie etapie do dyspozycji mieszkańców Trójmiasta będzie centrum medyczne, przedszkole i sklepy, a w następnych dwóch inne ciekawe funkcje.

Za projekt całego obiektu odpowiada jedna z najlepszych polskich pracowni architektonicznych – APA Wojciechowski w Warszawy. To właśnie dzięki pomysłowości jej architektów udało się w tak znakomity sposób połączyć trudne z pozoru funkcje – biura i sport. Za niepowtarzalnym, loftowym, nieco technicznym, ale ciepłym i przyjaznym klimatem wnętrz stoi z kolei krakowska pracownia Jacka Grycaja – Grycaj Design. Oprócz wnętrz pracownia ta zaprojektowała lub dobrała wszystkie meble w obiekcie.

Finansowanie, tak jak w przypadku pozostałych inwestycji firmy Torus, jest połączeniem środków własnych dewelopera i finansowania zewnętrznego, które w I etapie Alchemii zapewnił Bank PKO BP.

 

WIĘCEJ W MAGAZYNIE „PŁYWALNIE I BASENY” NR 18

 

TEKST | Maciej Brożek, Marcin Frozyna, Agata Marzec
FOTO | Piotr Wittman