Reklama

Bakterie lubią jacuzzi

Źle utrzymane jacuzzi może być znakomitym środowiskiem dla niebezpiecznych bakterii. Dlatego bardzo ważne jest odpowiednie utrzymanie czystości, dbanie o higienę i postawienie na profilaktykę

wap-0302

Kierownictwo pływalni informuje, że w jacuzzi na terenie pływalni została wykryta bakteria legionella. W związku z zaistniałą sytuacją, wanna z hydromasażem nie jest obecnie dostępna dla korzystających z pływalni – taki komunikat może się pojawić na stronie internetowej niejednego basenu, gdy technologia uzdatniania wody w instalacji wanny jacuzzi nie jest optymalna.

Szczególnie sprzyjającym miejscem dla procesu rozrostu bakterii jest filtr oraz rury jacuzzi. Uwięziona w rurach woda bywa przez długi czas nieruchoma, co daje świetne warunki do namnażania się mikrobów. Optymalną temperaturą dla przetrwania bakterii legionella jest 35°C, a taka właśnie temperatura występuje najczęściej w różnego rodzaju wannach spa. Najczęstszą konsekwencją zakażenia legionellą jest postać płucna choroby (legionelloza) wywołana przez wdychanie aerozolu wodnego. Rzadko zdarza się zakażenie przez zachłyśnięcie wodą z bakteriami. Ciekawostką jest, że nie można zarazić się legionellozą od innych osób.

Zwalczanie legionelli wymaga stosowania szczególnych środków. Bakterie te mają zdolność adaptowania się w warunkach zabójczych dla wielu innych organizmów, a także mają dużą odporność na działanie biocydów. Bez pozbycia się w instalacji uzdatniania jacuzzi warstwy biofilmu nie ma szans na pozbycie się bakterii legionella. Efektywnym sposobem usuwania biofilmu może być umycie całego obiegu instalacji jacuzzi wraz z filtrem produktem firmy WAPOTEC o nazwie LegioCid® Plus Pakiet. W przeciągu kilku godzin lub przez noc uzyskuje się efekt, który znacząco utrudni ponowne osiedlanie się patogennych mikroorganizmów czy też mocno im to uniemożliwi.

Sprawdzona technologia

Równolegle z efektywnym usuwaniem biofilmu, zaleca się zamontowanie w instalacji jacuzzi sprawdzonej technologii WAPOTEC®SYSTEM wraz ze specjalistycznym urządzeniem Dosierdepot SPA. Istotą technologii WAPOTEC®SYSTEM jest poszerzenie standardowej metody uzdatniania o dodatkową obecność dwutlenku chloru. Główna różnica między dwutlenkiem chloru a chlorem lub podchlorynem polega na skuteczniejszym działaniu dezynfekcyjnym oraz na stopniowym rozkładaniu biofilmu. Dezynfekcyjne działanie dwutlenku chloru jest prawie niezależne od wartości pH, co oznacza, że może on być stosowany bez problemu w środowiskach zasadowych. Istota działania dezynfekującego ClO2 tkwi w jego silnych właściwościach utleniających, bez wytwarzania chloru, jak również chloropochodnych. Jest to kluczowa zaleta tej substancji – dwutlenek chloru nie tworzy chloroamin czyli tzw. chloru związanego. Dodatkowo niszczy także prekursory THM.

Po wdrożeniu WAPOTEC®SYSTEM i zainstalowaniu specjalistycznego urządzenia Dosierdepot SPA następuje przyspieszenie i optymalizacja procesu flokulacji, w wyniku jednoczesnego dozowania koagulantu o nazwie WapoFloc® oraz opatentowanego pomocniczego środka koagulacyjnego o nazwie HydroSan®. Równolegle następuje także dodatkowa oksydacja bakterii i zanieczyszczeń koloidalnych, poprzez bezpieczny dwutlenek chloru, powstający samoczynnie w zachlorowanej wodzie w wyniku dozowania drugiego opatentowanego środka z firmy WAPOTEC o nazwie handlowej HydroXan®. Tetrachlorodecaoxid – TCDO- -anion, zarejestrowany jako nowy produkt w ELINCS pod numerem 420-970-2.

W Polsce i na świecie

Technologia według metody „Flokulacja- -Filtracja – Dezynfekcja (chlor – dwutlenek chloru) została dopuszczona w Austrii w 2000 roku poprzez Rozporządzenie Bäderhygieneverordnung (§10 pkt 3) i jest stosowana w Europie, a także m.in. w Kanadzie, USA, Japonii, Nowej Zelandii. Również w Polsce firma WAPOTEC uzyskała na tę technologię pozytywną opinię Państwowego Zakładu Higieny oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego i z powodzeniem wdrożyła ją w naszym kraju.

wap-0303

Firma WAPOTEC ma wyłączność, w Polsce i w Europie, na produkcję i sprzedaż środka HydroXan®, zawierającego w swym składzie Tetrachlorodecaoxid – TCDO- -anion, a to oznacza, że tylko metoda WAPOTEC®SYSTEM jest zgodna z austriackim rozporządzeniem.

Jakie korzyści?

Po wdrożeniu WAPOTEC®SYSTEM nastąpi znaczące ograniczenie możliwości pojawienia się w jacuzzi bakterii legionella a poziom chloru związanego oraz THM ulegnie obniżeniu do wartości zalecanych przez obowiązujące w Polsce rozporządzenie ministra zdrowia. Dla użytkowników wanien jacuzzi oznacza to że:

  • zmieni się jakość organoleptyczna wody,
  • nie będzie się wyczuwało charakterystycznego nieprzyjemnego zapachu wody chlorowanej,
  • zostanie zredukowane odczucie podrażnienia błony śluzowej oczu i dróg oddechowych,
  • zostanie zredukowane niebezpieczeństwo pojawienia się zmian skórnych i astmy.

Postaw na profilaktykę

Przestój związany z brakiem wanny jacuzzi, która ma przecież wielu fanów, może niekorzystnie wpłynąć na opinię o całym basenie. A co gorsza – może pojawić się negatywna reklama. Absolutnie nie powinno się do tego dopuścić, dlatego warto profilaktycznie zabezpieczyć się na takie zdarzenia, korzystając np. z opisanego powyżej rozwiązania. Basen wdrażający innowacyjne technologie nie tylko poprawia bezpieczeństwo jakości wody, lecz także dba o zdrowie swoich gości. Wpływa to pozytywnie na wzrost zaufania do korzystania ze wszystkich innych atrakcji basenowych, a także na lojalność w przyszłości. W dobie konkurencji jest to podstawą istnienia.

Autor jest szefem firmy Wapotec Polska.

tel. kom.: 664 371 814

marian.dudko@wapotec.pl

 

TEKST | Marian Dudko

FOTO | Archiwum Firmy WAPOTEC