Reklama

Kompleks basenowo-rekreacyjny w Białogardzie

W dniu 6 stycznia 2017 r. kompleks basenowo-rekreacyjny w Białogardzie otworzył swoje drzwi dla pierwszych miłośników wodnych szaleństw. Obiekt powstał w odpowiedzi na duże zainteresowanie lokalnej społeczności i będzie zaspokajał potrzeby wypoczynku i rekreacji przez cały rok. Oferta obiektu adresowana jest do całych rodzin: dzieci w wieku przedszkolnym, młodzieży szkolnej oraz dorosłych i seniorów, a także do szkół. Bogaty program rekreacyjny i szkoleniowy idealnie wpisuje się w potrzeby mieszkańców regionu i okolic.

Realizacja inwestycji

Środki na budowę pływalni pochodziły z kredytu udzielonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Oprócz tego obiekt uzyskał dofinansowanie Fundusz Rozwoju Kultury Fizycznej Ministerstwa Sportu i Turystyki. Miasto Białogard pozyskało także ok. 1 mln zł na instalację odzysku ciepła i instalację solarną z Polsko-Szwajcarskiego Programu Współpracy.

Obiekt został zaprojektowany przez pracownię architektoniczną Piotr Dominiczak & Mariusz Szczuraszek z Ostrowa Wielkopolskiego. Generalnym wykonawcą inwestycji zostało Konsorcjum firm Matexim i Instalbud z Białogardu. Owocem dobrej współpracy między biurem projektowym, wykonawcą oraz inwestorem jest nowoczesny obiekt, wykończony na wysokim poziomie i oddany do użytku zgodnie z założeniami.

Jeden z elementów kompleksu Białogardzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji stanowi nowo wybudowany basen. Ten jednokondygnacyjny budynek z podpiwniczeniem wybudowany został w technologii tradycyjnej o mieszanym układzie konstrukcyjnym. Łączna powierzchnia budynku to 4097,54 m2. Do realizacji tej inwestycji wykorzystano ponad 320 t stali, ponad 3 tys. m3 betonu, ok. 7 tys. t piasku i kruszyw. Położono ponad 41 km przewodów, zamontowano 860 opraw oświetleniowych, położono ok. 7 km różnego rodzaju rur i 1200 m wężyków dozujących. W filtrach użyto 32 t piasku filtrującego. Położono także 4200 m2 polbruku.

Charakterystyka obiektu

Kompleks składa się z trzech podstawowych stref użytkowania: części basenowej, strefy SPA i strefy fitness.

W części basenowej znajdują się 25-metrowy, sześciotorowy basen sportowy o powierzchni lustra wody 312,75 m2 i o głębokości 1,3–1,8 m oraz basen rekreacyjny o powierzchni lustra wody 213,40 m2 i o głębokości 1,0–1,2 m, z torem do nauki pływania o długości 12,5 m i głębokości 0,9–1,0 m i atrakcjami:

  • czerwona zjeżdżania rurowa typu anakonda o długości 50 m i średnicy 120 cm z elementami przeziernymi zapewniającymi dodatkowe wrażenia podczas zjazdu,
  • żółta dwutorowa zjeżdżalnia rodzinna ciesząca się ogromnym powodzeniem wśród dzieci i ich rodziców,
  • tunel i rwąca rzeka z wodą przepływającą z dużą prędkością, sprawiająca wrażenie kąpieli w górskim potoku, imitująca prąd rzeczny i spływ z nurtem dzikiej rzeki,
  • szala wodna, wysoki kielich ze spadającą kaskadą wodą,
  • gejzery powietrzne odpychające przebywające w pobliżu osoby potężnymi ilościami pęcherzyków powietrza,
  • masażery siedzące, masażery karku, podwodne leżanki z masażem powietrznym, które stanowią idealną przystań do odpoczynku po aktywnym pływaniu, zapewniają relaks i odprężenie,
  • dwie wanny jacuzzi,
  • wodny tor zabaw aquatrack – dodatkowa atrakcja dostępna czasowo, nowy wymiar rozrywki w wodzie dla osób w każdym wieku, składający się z elementów pneumatycznych wykonanych z niezwykle trwałych i wytrzymałych materiałów.

Strefa do szkolenia osób nieumiejących pływać i dzieci, w tym również tych najmniejszych, znajduje się w basenie rekreacyjnym o niewielkiej głębokości, co zwiększa ilość odbiorców uczestniczących w poszczególnych zajęciach.

W części basenowej znajduje się także tzw. strefa malucha składająca się z brodzika dla dzieci o powierzchni 34,80 m2 i głębokości do 0,35 m oraz atrakcji wodnych: tryskających wodą jeżyka i foczki, które spełniają również funkcję ozdobną. Atrakcje wodne ulokowane są w specjalnych, odpowiednich dla nich strefach o właściwych głębokościach i wyższych temperaturach wody, dzięki czemu mogą być w pełni wykorzystane.

Kolejn częścią nowego kompleksu jest strefa SPA oferująca różnego rodzaju atrakcje, począwszy od sauny suchej, sauny typu sanarium, po saunę na podczerwień. Dodatkowo dostępna jest łaźnia parowa oraz pomieszczenie wypoczynku z podgrzewanymi leżankami. Przedłużeniem tej strefy jest część znajdująca się w hali basenowej, w której czekają dwie wanny z hydromasażem (jacuzzi) oraz leżanki wypoczynkowe;

W obiekcie znajduje się także strefa fitness o powierzchni 500 m2 funkcjonująca niezależnie od pomieszczeń basenowych, obsługiwana przez niezależne wejście. W zespole pomieszczeń mieszczą się trzy sale, w tym dwie połączone systemową ścianą przesuwaną, oraz część komunikacyjna, recepcja, szatnie, WC i zaplecze socjalne.

WIĘCEJ W MAGAZYNIE „PŁYWALNIE I BASENY” NR 25

 

TEKST I FOTO | Białogardzki Ośrodek Sporu i Rekreacji Sp. z o.o.