Największy aquapark w Polsce

Aquapark Fala to największy w całej Polsce park wodny.

Jednocześnie może on pomieścić 1.200 osób. Na powierzchni kilku hektarów skupiono masę atrakcji. Baseny, zjeżdżalnie, sauny, centrum odnowy biologicznej – to tylko część obszaru kompleksu. Druga połowa przeznaczona jest na budowę obiektów rekreacyjnych. Całkowita powierzchnia lustra wody wynosi 2,4 tysiąca metrów kwadratowych. Łódzki park wodny składa się z części zewnętrznej, dostępnej latem oraz wewnętrznej, czynnej cały rok.

W jego skład wchodzi aż siedem różnych basenów (cztery wewnątrz i trzy na zewnątrz), a także zjeżdżalnie, jacuzzi, zadaszona grota, bicze wodne i ogromny plac zabaw dla dzieci w części zewnętrznej o powierzchni 1.200 m². Dodatkową atrakcją kompleksu jest Centrum Spa&Wellness umiejscowione obok piramid. Znajduje się w nim aż 5 różnych saun: parowa – krystaliczna, parowa z chromoterapią, na podczerwień, fińska oraz fińska zewnętrzna, a także baseny z ciepłą i zimną wodą. W centrum można także odpoczywać przy relaksacyjnej muzyce na podgrzewanych łóżkach w dwóch specjalnych pomieszczeniach, opalać się w solarium, bądź skorzystać z masażu w jednym z ośmiu gabinetów. Aquapark Fala to oferta dla tych, którzy lubią aktywnie spędzać czas, a także dla tych, którzy cenią sobie relaks. Jego goście mogą poczuć się w nim, jak na wakacjach w ciepłych krajach. W zadaszonej części rekreacyjnej znajdują się tropikalne rośliny, a w miejscach, w których kąpiący chodzą boso, podłoga jest podgrzewana. Dla wszystkich gości przygotowano ponadto około tysiąca leżaków do wypoczynku.
Wodne animacje
Oferta wodnych animacji jest stałą propozycją dla gości Aquaparku. Bez dodatkowych opłat, w ramach biletu wstępu każdy może wybrać zestaw zajęć w wodzie prowadzonych przez wykwalifikowanych instruktorów. Najmłodsi goście mogą wziąć udział w zajęciach AquaFun. Natomiast wszystkim osobom, które chcą zrzucić zbędne kilogramy na pewno przypadną do gustu zajęcia z AquaAerobicu. Dodatkowo dla dzieci wprowadzone zostały zajęcia z nauki pływania, tzw. Akademia Pływania. Każda z proponowanych form aktywności trwa od 45 do 60 minut. Zajęcia pozwalają podnieść sprawność fizyczną i utrzymać prawidłową oraz zgrabną sylwetkę, a także zapobiegają wielu chorobom.
Trochę historii
Historia łódzkiego kąpieliska Fala rozpoczęła się ponad 30 lat temu. 19 czerwca 1976 roku
w parku Na Zdrowiu przy Alei Unii Lubelskiej otwarto drugi co do wielkości kompleks basenowy w Polsce – „Fala”. Obiekt zbudowany częściowo „w czynie społecznym” znajdował się na obszarze 7 hektarów i mógł pomieścić około 4 tysiące osób. Na jego terenie znajdowały się cztery baseny: basen pływacki, dwa bliźniacze baseny o kształcie zbliżonym do kwadratów oraz największa atrakcja kąpieliska – basen ze sztuczna falą.
Kompleks stanowił centrum rozrywki łodzian i w okresie wakacyjnym tętnił życiem, odbywały się na nim między innymi popularne wybory Miss Lata oraz Miss Natura. Jednak już po dziesięciu latach funkcjonowania obiekt zaczął niszczeć i z powodu wad konstrukcyjnych został zamknięty w 1992 roku. Przez dłuższy czas władze miasta próbowały znaleźć inwestora zainteresowanego wybudowaniem nowego kompleksu. Kąpielisko chcieli budować Niemcy, Kanadyjczycy, Belgowie, Austriacy, Amerykanie i Holendrzy. Ostatecznie 20 listopada 2003 roku miasto Łódź zdecydowało się na utworzenie spółki o nazwie Aqua Park Łódź Sp.z.o.o. ze słoweńskim inwestorem Makro 5 Inwesticije.

 


Autor: Andrzej Cieślik
Foto: Archiwum Aquapark FALA