Wielki powrót wrotek

Jak spędzać wolny czas w mieście? Czym zainteresować dzieci oraz młodzież? Gdzie pójść na spotkanie z przyjaciółmi lub na randkę? Metropolie oferują wiele możliwości, ale i w mniejszych miejscowościach nie brakuje obiektów, takich jak basen, ośrodek sportowy czy kino. Zgodnie z trendem mającym na celu promowanie aktywnego trybu życia, polskie miasta tworzą coraz to nowsze miejsca, umożliwiające połączenie ruchu i rozrywki. Okazuje się również, że dawno zapomniane możliwości rekreacji znów stają się modne!

Wrotki to sport, który doskonale znają i pamiętają osoby urodzone w latach 50. Okazuje się jednak, że jego historia rozpoczęła się już w XVIII wieku, kiedy to Belg Jean-Joseph Merlin zaprojektował buty z zamocowanymi od spodu czterema ciężkimi, drewnianymi kółkami. Z czasem sprzęt ten przeszedł wiele modyfikacji. Zmieniano materiały służące do produkcji poszczególnych elementów, rozmiar i sposób mocowania kółek, ustawienie i wielkość płozy, łożyska, a także z czasem wprowadzono amortyzatory. Wrotki zaczęły się pojawiać w spektaklach baletowych wystawianych w Berlinie, Paryżu, a także Londynie, gdzie stworzono również wielki tor jazdy na wrotkach. Przełomowym momentem dla rozwoju tego sportu stał się koniec XIX wieku, kiedy to Amerykanin James Plimpton opatentował wrotki umożliwiające balansowanie ciałem. Ten model zaczęto już produkować seryjnie. Natomiast kilka lat później pojawiły się wrotki z regulowaną podeszwą buta. Mogły z nich korzystać całe rodziny. W 1867 r. w USA powstała pierwsza publiczna wrotkarnia, która cieszyła się ogromną popularnością. W Polsce pierwsze takie miejsce zbudowano w 1913 r. w Dolince Szwajcarskiej.

Wrotkarnie znowu modne

W 2016 r. wrotki stały się ponownie jednym z najmodniejszych sposobów rekreacji. Trend ten można zauważyć w dużych miastach, np. w Poznaniu, gdzie organizowana jest Wrotkarska Majówka. Wiele miejsc przyjaznych osobom jeżdżącym na wrotkach znajduje się również w Warszawie. Można się tutaj poruszać, korzystając ze specjalnej aplikacji. Fani wrotek mogą wybrać się również do Roller Disco – jest to wielka hala z torem do jazdy. Atmosferę tworzą tutaj również takie elementy, jak: stylowa muzyka z lat 80-tych, specjalne światła oraz graffiti na ścianach. Szczecin, Katowice, a nawet Rybnik także nie pozostają w tyle! W Szczecinie z początkiem lipca 2017 r. powstała nowa wrotkarnia. Miłośnicy jazdy mają tu do dyspozycji 600 m2 toru. Na miejscu znajduje się wypożyczalnia wrotek i kasków. Obiekt oferuje atrakcje zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Podobne możliwości dostępne są również w Katowicach, gdzie funkcjonuje Roller Disco. W ponad 400-metrowy tor wrotkarski zainwestował też Rybnik.

WIĘCEJ W MAGAZYNIE „PŁYWALNIE I BASENY” NR 34

 

TEKST I FOTO | Firma Tempish Polska