Reklama

Zatoka Sportu – perła sportowej Łodzi

W poniedziałek 18 września br. otwarta została pływalnia w Akademickim Centrum Sportowo-Dydaktycznym Politechniki Łódzkiej „Zatoka Sportu” z pierwszym w Łodzi krytym basenem 50-metrowym – sportowa duma uczelni oraz miasta.

Budowa rozpoczęła się w październiku 2014 r. Projekt stworzyło konsorcjum DEDECO sp. z o.o. i Orłowski Szymański Architekci sp. j., a roboty budowlane prowadziły m.in. firmy Strabag sp. z o.o., CZ.P.B.P. Przemysłówka S.A., 01 Partner sp. z o.o., Perfect Displays sp. z o.o. oraz NTW. Koszt inwestycji wyniósł 150 mln zł i był współfinansowany przez Politechnikę Łódzką, Ministerstwo Sportu i Turystyki, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Urząd Miasta Łodzi oraz Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego.

Baseny wielu możliwości

Pływalnia składa się z dwóch basenów: 50-metrowego oraz 25-metrowego. Basen o wymiarach olimpijskich składa się z 10 torów, a jego głębokość na całej długości wynosi 2,5 m. Wyposażony jest w ruchomy pomost, który może podzielić basen na dwa odcinki po 25 m. Basen olimpijski wykorzystywany jest głównie do organizacji zawodów pływackich oraz podczas imprez szczególnych jak Otylia Swim Tour. Możliwości techniczne pływalni pozwoliły na przeprowadzenie rekordowej imprezy, w której udział wzięło 320 dzieci.

Największą zaletą krótszego z basenów jest regulowane dno. W zależności od potrzeb może być ono ustawione na poziomie od 0 aż do 5 m. Nie musi to być jednolita platforma. Dno można podzielić na dwie części, tak by np. na płytszej odbywała się nauka pływania lub aquafitness, a na drugiej – głębszej – wszelakie sporty wodne, od pływania synchronicznego przez skoki do wody po nurkowanie techniczne oraz rekreacyjne z butlą tlenową.

Basen 25-metrowy daje nieograniczone możliwości sportowej aktywności także na sucho. Istnieje bowiem możliwość całkowitego wypłaszczenia basenu do poziomu posadzki i zorganizowania na nim zajęć lub wydarzenia nie związanego z wodą.

WIĘCEJ W MAGAZYNIE „PŁYWALNIE I BASENY” NR 27

 

TEKST | Arnold Lorenc
FOTO | Jacek Szabela