Reklama

Budowa pływalni olimpijskiej w Gdyni

Gdynia wzbogaci się o nowoczesny, funkcjonalny i doskonale wyposażony obiekt sportowy – pływalnię olimpijską, która zostanie wybudowana w sąsiedztwie Stadionu Miejskiego, Narodowego Stadionu Rugby oraz hali widowiskowo- -sportowej Gdynia Arena

 

To pierwsza tego typu inwestycja na Pomorzu. W maju 2016 roku minister sportu i turystyki zatwierdził aktualizację „Programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu”. Budowa pływalni olimpijskiej w Gdyni została zakwalifikowana do planu wieloletniego. Wpływ na taką decyzję miał m.in. regionalny charakter inwestycji oraz jej sportowy wymiar.

Nie tylko pływalnia

Kompleks sportowo-rekreacyjny z pierwszą na Pomorzu pływalnią olimpijską będzie swoistym uzupełnieniem gdyńskiego Forum Sportu – idei od lat konsekwentnie realizowanej przez władze miasta. To obszar, na którym są skupione najważniejsze areny zmagań sportowców. Sercem obiektu będzie 50-metrowa niecka z 10 torami oraz trybunami. Pływalnia będzie zaprojektowana i wyposażona zgodnie z przepisami Światowej Federacji Pływackiej FINA.

Oprócz 50-metrowej pływalni (którą w miarę potrzeb będzie można podzielić na dwie części) na terenie obiektu znajdą się również:

  • basen rozgrzewkowy,
  • basen przepływowy z przeciwprądem, który będzie służył do treningu doskonalenia techniki pływania,
  • strefa rekreacji dla najmłodszych.

Nad halą basenową zaplanowano przestrzeń, która zostanie przeznaczona na potrzeby odnowy biologicznej. Pozostałą część budynku wypełni zaplecze administracyjne, magazynowe oraz szatniowe, w tym także sale rozgrzewkowe oraz pomieszczenia dla trenerów. Przewidziano także budowę dwupoziomowego parkingu podziemnego. Obiekt został zaprojektowany przez Metropolis Sp. z o.o. Sp. k.

Okolica nie do poznania

Metamorfozę przejdzie wkrótce nie tylko teren, na którym powstanie pływalnia, lecz także cała okolica. Przy ul. Kazimierza Górskiego zostanie wybudowany kompleks biurowo-usługowy, natomiast spółka PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. planuje rozbudowę linii kolejowej Kościerzyna – Gdynia. W związku z tym będzie wymagana zmiana istniejących sieci oraz układu drogowego w okolicy ulic: Olimpijskiej, Sportowej i Górskiego. Obecnie główna magistrala ciepłownicza przebiega wzdłuż torów bezpośrednio sąsiadujących z terenem Gdyńskiego Centrum Sportu.

Szczegóły dotyczące prac związanych z sąsiednimi inwestycjami zostały poznane podczas projektowania pływalni. Aktualnie trwają rozmowy z poszczególnymi inwestorami. Należy wspólnie wymyślić takie rozwiązania, które zadowolą każdą ze stron. PKP zapowiada, że etap projektowania linii nr 201 zakończy się w drugiej połowie 2019 roku.

 

WIĘCEJ W MAGAZYNIE „PŁYWALNIE I BASENY” NR 30

TEKST | Gdyńskie Centrum Sportu

WIZUALIZACJE | Biuro Architektoniczne Metropolis Sp. z o.o. Sp. k.