Reklama

Nowoczesny kompleks sportowy w gminie Świdnica

W Witoszowie Dolnym powstał nowoczesny kompleks sportowy, który tworzą: basen, boisko wielofunkcyjne i istniejąca hala sportowa ze ścianką wspinaczkową. Będą z niego korzystać uczniowie z gminnych placówek oświatowych, w szczególności – pierwszej w gminie i powiecie świdnickim – klasy triathlonowej

 

Przesłanek do budowy przyszkolnego basenu było wiele. Jednak to wyniki badań studentów z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, prowadzone przez 6 lat w szkołach gminy Świdnica wskazały, że ponad 80% uczęszczających do nich uczniów ma wady postawy. Władze gminy postanowiły podjąć skuteczne działania. W latach 2009–2018 przeprowadzono diagnozę, poszukano nowoczesnych rozwiązań, opracowano dokumentację projektową, złożono wniosek o dofinansowanie i poprowadzono procedurę przetargową.

Błyskawiczne efekty

Kryta pływalnia powstała w ciągu półtora roku od podpisania umowy z wykonawcą inwestycji, firmą PRE-Fabrykat z Miłkowa koło Karpacza. W nowo powstałym basenie znajdują się:

  • trzy tory do pływania o długości 25 m i głębokości do 195 cm,
  • trzy tory do nauki pływania o długości 12,5 m i głębokości do 130 m,
  • część rekreacyjna.

Do Witoszowa Dolnego będą dowożone dzieci ze wszystkich gminnych placówek oświatowych. Nauka pływania będzie trwać rok i rozpocznie się w drugim semestrze drugiej klasy. Pierwszeństwo korzystania będą mieli uczniowie, ale obiekt będzie dostępny dla wszystkich chętnych. Również dorośli będą mogli znaleźć coś dla siebie. Obiekt jest wyposażony w saunę suchą, parową, tężnię solankową i saunę infrared, czyli tzw. saunę na podczerwień.

WIĘCEJ W MAGAZYNIE „PŁYWALNIE I BASENY” NR 30

 

TEKST | Urząd Gminy Świdnica

FOTO | Urząd Gminy Świdnica, PRE-Fabrykat Sp. z o.o.