Pływalnia w Białymstoku

40 lat minęło

Kamień węgielny pod budowę pływalni położonej w ścisłym centrum Białegostoku wmurowano 19 listopada 1967 roku, a uroczyste otwarcie odbyło się 19 lipca 1973 roku.

Pływalnia jak na tamte czasy była bardzo nowoczesnym obiektem sportowym. Umożliwiała korzystanie z basenu sportowego o wymiarach 12 x 25 m i głębokości 3,5 m, co stanowiło nie lada atrakcję dla amatorów sportów podwodnych i osób, które chciały spróbować swoich sił na trampolinie umieszczonej na wieży do skoków do wody z wysokości 2,5 m. Na terenie obiektu znajdował się również mały basen dla najmłodszych o wymiarach 10,5 x 5,1 m. Dodatkowo budynek pływalni był wyposażony w baseny treningowe (kajakarskie i wioślarskie) oraz trybuny dla 120 kibiców. Basen powstał z funduszu Państwowego Przedsiębiorstwa Totalizatora Sportowego.
Czas na modernizację
Obiekt na przestrzeni kolejnych lat przeszedł wiele modernizacji o charakterze estetycznym i funkcjonalnym. Na początku lat 90. w części piwnicznej pływalni została zainstalowana sucha sauna fińska. Zorganizowano również część wypoczynkową. W 2003 roku wymiary basenu sportowego zostały nieznacznie zmienione, umożliwiając organizację zawodów zgodnie z przepisami FINA…WIĘCEJ W MAGAZYNIE „PŁYWALNIE I BASENY” NR 13

TEKST I FOTO: BOSiR