Programy lojalnościowe dla centrów wodnej i sportowej rekreacji

Utrzymanie pozyskanego klienta ma kluczowe znaczenie dlakażdej firmy, a wdrożenie programu lojalnościowego może być skutecznym sposobem, aby zachęcić klienta do częstszego korzystania z usług lub do… powrotu po więcej.

Na postawie badań K&P Consulting, która w 2013 r. zweryfikowała oferty i koncepcje marketingowe 34 publicznych centrów wodnej rekreacji w Polsce, stwierdzono, że w pięciu z nich funkcjonują programy typu lojalnościowego. Większość centrów oferuje klientom lokalnym kosz różnorodnych, czasami bardzo atrakcyjnych usług prezentowanych jako… dłuuugi cennik z atrakcjami, promocjami i hitami. Taka sytuacja świadczy o tym, że spory wysiłek przeznaczony na ofertowe działania marketingowe może nie przełożyć się na poprawę wyników ekonomicznych w takich obiektach.

Tymczasem z danych uzyskanych z EWA (Europejska Federacja Parków Wodnych) wynika, że aż 75% centrów wodnej rekreacji stowarzyszonych w tej organizacji buduje i pielęgnuje swoje relacje z klientami bazowymi na platformie indywidualnych, maksymalnie trzech, programów lojalnościowych.

Dlaczego lojalność klientów jest tak ważna dla centrów wodnej i sportowej rekreacji (nie tylko tych publicznych)?

Większość operatorów tego typu centrów docenia znaczenie pozyskiwania nowych klientów, ale tylko niewielu z nich zwraca uwagę na znaczenie lojalności klientów w pierwszych latach swojej działalności. Tymczasem taka sytuacja jest dokładnie tym samym, co próba przygotowania kąpieli bez zatkania odpływu za pomocą korka. I tak jak spływająca przez odpływ woda to niepotrzebny wydatek, równie drogie jest pozyskiwanie kolejnych nowych klientów. Dlatego musimy upewnić się, że jesteśmy w stanie pozyskać lojalność swoich klientów.

WIĘCEJ W MAGAZYNIE „PŁYWALNIE I BASENY” NR 16

 

TEKST | Zbigniew Kowalski