Reklama

Ruchome dna Variopool na przykładzie Wielkiej Brytanii, Holandii, Belgii i Francji

Ruchome dna basenowe i przegrody oferują operatorom szereg korzyści. Możliwość zwiększenia lub zmniejszenia głębokości wody oznacza, że operator jest w stanie w krótkim czasie dostosować basen do potrzeb danej grupy użytkowników lub organizowanych zajęć. Za pomocą jednego przycisku, nieckę basenu wyposażoną w ruchome dno, można przekształcić z płytkiego basenu dla dzieci w basen o głębokości 5 m dla miejscowej grupy nurków.

Przegrody basenowe i ruchome dna nie są nowe, ale operatorzy mogą bardzo skorzystać wykorzystując tę technologię – mówi Pieter van Wijnsberge, kierownik sprzedaży Variopool.

Pomost zatapialny

Przegrody oferują podobne możliwości. Oprócz możliwości zamontowania na nich wszelkiego rodzaju osprzętu – od słupków startowych i poręczy, po sprzęt mierzący czas pływaków i uchwyty na palce – każda przegroda ma swoje zalety. Pomost zatapialny umożliwia podział basenu na dwie części z jednej stałej pozycji. Pomost zatapialny, sterowany za pomocą panelu dotykowego i wprawiany w ruch dzięki siłownikom hydraulicznym, może być zupełnie schowany w specjalnie zaprojektowanym w tym celu zagłębieniu w dnie basenu.

Nasze pomosty zatapialne mogą składać się z jednej, dwóch lub trzech części, zwiększając ilość możliwych konfiguracji. W nowych obiektach pomosty zatapialne mogą mierzyć od jednego do trzech metrów szerokości, co znacznie ułatwia przemieszczanie się ratowników oraz obsługi basenu.

Pomost przesuwny

Pomost przesuwny może podzielić basen w dowolnym miejscu, zgodnie z życzeniem operatora, który z łatwością może go ustawić ręcznie lub przy użyciu elektrycznego wózka do przesuwania pomostu.

Sprawnie i ekonomicznie

Ruchome dna i pomosty służą do unowocześniania basenów, a ich konserwacja odbywa się bez konieczności spuszczania wody, co eliminuje koszty opróżniania, ponownego napełniania i podgrzewania wody basenowej. Mimo, że ruchome dna i przegrody nie są rzadkością, korzyści płynące z tej technologii mogą być jeszcze większe.

Wielka Brytania

Kilka pływalni w Wielkiej Brytanii zdecydowało się na zainstalowanie dwóch ruchomych den w jednej niecce basenowej. Sterowane niezależnie od siebie, pozwalają na prowadzenie dwóch różnych typów zajęć równocześnie. Współpracowaliśmy z Places for People Leisure, żeby zoptymalizować działanie dwóch basenów w nowym obiekcie Wycombe Leisure Centre. W basenie 50-metrowym zainstalowano dwa ruchome dna i pomost zatapialny. Jedna część jest przeznaczona do prowadzenia takich zajęć jak aqua Zumba czy nauka pływania dla najmłodszych dzieci, podczas gdy w drugiej części prowadzone są zajęcia z nurkowania. Trzecie ruchome dno zainstalowano w basenie publicznym.

Montowanie ruchomego dna na długości basenu jest rzadkie, ale pozwala na prowadzenie zajęć na całej długości basenu, niezależnie od innych aktywności dziejących się w tym samym czasie. Jedno takie ruchome dno zainstalowaliśmy dla Coventry Sports Foundation w Xcel Sports Centre w Coventry. Kiedy dno ustawione jest na głębokości 30 cm, basen nadaje się na prowadzenie zajęć dla rodziców z niemowlakami.

Gdy głębokość jest zwiększona do 1,4 m odbywają się zajęcia aqua Zumby, a wszystko to nie przeszkadza użytkownikom trenującym pływanie na całej długości basenu w drugiej części. Widzieliśmy również baseny, na których odbywają się zajęcia z wodnej piłki nożnej, seanse filmowe, podczas których młodzież ogląda filmy leżąc na wodzie na dmuchanych materacach, gimnastyka dla seniorów, zajęcia dla kobiet w ciąży oraz wiele, wiele innych.

Holandia i Francja

Stosunkowo innowacyjnym rozwiązaniem jest przegroda na zawiasach montowana w stałym położeniu. Przegroda może być instalowana w już istniejących obiektach, co znacząco wpływa na ich unowocześnianie. Nieużywana może spoczywać na dnie lub w specjalnie przygotowanej wnęce w dnie basenu. W pozycji stojącej może również służyć obsłudze basenu do przechodzenia, dzięki specjalnemu demontowalnemu pokładowi i barierkom.

Przegrodę na zawiasach zainstalowaliśmy podczas renowacji basenu w Hoornse Vaart w Alkmaar w Holandii. Klient wybrał przegrodę na zawiasach złożoną z dwóch części, umożliwiającą podzielenie basenu na trzy części. Przegrody te (o szerokości od 0,5 do 1,25 m) są popularne we Francji.

var-003322

Belgia

Przykładem obiektu w pełni wykorzystującego możliwości stwarzane przez ruchome dna i przegrody basenowe jest ośrodek Aquatic Complex Rozebroeken w Gent w Belgii. Obiekt ten, dysponujący 10-torowym basenem o wymiarach olimpijskich i głębokości do 2 m, jest wyposażony w dwa ruchome dna i pomost zatapialny, składający się z trzech części. Głębokość wody w dwóch częściach niecki z ruchomymi dnami może być regulowana niezależnie, a w połączeniu z pomostem, basen można konfigurować na wiele różnych sposobów.

Optymalna konfiguracja tego obiektu to trzy tory 50-metrowe, siedem torów 25-metrowych i siedem 23-metrowych. Jest tu również możliwy szereg innych kombinacji. Na przykład środkowa część pomostu może być zanurzona na głębokość 1,4 m, tak żeby umożliwić na środkowym torze okrążenia 50-metrowe. Krótsze tory mogą służyć dzieciom na lekcjach pływania lub jako przestrzeń do zabawy, podczas gdy druga część może być wykorzystana na zajęcia aquajoggingu. Równocześnie w pozostałej części basenu może się odbywać pływanie sportowe. Sukces tego kompleksu zainspirował podobne obiekty, łącznie z S&R Olympia w Brugii, który zainstalował te same produkty użyte w Gent.

Spełniamy potrzeby klientów

Zastosowanie więcej niż jednego ruchomego dna w połączeniu z pomostami oferuje duże możliwości. Pozwala stworzyć wielofunkcyjny basen, który może być wykorzystywany równocześnie przez różne grupy użytkowników. Daje to operatorom dużą elastyczność w zakresie wykorzystania obiektu, a także pozwala na szybkie sprostanie nowym trendom i wychodzenie naprzeciw najróżniejszym potrzebom klientów. Oznacza to również większą liczbę odwiedzających, ich zadowolenie, a co za tym idzie, zwiększony dochód. Dziś w wielu krajach Europy architekci i inwestorzy coraz bardziej doceniają korzyści i możliwości płynące z zastosowania ruchomych den i pomostów.

var-003323

 

Variopool specjalizuje się w projektowaniu, montażu i konserwacji ruchomych den i pomostów basenowych. Oto kilka przykładowych projektów:

  • London Aquatic Centre – ruchome dno, pomost zatapialny i przesuwny.
  • Baseny Royal Commonwealth w Edynburgu – ruchome dno i pomost.
  • Aquatic Centre w Aberdeen – ruchome dno.
  • Plymouth Life Centre – ruchome dno, pomost zatapialny oraz platforma dla niepełnosprawnych.
  • Tollcorss International Swimming Centre – ruchome dno i pomost przesuwny.

Variopool Polska Sp. z o.o.

ul. Stefana Żeromskiego 10 58-500 Jelenia Góra

tel. kom.: 506 012 711

info@variopool.pl

www.variopool.pl

 

TEKST I FOTO | Firma Variopool Polska