Reklama

Rynna przelewowa niejedno ma imię

Rynna przelewowa, czyli zewnętrzna część basenu odprowadzająca wodę do systemu uzdatniania wody albo – zwykle tylko w przypadku przestarzałych instalacji – do kanalizacji, może przybierać różne formy.

PiB 19_cz2.indd

Najczęściej spotykana rynna przelewowa to rynna fińska. Charakteryzuje się ona tym, że pomiędzy niecką basenową a samą rynną znajduje się ściana żelbetowa. W zależności od grubości ściany stosuje się tutaj od 1 do nawet 3–4 płytek lub wielkogabarytowe kształtki minimalizujące ilość elementów, a tym samym fug, podnosząc poziom higieny oraz trwałość rozwiązania. Innowacją, jaka została wprowadzona przez producenta ceramiki basenowej SeraPool, są właśnie wielkogabarytowe kształtki dostosowane do różnych szerokości ścian między basenem a rynną przelewową. Kształtki mają szerokość: 12,5, 25 i 37,5 cm. Co więcej, dostępne są one również z profilem tworzącym monolityczną całość z kształtką, co eliminuje konieczność użycia profilu z PVC pod kratkę, który to zwykle jest najsłabszym ogniwem wykończenia obiektów basenowych.

Zdjęcia pokazują pochwyty (czyli płytki brzegowe z zagłębieniem na palce) profilowane wraz z płytkami antypoślizgowymi profilowanymi.

PiB 19_cz2.inddPiB 19_cz2.inddPiB 19_cz2.indd

 

Innym rodzajem rynny przelewowej jest rynna Wiesbaden, gdzie krawędź kształtki stanowi krawędź niecki basenowej. Wśród tych rynien ze względu na położenie lustra wody w stosunku do plaży wyróżnia się Wiesbaden dolny i Wiesbaden górny. Jak sugerują nazwy – w przypadku rynny przelewowej Wiesbaden dolny poziom lustra wody obniżony jest w stosunku do plaży, zaś w przypadku rynny Wiesbaden górny – podniesiony o poziom „noska” na froncie kształtki.

Można również wykończyć rynnę typu Wiesbaden mozaiką porcelanową 2,5 × 2,5 cm. Jest to opcja bardzo wygodna w przypadku nieregularnych kształtów niecki, w szczególności występowania niewielkich promieni. W przypadku prostych kształtów lepiej jest zastosować gotowe kształtki, przez co zmniejsza się znacznie powierzchnia fugi, dzięki czemu uzyskujemy wyższy poziom higieny.

SeraPool Polska

tel.: 509 123 814

e-mail: polska@serapool.pl

www.serapool.pl

serapool

 

 

 

 

TEKST I FOTO | Firma SeraPool Polska