Reklama

Świadomy wybór

W listopadzie 2017 r. został otwarty basen należący do kompleksu sportowo-rekreacyjnego Śremski Sport. Cały kompleks przeszedł remont generalny, który został rozpoczęty w sierpniu 2015 r.

sera-02822Charakterystyka obiektu

Śremski Sport jest obiektem mogącym zaoferować niezmiernie szeroki wachlarz usług sportowo-rekreacyjnych. Oprócz basenu kompleks oferuje pełnowymiarową salę sportową, siłownię, korty do squasha, saunę, bowling, a także w sezonie zimowym kryte lodowisko. Śremski Sport proponuje wiele zajęć stałych, takich jak np. aerobic, spinning, squash, step, pilates. Część hotelowa położona jest w stuletnim Parku Miejskim im. Powstańców Wielkopolskich na Stadionie Miejskim. Obiekt ten dysponuje również dwoma pełnowymiarowymi boiskami do gry w piłkę nożną z trybunami, kortem do tenisa ziemnego, siłownią, sauną, salą konferencyjną oraz restauracją.

Część basenowa składa się z:

  • sześciotorowego basenu sportowego o wymiarach 25 x 12,5 m o głębokości 1,2–2 m;
  • basenu małego o wymiarach 10 x 5 m i głębokości 0,8–1 m przeznaczonego głównie do nauki pływania dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym;
  • brodzika dla dzieci o powierzchni 150 m2 i głębokości 0,2–0,4 m z kolorowymi atrakcjami wodnymi;
  • 47-metrowej zjeżdżalni z hamownią.

Na część basenową zostały zastosowane porcelanowe płytki basenowe Serapool. Co do wyboru byli zgodni zarówno inwestor, jak i generalny wykonawca, którzy postawili na najwyższą jakość w dobrej cenie.

Całość hali basenowej została wykończona w delikatnych i neutralnych kolorach. Mocny element stanowią antracytowy sufit oraz wielokolorowe atrakcje wodne nie tylko dla najmłodszych.

Jakie klasę płytek wybrać?

Nad bezpieczeństwem gości czuwa płytka posadzkowa Relief 25 x 25 cm w klasie antypoślizgu C na mokro i sucho. Również w brodzikach dla dzieci oraz tam, gdzie głębokość jest mniejsza niż 80 cm, zastosowano płytki basenowe w klasie antypoślizgu C i R13 na mokro i sucho.

Normy DIN określają minimalne poziomy antypoślizgu, np. na plażę basenu jest to klasa B. W wielu przypadkach taka klasa okazuje się niewystarczająca. Sucha posadzka o klasie B jest bezpieczna dla dorosłego użytkownika, jednak dla biegającego dziecka przy zachlapanej powierzchni już nie do końca. Obecnie można zaobserwować wzrost świadomości wśród inwestorów, którzy są zainteresowani płytkami na plażę i obejścia w klasie minimum C. Jest to zdecydowanie pozytywny trend. Jednak co w przypadku, gdy płytka na sucho ma klasę B, a na mokro już klasę A? Doświadczenia wielu obiektów pokazują, że płytka o klasie B, w momencie kiedy jest mokra, może być bardzo niebezpieczna.

sera-02833O czym warto pamiętać?

  1. Klasa antypoślizgu na sucho nie jest równa klasie antypoślizgu na mokro! Warto poprosić dostawcę o badania wykonane w szczególności na mokro. Płytka antypoślizgowa o wysokiej klasie na sucho może być śliska i niebezpieczna dla użytkowników, gdy powierzchnia jest mokra.
  2. Niedopuszczalne jest określanie antypoślizgu dla bosej stopy na podstawie wyników badań dla stopy obutej. Konieczne są dwa różne badania. Płytka o dobrych właściwościach antypoślizgowych dla stopy obutej może być niebezpieczna dla stopy bosej przy powierzchni mokrej.
  3. Dana klasa określa przedział antypoślizgu. Oprócz samej klasy warto dowiedzieć się, czy dana płytka należy do dolnego, czy górnego przedziału.
  4. Deklarowana przez producenta klasa antypoślizgowa nie stanowi certyfikatu czy atestu. W przypadku braku odpowiednich dokumentów można poprosić dostawcę o przedstawienie wyniku raportu z badań antypoślizgowości, na podstawie których jest deklarowany dany poziom.

Bezpieczne wykończenia

Na krawędzie murków wokół basenu zostały zastosowane porcelanowe narożniki wyoblające w odznaczających się kolorach. Jest to rozwiązanie zapewniające bezpieczeństwo użytkowników oraz dodatkowo trwałość rozwiązania. Taka kształtka nie odspoi się jak np. narożnik z PVC, uszkadzając przy okazji izolację przeciwwodną.

Również płytki stopnicowe w nieckach w klasie antypoślizgu C na mokro i sucho z odznaczającą się krawędzią stopnicy realnie wpływają na mniejszą wypadkowość, w szczególności najmłodszych użytkowników, którzy zaaferowani dobrą zabawą nie zawsze zauważają schody w basenach przy zaburzonej tafli wody.

W efekcie końcowym zostało zrealizowane zamierzenie – uzyskać bezpieczny obiekt przy pięknej i delikatnej estetyce.

Źródło: https://sremskisport.pl/

SeraPool Polska

tel.: 509 123 814

e-mail: polska@serapool.pl

www.serapool.pl

 

TEKST | Firma SeraPool Polska

FOTO | Mateusz Muras Śremski Sport