Wielki powrót wrotek!

Jak spędzać wolny czas w mieście? Czym zainteresować dzieci oraz młodzież? Gdzie pójść na spotkanie z przyjaciółmi lub na randkę? Metropolie oferują wiele możliwości, ale i w mniejszych miejscowościach nie brakuje obiektów, takich jak basen, ośrodek sportowy czy kino. Zgodnie z trendem mającym na celu promowanie aktywnego trybu życia, polskie miasta tworzą coraz to nowsze miejsca, umożliwiające połączenie ruchu i rozrywki. Okazuje się również, że dawno zapomniane możliwości rekreacji znów stają się modne!

wrotki_00227Wrotki to sport, który doskonale znają i pamiętają osoby urodzone w latach 50. Okazuje się jednak, że jego historia rozpoczęła się już w XVIII wieku, kiedy to Belg Jean-Joseph Merlin zaprojektował buty z zamocowanymi od spodu czterema ciężkimi, drewnianymi kółkami. Z czasem sprzęt ten przeszedł wiele modyfikacji. Zmieniano materiały służące produkcji poszczególnych elementów, rozmiar i sposób mocowania kółek, ustawienie i wielkość płozy, łożyska, a także z czasem wprowadzone amortyzatory. Zaczęły one pojawiać się w spektaklach baletowych wystawianych w Berlinie, Paryżu, a także Londynie, gdzie stworzono również wielki tor jazdy na wrotkach. Przełomowym momentem dla rozwoju tego sportu stał się koniec XIX wieku, kiedy to Amerykanin James Plimpton opatentował wrotki umożliwiające balansowanie ciałem. Ten model zaczęto już produkować seryjnie. Natomiast kilka lat później pojawiły się wrotki z regulowaną podeszwą buta. Mogły z nich korzystać całe rodziny. W 1867 r. w USA powstała pierwsza publiczna wrotkarnia, która cieszyła się ogromną popularnością. W Polsce pierwsze takie miejsce zbudowano w 1913 r. w Dolince Szwajcarskiej.

Wrotkarnie znowu modne

W 2016 r. wrotki stały się ponownie jednym z najmodniejszych sposobów rekreacji. Trend ten można zauważyć w dużych miastach, np. w Poznaniu, gdzie organizowana jest Wrotkarska Majówka. Wiele miejsc przyjaznych osobom jeżdżącym na wrotkach znajduje się również w Warszawie. Można się tutaj poruszać, korzystając ze specjalnej aplikacji. Fani wrotek mogą wybrać się również do Roller Disco – jest to wielka hala z torem do jazdy. Atmosferę tworzą tutaj również takie elementy, jak: stylowa muzyka z lat 80, specjalne światła oraz graffiti na ścianach. Szczecin, Katowice, a nawet Rybnik także nie pozostają w tyle! W Szczecinie z początkiem lipca 2017 r. powstała nowa wrotkarnia. Miłośnicy jazdy mają tu do dyspozycji 600 m2 toru. Na miejscu znajduje się wypożyczalnia wrotek i kasków. Obiekt oferuje atrakcje zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Podobne możliwości dostępne są również w Katowicach, gdzie funkcjonuje Roller Disco. W ponad 400-metrowy tor wrotkarski zainwestował też Rybnik.

Sport to zdrowie

Wrotki to świetna forma ruchu i rekreacji, którą można rozpocząć już od 4. roku życia. Sport ten zwiększa koordynację ruchową, wzmacnia mięśnie nóg i pośladków, przyspieszając jednocześnie spalanie tkanki tłuszczowej. Jazda na wrotkach zwiększa także wydolność układu oddechowego, a co za tym idzie – poprawia kondycję. Uprawiając wrotkarstwo, rozwijamy zmysł równowagi, a jeśli akurat trenujemy na świeżym powietrzu, to doskonale dotleniamy mózg. Jednym z atutów jazdy na wrotkach jest fakt, że dzięki temu, iż ruch podczas jazdy jest płynny, nie obciążamy w żaden sposób stawów, tak jak np. podczas biegania. Wrotki to sport dla całej rodziny! Mogą go uprawiać bowiem osoby praktycznie w każdym wieku. Jazda zarówno w otoczeniu przyrody, jak i w zadaszonej hali sprawia wiele radości oraz daje mnóstwo przyjemności.

wrotki_00327Jak przygotować się do jazdy na wrotkach?

Rozpoczynając swoją przygodę z wrotkami, warto zaopatrzyć się w takie elementy, jak kask czy ochraniacze na kolana. Należy pamiętać, że szybka jazda na wrotkach to mniejsza kontrola nad ciałem, w związku z czym większe ryzyko ewentualnego upadku czy też zderzenia. Szczególnie na samym początku warto zatem kontrolować prędkość, a także zastosować zasadę ograniczonego zaufania, zachowując ostrożność wobec innych użytkowników toru. Należy również poćwiczyć sztukę hamowania, które polega na przechyleniu stopy w przód, by zahaczyć umieszczonymi z przodu wrotek hamulcami o asfalt. Aby nabrać prędkości, wystarczy w równomiernym tempie odpychać się nogami od powierzchni drogi, za pomocą klocków na przodzie wrotek. Oczywiście nie bez znaczenia jest tutaj wybór sprzętu. Jedną z marek, na którą z pewnością warto zwrócić uwagę, jest Tempish. Oferowane przez tę firmę produkty to gwarancja jakości wykonania oraz wytrzymałości. Jednocześnie producent ten posiada bardzo duży wybór modeli adresowanych zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.

Obecnie zarówno młodzi ludzie, jak rodziny z dziećmi, a także seniorzy poszukują różnych form i możliwości spędzania wolnego czasu w sposób aktywny. Wrotki są doskonałą alternatywą dla relaksu i wypoczynku. Można na nich jeździć niezależnie od wieku. Nie wymagają dużych zdolności sportowych, pozwalają za to rozwinąć wiele umiejętności. Nie są również kosztowne w utrzymaniu. Wrotkarnia miejska to miejsce, które łączy pokolenia, stanowiąc obiekt sportowy, rekreacyjny oraz rozrywkowy jednocześnie. Obiekt taki może realizować również wiele projektów promujących ciekawy i aktywny styl życia.

Tempish Polska Sp. z o.o.
ul. Wyzwolenia 189
41-710 Ruda Śląska
tel. kom.: 504 073 880
slawek@tempish.pl

TEKST I FOTO | Firma Tempisch Polska