Mobilne zielone ściany

W poprzednim numerze przedstawiliśmy nowy trend w aranżacji zieleni, jakim są ogrody wertykalne. Tym razem szerzej omówimy temat pionowych ogrodów.

sciany_0232Pionowe ogrody dynamicznie opanowują rynek aranżacji zieleni. Coraz chętniej stosowane są jako niebanalne rozwiązania, a dekoratorzy wnętrz doceniają walory ścian jako miejsca ekspozycji roślin, które ładnie wyglądają na ich tle, a jednocześnie nie zabierają powierzchni pomieszczenia.

Pionowe ogrody, inaczej zwane zielonymi ścianami lub ogrodami wertykalnymi, to pionowe konstrukcje, na których sadzona jest roślinność. Zielone ściany skutecznie ożywiają miejsca o surowej, nowoczesnej architekturze i wprowadzają do wnętrz zapach i klimat relaksu, a ze względu na obfi tą warstwę roślinności doskonale tłumią hałas, produkują tlen, nawilżają i jonizują powietrze. Ogród na ścianie nadaje charakteru każdemu pomieszczeniu.

Zalety ścian mobilnych

W odpowiedzi na potrzeby klientów stworzona została nowa linia ścian mobilnych. Innowacyjne rozwiązanie wyróżnia lekkość i stabilność konstrukcji, a system kół pozwala na łatwe przemieszczanie ściany. Rozwiązanie to nie tylko sprawdza się jako element  zielonych stref relaksu, lecz także jest efektownym elementem dekoracyjnym na targach i imprezach czasowych. Zaletą produktu jest możliwość aranżacji pionowego ogrodu po obu stronach ściany.

Ścianki mobilne oparte są na technologii Pixel Garden. Wyposażone są w zintegrowany system podlewania, zapewniający kompleksowe nawodnienie wszystkich roślin. Stabilna konstrukcja oraz system kół pozwalają na bezproblemowe przemieszczanie ściany i wykorzystanie jej w różnych przestrzeniach. Ściany fi rmy ZUgarden wyróżniają się prostą formą, nowoczesnym designem oraz użyciem wysokiej jakości materiałów do ich produkcji.sciany_0233

Strefy relaksu tworzone z wykorzystaniem ścian mobilnych to projekt przeznaczony głównie dla przestrzeni publicznych, w których mało jest zieleni. „Zielone wyspy” są także świetnym rozwiązaniem dla przestrzeni komercyjnych i biurowych, gdzie dba się o polepszenie komfortu klientów oraz pracowników. Dzięki systemowi mobilnemu możliwe jest aranżowanie zielonych przestrzeni według indywidualnych potrzeb, a połączenie z wygodnymi fotelami stwarza doskonałe warunki do odpoczynku. Firma ZUgarden oferuje kompleksowe rozwiązanie, tj. umożliwienie zakupu bądź wynajmu mobilnych ścian w połączeniu z ich obsługą i serwisowaniem. Możliwość wynajęcia ścian mobilnych jest także idealnym rozwiązaniem w przypadku imprez czasowych, takich jak targi czy eventy

W tej samej technologii zostały opracowane obrazy z żywych roślin. Dowolna ilość modułów Pixel Garden może zostać oprawiona w aluminiową ramę, tworząc piękny, zielony obraz.

Bezproblemowa obsługa

W celu udoskonalenia systemu podlewania mobilnych ścian stworzona została przenośna stacja nawadniająca, która zapewnia kompleksowe nawodnienie roślin.  Dzięki stabilnej konstrukcji i systemowi kół przemieszczanie stacji jest bezproblemowe. Stacja nie musi być zintegrowaną częścią ogrodu wertykalnego, dzięki czemu zielona ściana może stanąć w dowolnym miejscu bez konieczności podłączenia do źródła wody i prądu.

sciany_0234

Obsługa ścian mobilnych może być w pełni zautomatyzowana. Kontrolę zapewnia system czujników oraz kamer przeznaczonych do monitoringu kondycji roślin, który dostępny jest w dwóch wersjach: przeznaczony dla domu lub w wersji zaawansowanej, pozwalającej na monitorowanie zielonych ścian o dużej powierzchni.

Dzięki pełnej automatyzacji opieka nad roślinami nie stanowi problemu. Pozostaje nam jedynie cieszyć się pięknem roślin i podziwiać spektakularny efekt zielonych ścian!

Joanna Piotrowska jest projektantem terenów zieleni, tel. kom.: 530 000 922, j.piotrowska@zugarden.pl, www.zugarden.pl

 

TEKST I FOTO | Joanna Piotrowska ZUgarden, PaweŁ Garbarek Garden Spot