System Net+

Precyzja i oszczędność

W szóstym numerze „Pływalni i basenów” został opisany system AquaTouch – nowoczesne urządzenie pomiarowo-regulujące i dozujące firmy Dinotec, które w wyjątkowo dokładny i wygodny dla użytkownika sposób nadzoruje dozowanie chemii basenowej.

AquaTouch
System AquaTouch należy do nowej generacji urządzeń pomiarowo-regulujących i dozujących chemię konieczną do funkcjonowania basenu. Skonstruowane na bazie najnowocześniejszych technologii cyfrowych urządzenie łączy w jeden system funkcjonalność, nowoczesną technikę pomiarowo-regulującą i dozującą, intuicyjną obsługę oraz (dzięki Internetowi) dostęp osób powołanych z dowolnego miejsca na Ziemi. Do przesyłu informacji i zasilania AquaTouch wykorzystuje technologię BUS, dzięki której wszystkie jego składniki (jednostka centralna z panelem dotykowym, moduły pomiarowe, pompy dozujące) porozumiewają się na swoich poziomach i jednocześnie są zasilane jednym, czterożyłowym przewodem (informacja i zasilanie 24 V w jednym przewodzie). W zależności od konfiguracji jeden system AquaTouch może obsługiwać jednocześnie do trzech obiegów uzdatnianej wody, mierząc i regulując poziom pH, wolnego chloru, chloru całkowitego, preparatów tlenowych, napięcia redox i temperatury oraz prowadzić inteligentną koagulację optymalizowaną automatycznie w zależności od stężenia podanego koagulantu oraz wielkości strumienia uzdatnianej wody. Budowa systemu pozwala na zastosowanie otwartych lub zamkniętych (w zależności od konstrukcji basenu) systemów cel pomiarowych, w których pomiar jest prowadzony potencjostatycznie, dając dzięki temu stabilne i dokładne odczyty wartości mierzonych. Pomiar jest selektywny, niezakłócalny przez inne media m.in. dzięki cyfrowemu przesyłowi informacji.

 

Net+
Net+ jest w zasadzie rozwinięciem systemu AquaTouch. Dzięki niemu możemy zarządzać nie tylko chemią basenową, ale także wszystkimi urządzeniami wymagającymi regulacji i sterowania, np. pracą pomp obiegowych, oświetleniem niecki oraz hali basenu, płukaniem filtrów, pracą wszystkich atrakcji basenowych, grzaniem wody, wentylacją czy klimatyzacją. Oba systemy łączy jeszcze jedno – wszystkie komponenty systemów są nowoczesne i energooszczędne, dzięki czemu znacznie ograniczamy wydatki eksploatacyjne. Każdy system Net+ (podobnie jak wspomniany wcześniej AquaTouch) ma:
– jedną dla maks. trzech obiegów wody basenowej centralną jednostkę sterującą z kolorowym wyświetlaczem dotykowym,
– maks. trzy moduły pomiarowe z celami, elektrodami i przewodami pomiarowymi,
– maks. dziewięć pomp dozujących, po trzy do dezynfekcji, korekty pH i koagulacji,
– lance zasysające, zawory dozujące, odpowiednią ilość przewodu BUS oraz wszelkie komponenty, takie jak np. odpływ i pobór wody pomiarowej.
Elementy te ma też AquaTouch z tą różnicą, że na wyświetlaczu panelu sterującego systemu Net+ pojawiają się już nowe ikony z konkretnymi elementami projektu, np. zbiornik filtracyjny z pompą obiegową, występujące w projekcie atrakcje basenowe czy zbiornik przelewowy. Wystarczy dotknąć palcem odpowiednią ikonę, aby otrzymać pełną informację o aktualnym stanie danego elementu, uruchomić go, wyłączyć lub zmienić wartości nastawy. Poza zestawem komponentów umożliwiających precyzyjne dozowanie i kontrolę chemii basenowej każdy system Net+ może być wyposażony w elementy:
– Combitrol Impuls – montowany bezpośrednio na zaworze napęd nastawny do standardowych zaworów 6-drogowych umożliwiający automatyczną pracę i płukanie filtra.
– Device Control – jednostka sterująca do odbiorników jednofazowych o maks. mocy 2 KW (np. do membranowych pomp dozujących typu mega HF).
– Motor Control – jednostka sterująca do silników trójfazowych o maks. mocy 4 KW (do pomp dozujących, obiegowych oraz pomp i silników atrakcji wodnych i powietrznych o ww. mocy).
– Speed Control – przetwornik częstotliwości do bezstopniowej regulacji obrotów silników prądu trójfazowego maks. do 15 KW (pompy obiegowe oraz silniki urządzeń atrakcji o ww. mocy).
– Pneumatic Drive Control – pneumatyczny napęd do klap zaworów regulujących pracę filtrów basenowych.
– Level Control – hydrostatyczny pomiar poziomu wody w zbiorniku wyrównawczym oraz we wszystkich kanistrach z chemią basenową.
– Czujnik temperatury – służy do pomiaru temperatury pomieszczenia oraz stopnia wilgotności powietrza. Dodatkowo oblicza i wskazuje punkt rosy.
– Dinodos START LEVEL BUS – pompa wężykowa z napędem silnika krokowego o wydajności od 0 do 11 l/h z dokładnie sterowalnym zakresem dozowania. Ma ciągły pomiar poziomu dozowanej cieczy w kanistrze ze wskazaniem na wyświetlaczu głównej jednostki sterującej.
Wszystkie ww. komponenty systemu są połączone ze sobą wyłącznie jednym przewodem BUS. Specjalny przewód BUS zakończony okrągłymi wtykami typu IP 65 znacznie ułatwia instalację całego systemu. Odpada kłopotliwa i kosztowna czynność układania na ścianach licznych wiązek przewodów elektrycznych oraz zabezpieczania ich w szafach sterowniczych zajmujących wiele miejsca w pomieszczeniach technicznych. Jest to główna zaleta systemu Net+, dająca duże oszczędności kosztów oraz czasu.Dodatkowe zalety
Dzięki tym wszystkim komponentom system Net+ może być dowolnie dopasowany do każdych warunków i indywidualnych wymagań inwestora, niezależnie od charakteru obiektu basenowego, jego wielkości, ilości niecek basenowych oraz ilości i rodzaju atrakcji basenowych. Modułowa budowa daje nieograniczone możliwości rozbudowy systemu np. o kolejne baseny lub dalsze atrakcje basenowe w basenach istniejących. Można dzięki temu znacznie obniżyć koszty rozbudowy obiektu. Każda nowa atrakcja może być sterowana z dotychczasowego panelu sterującego. W przypadku budowy dodatkowej niecki basenowej firma Dinotec ponosi koszt związany z filtracją oraz obróbką chemiczną wody (pompy dozujące), natomiast koszt sterowania sprowadzi się jedynie do dołożenia odpowiednich modułów do istniejącej centralnej jednostki sterującej. Każdy system Net+ bez ponoszenia większych kosztów (jedynie lokalna sieć internetowa wyposażona np. w router) może być w pełni dostępny przez Internet z każdego miejsca na Ziemi. Pozwala to na zmniejszenie kosztów serwisu. Wszelkie wątpliwości dotyczące pracy systemu można wyjaśnić bez przyjazdu serwisanta. System Net+ może ponadto współpracować z każdym współcześnie stosowanym na rynku tzw. systemem „inteligentnego budynku”. Obie te możliwości ułatwiają osobom zarządzającym obiektem kontrolę podległych im pracowników obsługi technicznej.Pełna odpowiedzialność
Dzięki temu, że firma Dinotec dostarcza w postaci Net+ cały, kompletny system uzdatniania wody (obok standardowej, 24-miesięcznej gwarancji), może wziąć dodatkowo pełną odpowiedzialność za faktyczną jakość wody w basenach. Każdy system Net+ jest projektowany i wykonywany indywidualnie dla każdego obiektu w zależności od wymagań inwestora i projektanta. Jest idealnym rozwiązaniem dla basenów hotelowych oraz ośrodków wellness i spa. To właśnie w takich obiektach inwestorom zależy zarówno na najwyższej jakości wody, jak i na ograniczeniu kosztów eksploatacyjnych oraz wszelkich czynności obsługowych, co w konsekwencji pozwala na zmniejszenie zatrudnienia. System Net+ jest jednym z elementów propagowanego przez Dinotec tzw. basenu energooszczędnego. Mówiąc o basenie energooszczędnym mamy na myśli kompletny basen o dowolnych wymiarach, przeznaczony do hoteli, pensjonatów, szpitali oraz osób prywatnych. Przy budowie tych basenów zostały zastosowane najlepsze, energooszczędne technologie i urządzenia Dinoteca (Net+, elektroliza Vodes BlueWave). Wykorzystano tu między innymi źródła energii odnawialnej. W efekcie oferowany produkt oszczędza do 75% wszystkich kosztów związanych z funkcjonowaniem tej samej wielkości, podobnie wyposażonego „tradycyjnego basenu”.

Więcej w kolejnych numerach „Pływalni i basenów”.

Uwaga!
Dla swoich klientów firma Dinotec ma niespodziankę – wiele wyrobów otrzyma nowy design. Będą one cieszyć nowych właścicieli nie tylko najwyższą jakością, ale także magicznym wyglądem.

 


TEKST: MAREK STRACZYCKI
FOTO: FIRMA DINOTEC