Zielone ściany

Ogrody wertykalne, choć wyglądają jak z odległej przyszłości, są dostępne już dzisiaj. Znaczny postęp technologiczny, również w branży ogrodniczej, stwarza dzisiaj nieograniczone możliwości i pozwala na osiąganie niesamowitych efektów. Pionowe ogrody, znane i stosowane z powodzeniem na świecie od wielu lat, teraz przeżywają swój rozkwit w Polsce i dynamicznie opanowują rynek aranżacji zieleni, coraz chętniej stosowane jako niebanalne rozwiązania również na basenach, w aquaparkach i SPA.

jacuzzi

Pionowe ogrody inaczej zwane zielonymi ścianami lub ogrodami wertykalnymi to pionowe, lekkie konstrukcje, przymocowane do ściany, na których sadzona jest roślinność.

Zielone ściany to doskonały pomysł na niebanalne wnętrze. Doskonale sprawdzą się jako nowoczesna, oryginalna i niezwykle estetyczna aranżacja. Zielone ściany mogą być stosowane w aranżacji miejsc o ograniczonej powierzchni, gdzie nie jest możliwe wykorzystanie roślin sadzonych w sposób tradycyjny. Zielone ściany skutecznie ożywiają miejsca o surowej, nowoczesnej architekturze i wprowadzają do wnętrz klimat relaksu, a ze względu na obfitą warstwę roślinności doskonale tłumią hałas, działają jak naturalny filtr, nawilżają i jonizują powietrze. Ogród na ścianie ożywia i nadaje charakteru każdemu pomieszczeniu.

zu-0222

Rośliny do zadań specjalnych

Rośliny stosowane w ogrodach wertykalnych firmy ZUgarden to wspaniały akcent dekoracyjny, a jednocześnie nieoceniony impuls dla naszego zdrowia i samopoczucia. Warto więc „zatrudnić” rośliny do zadań specjalnych, gdyż przynoszą one ogromne korzyści:

 • oczyszczają i jonizują powietrze, zwiększają jego wilgotność, produkują tlen, działają jak naturalny filtr;
 • tłumią hałas;
 • pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie;
 • zmniejszają stężenie niektórych alergenów oraz drobnoustrojów w powietrzu – w pomieszczeniach, w których są rośliny, notuje się niższy poziom bakterii aż o 60%;
 • mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie, tworzą doskonałe warunki do twórczej i wydajnej pracy;
 • tworzą atmosferę relaksu i zapewniają kojący oczy widok zieleni.

zu-0223

Ogrody wertykalne montowane są zarówno na zewnątrz (np. na elewacjach zewnętrznych, płotach, w ogrodach, na balkonach i tarasach), jak i we wnętrzach (domy i mieszkania prywatne, biurowce, budynki użyteczności publicznej, baseny, SPA, galerie handlowe itp.):

 • efektownie prezentują się we wnętrzach (baseny, SPA, domy, obiekty firmowe, galerie handlowe, lokale użytkowe, kawiarnie);
 • znajdują zastosowanie w przestrzeniach otwartych (tarasy, ogrody prywatne i publiczne, parki, place zabaw, parkingi);
 • sprawdzają się jako element budowy płotów, ogrodzeń, altanek, przegród ogrodowych;
 • znakomicie zastępują tradycyjne żywopłoty;
 • wprowadzają do wnętrza świeżość i nowoczesny styl;
 • sprawdzą się jako ścianki działowe w biurach.

Aspekt dekoracyjny to tylko jedno z zastosowań efektownych ścian kwiatowych. Kolejnym jest ich funkcja reklamowa. Nowoczesne zielone ściany nie tylko ozdabiają, lecz także mogą być nośnikiem treści marketingowych i przekazów komunikacji wizualnej. Doniczki z kolorowymi roślinami, podobnie jak piksele, mogą posłużyć do stworzenia na ścianie czy innej pionowej płaszczyźnie dowolnego obrazu, efektownej mozaiki czy logo lub nazwy firmy. Mogą to być zarówno ornamentalne motywy abstrakcyjne, jak i konkretne obrazy – znaki, symbole, firmowe logotypy, a nawet kompletne napisy. Możliwości są nieograniczone, wspaniały efekt zależy wyłącznie od wyobraźni, a każda firma za pomocą spersonalizowanej ściany kwiatowej może promować się niebanalnie i nowocześnie.

Unikalny, stosowany przez ZUgarden system pozwala na zagospodarowanie ściany o dowolnych rozmiarach – dołączając kolejne elementy w każdym momencie, można łatwo zwiększyć powierzchnię wiszącego ogrodu. Nasze pionowe ogrody nie powodują zawilgocenia ściany, są łatwe w nawadnianiu i pielęgnacji, a dodatkowo, jeśli tylko znudzi się dotychczasowa aranżacja, można w prosty sposób zmienić układ roślin.

Wykonanie kompleksowego ogrodu wertykalnego

Pierwszym etapem realizacji jest wykonanie projektu aranżacji z doborem gatunkowym roślin oraz wizualizacji.

W zależności od warunków możliwa jest konieczność wykonania prac hydraulicznych, elektrycznych, murarskich (np. doprowadzenie prądu lub wody). Jeśli nie jest możliwe doprowadzenie wody do miejsca, w którym planowana jest zielona ściana, system może również działać w układzie zamkniętym.

Następnie odbywa się montaż stelaża, który stanowić będzie oparcie dla systemu. Stelaż wykonany jest z łat drewnianych, profili stalowych lub aluminiowych, trwale przymocowanych do ściany. Na stelażu montowane są plastikowe moduły Pixel Garden z doniczkami, służące do budowy ogrodów wertykalnych, zainstalowany zostaje również system automatycznego nawadniania wraz ze sterownikiem automatycznym.

Ostatnim etapem jest instalacja roślin, których zwarta płaszczyzna pozwala na osiągnięcie natychmiastowego efektu. System do budowy ogrodów wertykalnych stosowany przez firmę ZUgarden pozwala na umieszczenie 36 dużych roślin na metrze kwadratowym, dzięki czemu uzyskujemy spektakularny wygląd zielonej ściany od samego początku, bez konieczności czekania na rozwój roślin.

Wypożyczane mobilne ogrody wertykalne to najnowszy produkt w ofercie firmy ZUgarden, który stosowany jest między innymi w przestrzeniach biurowych i publicznych jako naturalny, zielony parawan.

Polska produkcja, nowoczesny design i materiały najwyższej jakości to nasze największe atuty.

Joanna Piotrowska jest projektantem terenów zieleni, tel. kom.: 530 000 922, j.piotrowska@zugarden.pl, www.zugarden.pl

zugarden_logo_gif_transparent

 

 

 

 

 

 

TEKST | Joanna Piotrowska, Paweł Garbarek
WIZUALIZACJE | Archiwum Firm: ZUgarden, Garden Spot, Różane Ogrody