Na wiele sposobów

Na całym świecie w nowoczesnych obiektach sportowych, mogących pochwalić się basenem, coraz większą wagę przykłada się do tego, aby nieckę sportową można było wykorzystać na wiele różnych sposobów. Baseny sportowe oferują idealne warunki do zawodów, treningów sportowych oraz pływania rekreacyjnego – i w tym celu nie wymagają żadnych modyfikacji ani montowania dodatkowych urządzeń.

Jednak gdy przychodzi do zorganizowania w takim basenie zajęć aqua aerobiku albo nauki pływania dla dzieci, często na przeszkodzie staje jego głębokość. Chcąc zapewnić optymalne wykorzystanie niecki oraz zainteresować większą liczbę użytkowników, zarządcy basenów coraz częściej decydują się na zainstalowanie dodatkowego wyposażenia umożliwiającego wypłycenie części basenu.

Urządzenia wypłycające mają zastosowanie w każdego rodzaju basenie – od 50-metrowych niecek po niewielkie baseny w hotelach czy centrach fitness.

Urządzenia wypłycające

Firma Euro Team Trader oferuje dwa różne rozwiązania, do wyboru w zależności od wielkości niecki i potrzeb konkretnego obiektu.

Pierwsze rozwiązanie to platformy wypłycające. Są one idealnym rozwiązaniem dla wszelkich basenów, w których mają być na przykład prowadzone zajęcia nauki pływania dla dzieci. Platforma wypłycająca jest stabilną konstrukcją złożoną z demontowalnych elementów. Ustawiona na dnie basenu, na jednym ze skrajnych torów, pozwala na stworzenie przyjaznej przestrzeni dla osób rozpoczynających swoją przygodę z pływaniem. Platforma jest oddzielona od „głębokiej wody” ścianką działową, która zapewnia bezpieczeństwo małym pływakom, a jednocześnie zabezpiecza
przed wpłynięciem innych użytkowników basenu pod platformę wypłycającą.

Konstrukcja platformy jest wykonana ze stali nierdzewnej i paneli polipropylenowych i może być w krótkim czasie zamontowana i zdemontowana przez uprzednio przeszkolonych pracowników basenu bez użycia dodatkowych narzędzi ani podnośników. Platformy wypłycające są wygodnym i ekonomicznym sposobem na czasowe wypłycenie toru bez jakiejkolwiek ingerencji w strukturę niecki basenu.

Drugie rozwiązanie proponowane przez Euro Team Trader to montowane na stałe dna ruchome. Są to urządzenia pozwalające na dowolne ustawienie głębokości części lub całego basenu. Wytrzymały szkielet konstrukcji wykonany jest z wysokiej klasy stali nierdzewnej oraz paneli z polipropylenu zapewniających swobodną cyrkulację wody i spełniających obowiązujące wymogi dotyczące antypoślizgowości. Materiały użyte do wykonania dna są odporne na działanie chemii basenowej i promieniowanie UV.

Jak to działa?

Dna oferowane przez firmę Euro Team Trader są wykonywane zgodnie z obowiązującymi normami dotyczącymi wyposażenia basenów pływackich i spełniają wymogi FINA i Polskiego Związku Pływackiego. Ich konstrukcja umożliwia przeprowadzenie prac serwisowych i konserwacyjnych bez konieczności spuszczania wody z basenu. System poruszania dnem jest mechanizmem, który pozwala na stabilne unieruchomienie dna na każdej żądanej głębokości, zarówno w niecce wypełnionej wodą, jak i po opróżnieniu niecki.

Jedną z głównych zalet oferowanych systemów podnoszenia dna ruchomego jest ich konstrukcja oraz funkcjonalność. Platforma jest podnoszona i opuszczana dzięki działającym synchronicznie podnośnikom nożycowym. System napędowy ruchomego dna umiejscowiony jest w podbaseniu, dzięki czemu jest on łatwo dostępny w celach konserwacji i serwisowania. Natomiast panel sterowania ruchomym dnem znajduje się na poziomie plaży w bezpośrednim sąsiedztwie niecki, co pozwala na bezpieczną obsługę urządzenia.

Jedna niecka – wiele funkcji

Instalacja dna ruchomego jest pewnym sposobem na zwiększenie funkcjonalności i atrakcyjności basenu. Podnosząc dno, uzyskujemy płytki basen, który w zależności od potrzeb i wybranej głębokości może pełnić funkcje basenu szkoleniowego lub rekreacyjnego. W ciągu kilku minut pozwala ono na stworzenie warunków idealnych do aqua aerobiku czy innych zajęć ruchowych (w tym również zajęć rehabilitacyjnych). Opuszczenie dna ruchomego do poziomu dna niecki basenowej przywraca całemu basenowi jego sportowy charakter.

Inne rozwiązania zwiększające funkcjonalność

Możemy dodatkowo zwiększyć atrakcyjność obiektu, montując w niecce basenu jednocześnie dno ruchome i ruchomy pomost albo przegrodę podnoszoną z dna basenu, które Euro Team Trader ma również w swojej ofercie. Dzięki niemu możemy w krótkim czasie z jednej 50-metrowej niecki sportowej stworzyć na przykład dwa 25-metrowe baseny – jeden sportowy, a drugi rekreacyjny – i prowadzić jednocześnie lekcje pływania, treningi sportowe oraz aqua aerobik.

Euro Team Trader oprócz wyżej opisanych urządzeń, które z powodzeniem montował w najnowszych obiektach sportowych w Polsce, ma w swojej ofercie również kompletne wyposażenie basenów sportowych. Największą popularnością cieszą się słupki startowe wyposażone w platformy falstartowe oraz ekrany nawrotowe. Gama proponowanych produktów obejmuje również m.in.: liny torowe, zestawy falstartowe, zestawy nawrotowe, kotwy montażowe, boiska do piłki wodnej. Oferowane produkty są zgodne z wytycznymi FINA oraz PZP.

 

TEKST I FOTO | Firma Euro Team Trader