Wentylacja pomieszczeń

Lekki oddech

Współczesne ośrodki basenowe i rekreacyjne, w celu zwiększenia swojej konkurencyjności, obok pływania oferują również inne formy relaksu i czynnego spędzania wolnego czasu.

Bogaty program obejmuje różnego rodzaju atrakcje wodne (zjeżdżalnie wodne, urządzenia do hydromasażu) oraz sauny, łaźnie parowe i błotne, fitness, masaże, a także zabiegi pielęgnacyjne na pograniczu medycyny estetycznej. W wyścigu o właściwą pozycję na rynku liczy się nie tylko profesjonalna obsługa klienta, lecz również koszty związane z tą działalnością. W tym celu konieczne jest stworzenie wyspecjalizowanych pomieszczeń, wyposażonych w odpowiedni sprzęt i instalacje, gwarantujące wysoki poziom oferowanych usług. Niezwykle istotnym czynnikiem jest zapewnienie właściwego klimatu w tych pomieszczeniach.

 

Obok specjalistycznych gabinetów zabiegowych oraz sal rekreacyjnych, taki obiekt powinien dysponować stosownym zapleczem technicznym, sanitarnym, szatniowym, gastronomicznym oraz odpowiednio zorganizowaną strefą wejścia (recepcja, hall wejściowy, itp.). Tu ważne jest pierwsze wrażenie klienta, a więc przede wszystkim zachęcający do wejścia wystrój wnętrza i profesjonalna obsługa, a także klimat, zapach i poczucie świeżości. W artykule omówione zostaną propozycje rozwiązań, dotyczących instalacji wentylacyjnej i klimatyzacyjnej wymienionych wyżej pomieszczeń oraz wydzielonych obszarów hali basenowej, które ze względu na pełnione funkcje wymagają odrębnych instalacji wentylacyjnych lub klimatyzacyjnych.WIĘCEJ W MAGAZYNIE „PŁYWALNIE I BASENY” NR 3/2009

 


TEKST: ZBIGNIEW WNUKOWICZ
FOTO: ASTRAL POOL
FOTO: AQUAPARK POLKOWICE
FOTO: PARK WODNY JURA