Linoleum / PVC / Winyl
PVC (chlorek winylu) oraz winyl (PU = poliuretan) to elastyczne posadzki syntetyczne, charakteryzujące się wysoką wytrzymałością, odpornością na wodę, substancje zasadowe oraz kwasy. Natomiast linoleum jest wytworzone z materiałów naturalnych – oleju lnianego, żywicy, korka oraz na podkładzie jutowym. Tym samym jest mniej odporne na środki zasadowe. Podłogi syntetyczne i linoleum na pierwszy rzut oka nie różnią się kolorem i strukturą. Dlatego przed pierwszym czyszczeniem podstawowym (usuwanie starych powłok zabezpieczających) należy wykonać test spinacza. W ten sposób unikniemy uszkodzeń jakie stripper (środek chemiczny rozpuszczający stare powłoki zabezpieczające) mógłby wyrządzić na zdecydowanie wrażliwszym linoleum.
Test spinacza jest bardzo prosty: rozprostuj drucik spinacza, nagrzej jedną końcówkę zapalniczką (przez ok. 5 sekund), po czym przyciśnij ją do testowanej powierzchni (w miejscu niewidocznym) na ok. 3 sekundy. Następnie powoli wyjmij spinacz z posadzki – w zależności od jej rodzaju zobaczymy różny efekt takiego wypalania.
W przypadku PVC oraz winylu pojawia się dziura otoczona kołnierzem (krater). Nie widać śladów spalenizny, za to czuć jest ostry zapach
W tym samym eksperymencie linoleum nie topi się, za to powstaje dziura bez wyraźnych brzegów. Widoczne są ślady palenia oraz wyczuwalny jest intensywny zapach charakterystyczny dla tych posadzek, przypominający palone drewno lub olej lniany
1. Czyszczenie podstawowe i zabezpieczanie – praca w sekcjach
Najpierw pozbądź się luźnego brudu z pomocą miotły lub odkurzacza. Następnie, pracując w liniach lekko nachodzących na siebie, nałóż środek do intensywnego doczyszczania RM 752 lub uniwersalny środek do doczyszczania RM 754 ASF w roztworze 10-25%. Zawsze upewnij się, że płyn czyszczący nie zdążył wyschnąć. Dla ułatwienia sobie pracy warto podzielić powierzchnię na sekcje. Pozostaw środek czyszczący przez 10 minut.
Mając do czynienia z krawędziami i kątami, do których urządzenie nie jest w stanie dotrzeć, należy użyć ręcznych padów.
Gdy już stara powłoka się rozpuści, należy odkurzyć pozostałości polimera i środka czyszczącego – ponownie, sekcja po sekcji.
Następnie neutralizujemy powierzchnię przy pomocy szorowarki, korzystając jedynie z czystej wody np. BR 400.
Pozwól posadzce wyschnąć. W przypadku linoleum może to potrwać kilka godzin, a nawet całą noc. Ważne jest, aby w tym czasie zapewnić właściwą wentylację.
Teraz pora położyć nową powłokę zabezpieczającą. Najlepiej sprawdzi się powłoka ochronna RM 782 (PVC) jak i specjalna powłoka ochronna i pielęgnacyjna RM 784 (linoleum).
Najpierw wylej polimer na posadzkę w niewielką „kałużę”, a następnie zamocz w niej płaskiego mopa (najlepiej z mikrofibry) i ostrożnie oraz równo nakładaj powłokę.
Po około 30 minutach, kiedy pierwsza warstwa wyschnie, należy nałożyć drugą warstwę. Trzeba wziąć pod uwagę fakt, że stare powierzchnie mocno absorbują środek tworzący powłokę.
Po pierwszej warstwie powłoki można ostrożnie chodzić po upływie około 30 minut. Wtedy nałóż kolejną warstwę. Pełne stwardnienie powłok nastąpi po upływie pełnej doby. W celu utwardzenia polimeru należy go wypolerować najwcześniej po upływie 24h.
2. Czyszczenie zasadnicze – dwie metody
Istnieją dwie metody czyszczenia zasadniczego: ręczna oraz mechaniczna.
Do czyszczenia ręcznego potrzebujesz mopa, wiadra oraz roztworu 1-3% (w zależności od stopnia zabrudzenia) łagodnego środka antypoślizgowego RM 780.
W mechanicznym czyszczeniu zasadniczym korzystamy z szorowarki pracującej metodą jednostopniową: nakłada roztwór 1-3% środka RM 780, szoruje nim oraz odsysa w jednym przejściu roboczym. Ta metoda nie wymaga dodatkowego wycierania ani osuszania, w związku z czym powierzchnia od razu nadaje się do użytku.
3. Odnawianie/ odświeżanie
Szybkie naprawianie drobnych uszkodzeń
Drobne zadrapania i ślady po obcasach można się z łatwością pozbyć środkiem czyszcząco-regenerującym RM 748. Spryskaj zabrudzone bądź uszkodzone miejsce, a następnie wypoleruj przy pomocy polerki lub szorowarki wyposażonej w białe, delikatne szczotki walcowe lub żółte pady walcowe.
W skrócie: Czego potrzebujesz do czyszczenia i zabezpieczenia posadzek elastycznych?
1. Czyszczenie podstawowe i zabezpieczenie powłoką
• Szorowarka np. BR 55/40
• Środek do intensywnego doczyszczania RM 752 lub uniwersalny środek do doczyszczania RM 754 ASF
• Zielone pady walcowe lub szczotki walcowe
• Powłoka ochronna RM 782 (PVC) oraz powłoka ochronna i pielęgnacyjna RM 784 (linoleum)
2. Czyszczenie zasadnicze
• Standardowe, czerwone szczotki walcowe
• Łagodny środek antypoślizgowy RM 780
3. Odnawianie/ odświeżanie
• Szorowarka np. BR 55/40
• Środek czyszcząco-regenerujący RM 748
• Spryskiwacz
• Białe szczotki walcowe
• Żółte pady walcowe
Kärcher Sp. z o. o.
Stawowa 138-140
31-346 Kraków
Biuro obsługi klienta: +48 12 63 97 105 lub 801 811 234
Fax: +48 12 63 97 123
Email: biuro@pl.kaercher.com
www.karcher.pl