Odkurzacze do zadań specjalnych – NT Tact marki Kärcher

Niezastąpione w branży budowlanej i remontowej, gdzie mamy do czynienia z licznymi zanieczyszczeniami i dużą ilością drobnego pyłu klasy M i H. Dzięki systemowi Tact odkurzacze zachowują dużą siłę ssania nawet przy sprzątaniu znacznej ilości drobnego. Filtr odkurzacza jest na bieżąco oczyszczany dzięki czemu może on pracować bez przerw nawet w najtrudniejszych warunkach.

Szkodliwe dla zdrowia człowieka pyły to problem wszystkich osób pracujących w branży remontowo – budowlanej. Wdychanie ich zagraża zdrowiu i prowadzi do licznych chorób układu oddechowego. Dlatego tak ważne jest posiadanie sprzętu, który pozwoli bezpiecznie pozbyć się szkodliwych pyłów. Świetnie nadają się do tego właśnie odkurzacze NT z systemem Tact. Ich filtr nie zapycha się, dzięki czemu sprawnie zbierają pyły różnej klasy.

Warto w tym miejscu przypomnieć klasyfikację pyłów niebezpiecznych.

Istnieją trzy klasy pyłów niebezpiecznych.

  • Klasa L są to największe cząsteczki pyłu. Ten rodzaj pyłu najczęściej spotykamy w branży drzewnej oraz w pracach remontowo – wykończeniowych. Są to pyły o wartościach granicznych >1mg/m3.
  • Klasa pyłu M to drobniejszy pył mineralny, który powstaje podczas obróbki materiałów budowlanych np.: podczas cięcia czy wiercenia w betonie, kamieniu, tynku czy drewnie. Są to pyły bardzo niebezpieczne dla zdrowia a ich wartości graniczne to >0,1 mg/m3.
  • W końcu mamy pyły najdrobniejsze i jednocześnie najbardziej szkodliwe a nawet rakotwórcze, czyli pyły klasy H (przykładem takiego pyłu jest pył azbestowy). Do ich odsysania potrzebny jest wysoce specjalistyczny sprzęt posiadający wszelkie certyfikaty bezpieczeństwa. Są to pyły o wartościach <0,1mg/m3.

Wybrane modele odkurzaczy NT Tact radzą sobie z każdym z wyżej wymienionych rodzajów pyłu. Specjalistyczne maszyny są w stanie zbierać nawet niebezpieczne pyły klasy H.

Odkurzacze zbierające pyły klasy M

Firma Kärcher dysponuje szeroką gamą odkurzaczy przystosowanych do usuwania pyłów niebezpiecznych klasy M. Urządzenia te znajdą swoje zastosowanie przede wszystkim w branży budowlanej gdzie mamy do czynienia z dużą ilością tej klasy pyłów. Jednym z nich, który śmiało można polecić branży budowlanej jest NT 65/2 Tact2. Przeznaczony jest do usuwania dużych ilości drobnego pyłu klasy M oraz grubego brudu (np. gruzu, odpadów gipsowych) a także wody. Urządzenie zostało wyposażone w system antystatyczny z uziemieniem części ssących, węża i kolanka w celu odprowadzania ładunków elektrostatycznych mogących powstawać podczas odkurzania bardzo drobnego pyłu. Zastosowanie dodatkowego filtra membranowego i fizelinowych torebek filtracyjnych zapewni skutecznie usunięcie dużych ilości bardzo drobnego materiału np. pyłu cementowego. NT 65/2 Tact2 spełnia najwyższe europejskie normy bezpieczeństwa.

Dzięki dwóm turbinom charakteryzuje się wysoką siłą ssącą. Jej spadkom podczas długotrwałych prac zapobiega innowacyjny system automatycznego oczyszczania filtra Tact2. Poprzez dwa zawory co 7,5 sekundy oczyszczane są naprzemiennie prawa i lewa połowa płaskiego, falistego filtra wydłużając tym samym jego żywotność. System Tact2 sprawia, że odkurzacz jest w stanie usunąć nawet do 1000 kg pyłu klasy A z wykorzystaniem jednego filtra. Podczas zbierania wody system Tact2 można wyłączyć. Płaski falisty filtr Eco jest przystosowany pracy z pyłem klasy M i nie wymaga demontażu podczas zbierania wody. Zachowuje przy tym kompaktowe rozmiary nie zajmując przestrzeni wewnątrz zbiornika.

Do niewątpliwych zalet urządzenia należy też zaliczyć olejoodporny, pojemny (65 l) zbiornik z tworzywa sztucznego odporny na mechaniczne uszkodzenia dzięki zabezpieczającemu go zderzakowi. W celu łatwego opróżnienia zbiornika z zebranej cieczy wprost do kratki ściekowej, NT 65/2 Tact2 został wyposażony w olejoodporny wąż spustowy.

Odkurzacze zbierające pyły klasy H

Kärcher ma w swojej ofercie grupę specjalistycznych urządzeń, do naprawdę trudnych zadań, czyli to usuwania suchych, niepalnych i szkodliwych dla zdrowia pyłów klasy H w tym pyłu azbestowego. Jednym z nich jest NT 75/1 Tact Me Te H. Odkurzacz ten spełnia techniczne Wytyczne odnośnie pyłów niebezpiecznych TRGS 519. Posiada on elektroniczny system monitoringu przepływu powietrza, który informuje o obniżeniu dopuszczalnej objętości strumienia przepływu powietrza (20 m/s). Jest również wyposażony w system antystatyczny i elektrycznie przewodzące akcesoria. Dodatkowo jest on przystosowany do pracy z elektronarzędziami. Wyposażony jest w płaski filtr falisty wykonany z włókna szklanego oraz nowoczesny system oczyszczania filtra, który jest szczególnie skuteczny w przypadku drobnego pyłu. Filtr falisty jest co 15 sekund automatycznie czyszczony podmuchem powietrza. Model ten posiada pojemy 75 litrowy zbiornik, dzięki czemu nadaje się świetnie do ciężkich warunków pracy ciągłej. Odkurzacz posiada regulację siły ssania, co sprawia, że możemy ją precyzyjnie ustawić tak, by praca była maksymalnie efektywna. W związku z tym, że urządzenie zawiera szkodliwe dla zdrowia pyły, opróżnianie i konserwacja, włącznie z usuwaniem zbiorników pyłu, mogą być przeprowadzane tylko przez fachowy personel, używający odpowiedniego wyposażenia ochronnego.

Odkurzacz jest przystosowany również do zasysania mokrych zanieczyszczeń oraz wody. W przypadku zasysania mokrych zanieczyszczeń zalecane jest wyłączenie funkcji „Automatyczne oczyszczanie filtra”. Po osiągnięciu maksymalnego poziomu cieczy urządzenie wyłącza się samoczynnie. W przypadku cieczy nieprzewodzących (np. emulsji wiertniczej, olejów i smarów) po napełnieniu zbiornika urządzenie nie wyłącza się. Należy wówczas stale sprawdzać poziom napełnienia i opróżniać zbiornik w odpowiednim czasie. Po zakończeniu odkurzania na mokro należy oczyścić płaski filtr falisty przy użyciu systemu oczyszczania filtra, elektrody wyczyścić szczotką a zbiornik oczyścić mokrą szmatką i osuszyć.

Inne modele przystosowane do usuwania pyłów klasy H to m.in: NT 45/1 Tact Te H oraz NT 35/1 Tact Te H.

Kärcher Sp. z o. o. 
Stawowa 138-140
31-346 Kraków
Biuro obsługi klienta: +48 12 63 97 105 lub 801 811 234
Fax: +48 12 63 97 123
Email: biuro@pl.kaercher.com
www.karcher.pl