Chemia basenowa Sopro

Chemia do zadań specjalnych.

 

Co zmieniło się w temacie basenów w ciągu ostatnich 15 lat?
Zmieniło się bardzo wiele. Przede wszystkim nasze, użytkowników, oczekiwania co do obiektów basenowych, a co za tym idzie, zmieniły się projekty, wykonawstwo, technologie, które muszą nadążyć za zmianami. Zacznijmy jednak od tego, co było 15 lat temu.

Początki budowy basenów miejskich, przyszkolnych, hotelowych Dzięki technologii uszczelniania niecek tzw. uszczelnieniami podpłytkowymi oraz mocowaniu płytek na cienką warstwę gotowych fabrycznie zapraw, nazwanych klejami, szybko i tanio zaczęto uszczelniać i wykańczać baseny. W ten sposób powstało ok. 100 pływalni w Polsce. Budowano proste obiekty tylko z niecką do pływania, najczęściej o wymiarach 12,5 m na 25 m

Rosnące potrzeby klientów

Dopiero później dostrzeżono potrzebę rekreacji wodnej. Wówczas powstawać zaczęły obiekty basenowe nazywane aquaparkami, w których obok niecek zaczęto tworzyć różnorodne atrakcje wodne, np. w postaci brodzików, sztucznych rzek, zjeżdżalni wodnych, masaży wodnych, i innych, dzięki masowej dostępności urządzeń do uatrakcyjnienia pobytu. Często powstawały także bary wodne. Pierwszym z tego typu obiektów był Akwawit w Lesznie, budowany w latach 1992–1993, czyli nawet wcześniej niż 15 lat temu. Pomieścił on nieckę sportową o długości 25 m, dwie niecki rekreacyjne oraz zjeżdżalnię o długości 136 m. Równolegle powstawały obiekty służące rehabilitacji i leczeniu schorzeń, wyposażone w urządzenia do obsługi pacjentów oraz miejsce dla rehabilitantów – najczęściej były to korytarzyki wzdłuż niecki basenowej o zaniżonej podłodze na poziomie dna niecki.

Powstawały także baseny w apartamentowcach, prywatnych willach, hotelach.

Prześcignąć konkurencję

Obecnie są ogromne możliwości uatrakcyjnienia pobytu w obiektach basenowych. Powstaje wiele coraz bardziej atrakcyjnych aquaparków. Jednym z pierwszych o ciekawym wystroju i różnorodnych atrakcjach był aquapark położony w Krakowie.
Jednak aktualnie jest w Polsce już kilkaset obiektów basenowych, stąd powstał problem znalezienia pokrycia kosztów ich utrzymania. Konieczne stało się konkurowanie w celu przyciągnięcia klientów. Jednym ze sposobów były zmiany urządzeń typu wentylacja czy obiegi wody na bardziej wydajne, skuteczne i ekonomiczne. Inny zabieg to rozbudowa obiektów o atrakcje sportowe i wodne. Te drugie można wykonać na wiele oryginalnych i nietuzinkowych sposobów. Takie możliwości daje teraz chemia budowlana, dzięki której można wykonać praktycznie każdy kształt oraz efekt aranżacji wnętrz wymyślony przez projektanta.

Zastosowanie nowoczesnej chemii budowlanej

Obecnie chemia budowlana firmy Sopro daje możliwości zastosowania jednego rodzaju zaprawy klejowej oraz jednej fugi na całym obiekcie basenowym. Jest to ułatwienie zarówno dla projektanta, jak i wykonawcy. Dzięki masom cementowym, tzw. szpachlom, można wyprofilować każdy kształt czy postać i w ten sposób zindywidualizować obiekt. Najczęściej pokrywa się te elementy drobnowymiarowymi okładzinami, czyli mozaikami. Producenci tych okładzin przygotowują na zamówienie obrazy czy zdjęcia, które następnie umieszcza się w obiekcie basenowym. Przykładem takiej realizacji jest ściana basenu przedstawiona na zdjęciu 5. Chemia budowlana bez problemu przymocuje takie elementy i wypełni szczeliny między nimi. Jest też coraz większe zapotrzebowanie na baseny tzw. solankowe lub lecznicze. Ich woda zawiera lecznicze sole mineralne czy roztwory kojąco działające na ciało i organizm człowieka, lecz niszcząco na standardowe materiały budowlane, nawet na popularną, używaną np. do wykonania balustrad stal nierdzewną. Dlatego tak ważne jest stosowanie odpowiednio dobranej chemii budowlanej: uszczelnień, klejów, fug. Jest to system chemoodporny, sprawdzony już na wielu obiektach.

Najciekawsze realizacje

Wysoka jakość i doświadczenie firmy Sopro sprawiają, że produkty chemii budowlanej stosowane są już na ponad 400 obiektach referencyjnych. Najciekawszymi i pokazującymi obecne możliwości chemii Sopro są:

  • najwyżej położony basen w Polsce, w hotelu Intercontinental w Warszawie, znajdujący się na 43. piętrze, czyli ponad 100 m nad ziemią,
  • najniżej położony basen w Polsce (solankowy), znajdujący się 100 m pod ziemią w kopalni w Wieliczce.

KONTAKT: www.sopro.pl

„PŁYWALNIE I BASENY” – WYDANIE NR 15

 

TEKST: TOMASZ WITCZAK
FOTO: ARCHIWUM FIRMY SOPRO