Baseny systemowe typu Skypool

as-0342Baseny systemowe wykonane z paneli stalowych stały się ważną alternatywą dla typowych basenów budowanych np. w technologii tradycyjnej, gdyż łączą wysoką jakość elementów, niską cenę oraz funkcjonalność.

Projekt Skypool powstał na bazie już istniejących systemów basenów panelowych jako najbardziej zaawansowany i nowoczesny technologicznie. Podczas jego projektowania i wdrażania przeanalizowane i zlikwidowane zostały niedoskonałości mogące występować w podobnych typach basenów.

as-0343Skypool – udoskonalony system panelowy

I tak, problem ewentualnych przecieków mogących powstawać w miejscu łączenia poszczególnych paneli systemu został rozwiązany poprzez zastosowanie uszczelnienia folią basenową. Udało się to dzięki zastosowaniu w basenie zbrojonej foli basenowej, która stanowi osobny element konstrukcji. Miejsca łączeń (zgrzewanie na obiekcie na zakładkę) umieszczane są w takich miejscach, aby nie pokrywały się z miejscami łączenia paneli, w efekcie czego w przypadku lekkiego poruszenia konstrukcji, która zdarzyć się może w każdej sytuacji, nie występuje rozszczelnienie połączeń i wycieki wody z niecki. W takim przypadku folia basenowa będąca elastycznym „workiem” zapewnia kompletną szczelność basenu.

Z faktu, że folia nie stanowi kompletnego monolitu z panelami niecki, wynika jeszcze jedna dodatkowa korzyść. Można na etapie projektowania zastosować odpowiednią kolorystykę zalecaną przez światowe federacje pływackie. Zmiana koloru folii, np. podczas remontu hali basenowej, także nie stanowi żadnego technicznego problemu. Usuwa się starą folię, a w jej miejsce instaluje się nową. Nie występuje więc zjawisko pogrubiania kolejną warstwą folii, a tym samym niecka idealnie trzyma wymiary

Zastosowanie basenów panelowych systemu Skypool umożliwia utrzymanie basenu w wymaganym kształcie przez cały czas eksploatacji. Ewentualne przemieszczenia gruntu (osiadanie płyty, ruchy tektoniczne itp.), które mogą powodować zmianę spadków rynny przelewowej, odkształcenie basenu lub odchyłkę w pionie ścian basenowych, można w każdej chwili w łatwy sposób „naprawić”, doregulowując napełniony wodą basen.

Kolejnym ważnym argumentem przemawiającym za zastosowaniem technologii Skypool jest sposób jego montażu. Po pierwsze odbywa się on naprawdę w rekordowo szybkim tempie, po drugie zawsze nadzorowany jest przez doświadczonego przedstawiciela producenta, który dba o to, aby każdy fragment basenu został zainstalowany idealnie.

Należy zwrócić również uwagę na materiał, z jakiego wykonano panele. Zastosowanie stali galwanizowanej w głębokiej gorącej kąpieli cynkowej gwarantuje wieloletnią odporność na agresywne środowisko, jakie występuje na podbaseniu (wysoka wilgotność i chlor).

O wysokiej jakości basenów Skypool przekonało się już wielu użytkowników w krajach Europy Zachodniej oraz Stanów Zjednoczonych. O ich niezawodności i bezpieczeństwie świadczy między innymi to, że zostały zainstalowane na dachach oraz na piętrach hoteli i ekskluzywnych centrów fitness.

W grudniu 2015 r. został oddany do użytku kompleks basenów w Centrum Sportowo-Rehabilitacyjnym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Niecki basenów wykonano w technologii Skypool, a całą technologię uzdatniania wody dostarczyła również firma Fluidra. Kompleks zawiera jedyny w Warszawie sportowy olimpijski basen o wymiarach 51,3 × 25,0 × 2,0 do 2,1 m oraz basen szkoleniowo-rozgrzewkowy o wymiarach 10,5 × 25,0 × 1,0 do 1,35 m – zgodne z wymogami FINA dotyczącymi organizacji zawodów pływackich.

Baseny Skypool zostały zaaprobowane przez FINA i na mocy tego porozumienia są instalowane na kolejnych Pływackich Mistrzostwach Świata: w Barcelonie (2003), Szanghaju (2006), Melbourne (2009).

Podsumowanie

Do głównych zalet systemu panelowego Skypool należą:

 • wyjątkowo szybki czas montażu, wielokrotnie krótszy od technologii tradycyjnych,
 • niski koszt wynikający z zastosowanych materiałów i skrócenia czasu montażu,
 • duża trwałość,
 • łatwość projektowania,
 • możliwość formowania różnych kształtów i typów,
 • możliwość stosowania na terenach szkód górniczych i oddziaływań sejsmicznych,
 • szczelność niecki gwarantowana przez zastosowanie zbrojonej folii, która jako elastyczny „worek” stanowi niezależny element konstrukcji,
 • łatwość lokalizacji oraz możliwość usunięcia ewentualnych nieszczelności szybko i niskim kosztem,
 • łatwy i tani sposób naprawy niecki przez wymianę jednego uszkodzonego panelu,
 • brak konieczności ciągłej konserwacji i napraw,
 • możliwość szybkiej i taniej zmiany wyglądu basenu przez stosowanie różnych wzorów folii,
 • możliwość łatwej rozbudowy lub demontażu.

Fluidra gwarantuje wysoką jakość i trwałość użytych materiałów, nadzór nad prowadzonymi robotami montażowymi przez specjalistów oddelegowanych z Hiszpanii oraz profesjonalny serwis w trakcie eksploatacji.

Autor jest doradcą w dziale technicznym, tel.: 71 360 49 31

ASTRALPOOL

al. Armii Krajowej 61

50-541 Wrocław

office@astralpool.pl

www.astralpool.pl

 

TEKST | Tomasz Czekała

FOTO | Archiwum firmy AstralPool