Basen z pomysłem

Atrakcyjny i użyteczny przez lata

Budując basen, trzeba brać pod uwagę szereg czynników, które w okresie użytkowania obiektu mogą wpływać na jego funkcje. W ciągu 20–30 lat funkcjonowania pływalni nieuniknione są zmiany liczby potencjalnych użytkowników, ich preferencji czy stylu życia.

Trzeba też brać pod uwagę możliwość pojawienia się konkurencyjnego obiektu w sąsiedztwie. Dobrze jest zatem mieć basen przygotowany do elastycznego reagowania na zmieniającą się sytuację. Takie racjonalne podejście zaprezentowali projektanci aren wybudowanych na Igrzyska Olimpijskie w Londynie, którzy chcieli uniknąć syndromu gigantycznych obiektów poolimpijskich, zbyt drogich w utrzymaniu, niepotrzebnych, straszących pustką w wielu miastach na świecie.

 

Pływalnia dla wszystkich
Modelowym przykładem perspektywicznego myślenia jest Aquatics Centre, zespół basenów zaprojektowany przez Zaha Hadid Architects jako główna arena zawodów pływackich w Londynie. Obiekt o powierzchni prawie 22 tys. m² przeznaczony dla 17,5 tys. widzów, po zakończeniu igrzysk zostanie znacznie zmniejszony – liczba miejsc na widowni wyniesie zaledwie 2500. Ponieważ wszystkie niecki basenowe (dwie 50-metrowe oraz basen do skoków) zostały wyposażone w ruchome dna i pomosty przegradzające wyprodukowane przez Variopool, pływalnia będzie służyła nie tylko profesjonalnym sportowcom, lecz także zwykłym mieszkańcom Londynu. Urządzenia te pozwalają na skonfigurowanie rozmiaru i głębokości basenu dla bieżących potrzeb. Daje to możliwość przeprowadzenia w tej samej niecce zawodów sportowych na wszystkich dystansach, meczów waterpolo, szeregu zajęć rekreacyjnych (aquaaerobik, aquaspinning, siłownia wodna), nauki pływania, a także bardziej rozrywkowych form aktywności (taniec w basenie, wodny plac zabaw dla dzieci). Obiekt zapewniający tak różnorodne formy wykorzystania może liczyć na dużo wyższą frekwencję niż tradycyjna pływalnia, co z kolei wpływa na rentowność przedsięwzięcia.I w Londynie, i w Olsztynie
Firma Variopool ma na swoim koncie ponad 500 zrealizowanych projektów, oprócz tak spektakularnych jak londyńska pływalnia, są wśród nich mniejsze i całkiem małe obiekty. Bo zarówno operator dużego aquaparku, jak i kierownik osiedlowej pływalni rozumieją, że im szersza oferta zajęć w basenie, tym większa grupa potencjalnych klientów. Zalety rozwiązań firmy Variopool docenili także polscy projektanci i inwestorzy. Ruchome dna i pomosty Variopool funkcjonują już w kilku polskich miastach, kolejne są w trakcie montażu, a kilkanaście projektów czeka na realizację. Od marca br. dwa ruchome dna działają w olsztyńskiej Aquasferze. Dzięki temu 50-metrowy basen jest wykorzystywany od rana do późnego wieczora. Dodanie typowej niecce pływackiej funkcji rekreacyjnej pozwoliło na zorganizowanie rozmaitych form aktywności. Mieszkańcy Olsztyna oczekują innych zajęć w wodzie niż proste pływanie i są gotowi za nie zapłacić więcej. Operator obiektu w przyszłości będzie mógł elastycznie dostosowywać swoją ofertę do zmieniających się potrzeb użytkowników pływalni.

Basen zawsze atrakcyjny
Doświadczenia polskich operatorów pływalni potwierdzają powszechną opinię o zasadności stosowania ruchomego dna czy pomostu przegradzającego w basenach. Radykalna zmiana jakościowa, jaką wprowadzają te rozwiązania, gwarantuje atrakcyjność obiektu przez cały okres jego eksploatacji. Urządzenia Variopool pozwalają sprawnie reagować na aktualne oczekiwania rynku, a operatorowi zapewniają przychody na poziomie nieosiągalnym dla konkurencji.

Więcej informacji na stronie: variopool.pl

 


TEKST: MARCIN RYSZKIEWICZ
FOTO: ARCHIWUM FIRMY VARIOPOOL