Baseny z przeciwprądem

Rozwiązania konstrukcyjne

W ostatnim czasie na rynku polskim widoczne jest zainteresowanie basenami z przeciwprądem – głównie na potrzeby szkoleń i treningów pływackich. Należy jednak podkreślić, że baseny podobnego typu są szeroko wykorzystywane również w rehabilitacji.

Niemiecka firma ESM GmbH, wspólnie z firmą Transcom Sp. z o.o. projektują i wykonują takie baseny w konstrukcji stali nierdzewnej. Rozwiązania te zostaną omówione na podstawie dwóch przykładów:
– basenu z przeciwprądem (przepływającą wodą) do rehabilitacji,
– basenu z przeciwprądem dla sportu wyczynowego.Basen z przeciwprądem dla sportu wyczynowego
Basen ten służy do doskonalenia oraz optymalizacji techniki pływania w sporcie wyczynowym. Ten wariant konstrukcji pozwala na stopniowanie prędkości wody aż do 2,5 m/s. Standardowo instalowane są podwodne okna obserwacyjne i wózki do montażu kamer.

 

Dane techniczne:
– wymiary: 4,40 x 3,80 m,
– głębokość wody: 1,20 m,
– przepływ wody: 0–2,5 m/s,
– przeznaczenie: sport wyczynowy.Korzystanie z tego typu basenu pozwala na dokładne zaplanowanie rozkładu wysiłku w wyścigu. Równolegle do zadań treningowych można przy pomocy badań biomechanicznych, medycyny sportowej, psychologii sportowej i metodologii treningu osiągnąć optymalne wyniki treningu. Dzięki temu można udoskonalić strategię obciążeń i zadań treningowych. We współczesnym świecie treningi wyczynowe w basenach z przeciwprądem są już standardem. Umożliwiają efektywny rozwój takich cech jak wytrzymałość, szybkość czy sprawność mięśni specyficznych dla pływania.

Basen z przeciwprądem (przepływającą wodą) do rehabilitacji
Baseny z przepływającą wodą są bardzo przydatne w terapii, rehabilitacji oraz profilaktyce zdrowotnej. Zasada działania basenu z przepływającą wodą do rehabilitacji jest podobna do basenu sportowego z przeciwprądem. Zastosowanie przepływającej wody otwiera nowe możliwości w terapii i rehabilitacji, jej stosowanie jest wysoce skuteczne oraz przyjemne w odczuciu. Przepływający strumień wody można łatwo regulować dostosowując do wymogów określonego pacjenta.

Dane techniczne basenu Klinika-Medica w Lipsku:

– wymiary: 7,50 m x 4,7 lub 2,90 m,
– głębokość wody: 1,30 m,
– przepływ wody: 0,10–1,50 m/s,
– przeznaczenie: rehabilitacja,
– inwestor: miasto Lipsk,
– realizacja: 1998 rok.

Baseny z przepływającą wodą znakomicie nadają się do terapii, rehabilitacji i profilaktyki w obiektach ambulatoryjnych oraz stacjonarnych. Wymagany przepływ strumienia wody wynosi od 0,1 do 1,5 m/s. Basen może być wyposażony w szczególnie efektywny system „Streaming In” zapewniający różny rozkład strumienia wody w niecce basenu. System ten pozwala na wydzielenie w basenie stref ze spokojną wodą. Strefy te umożliwiają pacjentom wypoczynek w czasie ćwiczeń bez konieczności opuszczania basenu. Standardowe wyposażenie stanowią schody, drabinki, windy i inne urządzenia pomocnicze umożliwiające wykorzystanie basenu również dla pacjentów o wysokim stopniu niepełnosprawności czy też nieumiejących pływać.

 


TEKST: HOLGER STEINBORN, WŁADYSŁAW SOBIECH
FOTO: ARCHIWUM FIRMY ESM I TRANSCOM KATOWICE