Debata, która ciągle trwa. Relacja z VIII Forum FIRIS

Kolejna edycja Ogólnopolskiego Forum dla Zarządców i Administratorów obiektów sportowo-rekreacyjnych za nami. Tegoroczne spotkanie odbyło się w dniach 2–4 października 2019 r. w Łodzi

 

Wędrujące Forum FIRIS tym razem zatrzymało się w Łodzi, mieście, które pozytywnie wyróżnia się zaangażowaniem w rozwój infrastruktury sportowo-rekreacyjnej. Przekłada się to na tworzenie komfortowych warunków treningu zawodnikom wyczynowym, a także na dostępność różnorodnej bazy rekreacyjnej mieszkańcom.

Ponad 200 uczestników Forum miało okazję przekonać się o tym osobiście podczas dwóch wyjazdów studyjnych, które przybliżały funkcjonowanie Akademickiego Centrum Sportowo-Dydaktycznego Politechniki Łódzkiej „Zatoka Sportu”, obiektów zarządzanych przez Miejską Arenę Kultury i Sportu (Atlas Arenę oraz stadionu miejskiego, na którym swoje mecze rozgrywa Łódzki Klub Sportowy) oraz aquaparku Fala.

Nowość – pakiet tematyczny dla samorządu

W tym roku przygotowaliśmy specjalny pakiet tematyczny, czyli I Forum FIRIS dla Samorządu, skierowany do przedstawicieli administracji. Słuchacze mieli okazję poznać m.in. mechanizmy prowadzenia inwestycji, alternatywne metody finansowania, zasady przygotowywania projektów w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Prelegentami byli praktycy w tym zakresie m.in. Tomasz Matuszewski (burmistrz Sanoka), Piotr Siniakowicz (burmistrz Siemiatycz), Janusz Goliszek (wójt Gminy Karczmiska) czy Robert Kałuża (radca ministra w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju).

Debata

Tradycją naszych spotkań jest, rozpoczynająca drugi dzień Forum, debata na temat rozwoju infrastruktury sportowej, gdzie skupiamy się na zagadnieniach związanych z relacjami między inwestorem, wykonawcą oraz przyszłym lub obecnym zarządcą bazy sportowej. Łódzka debata została zdominowana przez tzw. temat boiskowy ze względu na zaproszonych panelistów: Michała Gniatkowskiego (członka zespołu ds. opiniowania projektów obiektów przy Wielkopolskim Związku Piłki Nożnej oraz członka Komisji Lig Klubowych PZPN) oraz Roberta Nowaka (dyrektora Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Stalowej Woli), który ma duże doświadczenie w prowadzeniu inwestycji o charakterze piłkarskim.

Ciekawym doświadczeniem podzielił się Damian Łęszczak (dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Pniewach), który przedstawił funkcjonujący u siebie model współfinansowania inwestycji w infrastrukturę z pomocą kapitału prywatnego. Nie zabrakło także tematów bieżących związanych z optymalizacją kosztów w obiekcie basenowym, planowaniem i prowadzeniem rozważnej modernizacji, prowadzeniem internetowej sprzedaży usług sportowych, kosztów utrzymania obiektu żużlowegoczy problematyką utrzymania muraw naturalnych.

Ring tematyczny

Kontynuowaliśmy także formułę ringu tematycznego, który tym razem został poświęcony zagadnieniu lodowisk: „Lodowiska całoroczne i sezonowe – plusy i minusy”. Dzięki zaangażowaniu Bartłomieja Gralińskiego (firma Tempish), mogliśmy przejechać ponad 2 tys. km szlakiem polskich lodowisk, podczas oglądania niemal godzinnej, filmowej relacji z tej podróży.

Zgodnie z powiedzeniem, że „podróże kształcą”, dowiedzieliśmy się od osób zarządzających lodowiskami w Polsce o największych problemach utrzymania tej specyficznej infrastruktury i poznaliśmy plany włodarzy miast wobec rozwoju  tej dyscypliny. Uczestnicy mogli również zweryfikować bohaterów filmu na żywo, podczas panelu dyskusyjnego. Warto też wspomnieć, że mieliśmy możliwość osobistego poznania planów rozwoju hokeja, dzięki obecności Roberta Walczaka (wiceprezesa Polskiego Związku Hokeja na Lodzie).

Zawody sportowe

Stałym punktem programu Forum jest rywalizacja sportowa prowadzona w dwóch niezwykle emocjonujących dyscyplinach, czyli w piłkarzykach i darcie. Jak co roku, do rywalizacji staje niemal 100% uczestników, co powoduje, że zdobyte trofea mają bardzo mocny mandat mistrzowski. Oto lista mistrzów A.D. 2019:

Piłkarzyki, kategoria Uczestnik:

 • I miejsce – para: Andrzej Modzelewski (dyrektor MOSiR Łomża) i Bartłomiej Pieńkowski (dyrektor MOSiR Ostrów Mazowiecka).
 • II miejsce – para: Tomasz Cząstka (zastępca dyrektora Gdyńskie Centrum Sportu) i Krzysztof Grodzki (stanowisko MOSiR Bielsk Podlaski).
 • III miejsce – para: Grzegorz Szulczyński i Andrzej Trojan.

Piłkarzyki, kategoria Partner:

 • I miejsce – para: Bartosz Puczyński i Mateusz Springer.
 • II miejsce – para: Robert Złotnicki i Łukasz Zelek.
 • III miejsce – para: Paweł Sala i Robert Pogorzelski.

Dart, kategoria Uczestnik:

 • I miejsce – Grzegorz Surówka (dyrektor OSiR Warszawa-Bemowo).
 • II miejsce – Dariusz Jeżewski (menedżer MOSiR Ełk).
 • III miejsce – Krzysztof Kuśmierek (stanowisko GOSiR Głuchołazy).

Dart, kategoria Partner:

 • I miejsce – Rafał Kaczorowski.
 • II miejsce – Paweł Sala.
 • III miejsce – Kajetan Orłowski.

Do zobaczenia za rok

Z wyników ankiet wynika, że uczestnicy uznali czas spędzony na Forum jako pożyteczny i inspirujący, dlatego już rozpoczęliśmy prace nad przyszłoroczną edycją, żeby spełnić wszystkie oczekiwania zarządców obiektów sportowo-rekreacyjnych.

Do zobaczenia w dniach 7–9 października 2020 r. Szczegóły dotyczące miejsca i programu – już niebawem. A już teraz zapraszamy do obejrzenia relacji filmowej z VIII Ogólnopolskiego Forum FIRIS dla Zarządców i Administratorów obiektów sportowo- rekreacyjnych, która jest dostępna na kanale YouTube (Forum FIRIS).

Filmowa relacja z VIII Forum FIRIS:

fresh-01