Nowoczesny projekt

Białe i czarne

Leżące pod Poznaniem miasto Kórnik znane jest przede wszystkim z zabytkowego zamku oraz wspaniałego ogrodu botanicznego, który jest podstawą działalności Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk.

Kontekst i konkurs
Coraz więcej mieszkańców Poznania decyduje się na osiedlanie w Kórniku, który jest dobrze skomunikowany ze stolicą Wielkopolski oraz oferuje komfort mieszkania w atrakcyjnej, spokojnej i bogatej przyrodniczo okolicy. Władze Kórnika zdecydowały o konieczności podniesienia standardu oferowanych usług i jakości życia obecnych i przyszłych mieszkańców, a także turystów i gości – przez budowę nowego Centrum Rekreacyjno-Sportowego i Kulturalno-Oświatowego.

 

Rozpisano konkurs, w którym wzięło udział kilkanaście renomowanych pracowni architektonicznych z całej Polski. Pierwszą nagrodę uzyskało konsorcjum biur OVO Grąbczewscy Architekci z Katowic oraz Małgorzata i Adam Zgraja Architekci z Gliwic. Projektowany zespół obejmuje trzy obiekty: pływalnię, halę widowiskowo-sportową oraz zespół kulturalno-oświatowy. Zastosowane rozwiązania przestrzenne mają na celu połączenie ich w jeden kompleks, który stać się ma lokalnym centrum kulturalno-sportowym.WIĘCEJ W MAGAZYNIE „PŁYWALNIE I BASENY” NR 3/2009

 


TEKST: MAŁGORZATA BALCER-ZGRAJA, BARBARA GRĄBCZEWSKA,
OSKAR GRĄBCZEWSKI, ADAM ZGRAJA
FOTO: ARCHIWUM AUTORÓW