Reklama

Nowy wymiar basenu

Do niedawna basen, który oferuje klientom wszystkie wodne aktywności, na różnych głębokościach wody, w każdym momencie dnia, był jedynie marzeniem. Tymczasem przy zastosowaniu rozwiązań firmy Variopool jest to dzisiaj nie tylko możliwe, ale i proste w realizacji oraz obsłudze. Wykorzystanie w jednej niecce basenowej ruchomych den i pomostów, oferowanych przez holenderską firmę specjalizującą się w tego typu inwestycjach na całym świecie, daje nowe możliwości równoczesnego wykorzystania obiektu dla nawet zgoła odmiennych grup użytkowników. Przekłada się to na podniesienie jego wartości nie tylko użytkowej, lecz także eksploatacyjnej

Wachlarz wielu możliwości

Ruchome dna Variopool produkowane są na indywidualne zamówienie we wszystkich rozmiarach. Przeznaczone są do basenów rekreacyjnych, terapeutycznych i rehabilitacyjnych oraz prywatnych. Z tego powodu głębokość czy wielkość basenu nie muszą już ograniczać jego oferty, a możliwość ich zmieniania pozwala generować dodatkowe dochody. Dochody, które nie tylko sfinansują inwestycję, jaką są ruchome dno czy pomost, lecz także zapewnią wysoką dochodowość obiektu w następnych latach działalności. Niezależnie od tego, jakie zajęcia wodne zostaną jeszcze wymyślone, basen zawsze może je zaoferować swoim klientom.

Można wybudować zwykłą nieckę basenową z równym dnem i zainstalować w niej ruchome dno (ruchome dna) i jeden lub dwa pomosty przegradzające Variopool w najrozmaitszych konfiguracjach (wzdłuż lub wszerz niecki basenowej). To dzięki ich zastosowaniu możliwy jest podział niecki na niezależne obszary wodne, otwierający wachlarz wielu możliwości wykorzystania użytkowanego do tej pory tylko jednego, np. „dużego” basenu.

Firma Variopool projektuje, produkuje, montuje oraz serwisuje ruchome dna i pomosty przegradzające od 1968 r. Zrealizowała ponad 890 projektów, co dla inwestora i generalnego wykonawcy oznacza współpracę z doświadczoną w realizacji projektów firmą z własnym serwisem dostępnym 24 h/dobę. Dbałość o jakość i szczegóły realizacji oraz przede wszystkim obsługę posprzedażową zaowocowała m.in. możliwością instalacji urządzeń w obiektach znanych i rozpoznawanych na całym świecie. Wśród nich są m.in.: London Aquatic Centre (Anglia), gdzie odbyły się Igrzyska Olimpijskie 2012, Kazan Aquatics Centre (Rosja), znane z Uniwersjady w 2013 r. i Mistrzostw Świata w 2015 r., Aqua Complex w Gwangju (Korea Płd.), gdzie w 2014 r. odbyła się Uniwersjada. Inwestycje tego typu są też coraz chętniej i częściej realizowane w naszym kraju.

wymiar-0292Polacy nie gęsi…

Pierwszym obiektem w Polsce, w którym zastosowano rozwiązania firmy Variopool, jest szkolny basen Centrum Kształcenia Sportowego przy ulicy Rydla w Szczecinie. Ruchome dno, w skład którego wchodzi dno systemowe oraz pomost, zainstalowano tu we wrześniu 2010 r. przy okazji przeprowadzania kapitalnego remontu szkolnego pawilonu sportowego. Tak o szczegółach tej nietuzinkowej w ówczesnym czasie w Polsce inwestycji mówi Paweł Jaworski, Kierownik Obiektów Sportowych Centrum Kształcenia Sportowego przy ulicy Rydla w Szczecinie:

Przystępując do remontu, założono, że nowa pływalnia powinna być jak najbardziej funkcjonalna i przyjazna zarówno tym, którzy potrafią pływać, jak i chcącym się tego nauczyć. W związku z tym postanowiono zainstalować nowatorskie rozwiązanie – system ruchomego dna Variopool zintegrowany z automatycznie wysuwanym pomostem. Po remoncie nowa niecka basenowa zachowała swoje stare wymiary. Zastosowano w niej przelewy typu fińskiego, co spowodowało, że lustro wody jest na wysokości plaży. Zrezygnowano z dna przegłębionego, wykonując wannę o stałej głębokości 2,2 m. Taka konstrukcja pozwoliła na zainstalowanie na trzech torach systemu ruchomego dna firmy Variopool. System ten umożliwia podział basenu na dwie niezależne, mniejsze niecki, przedzielone automatycznie wysuwanym z dna pomostem.

Zmienny wymiar

Ruchome dna i pomosty przegradzające zwiększają możliwości wykorzystania basenu, nie ograniczając przy tym możliwości wykorzystania obiektu, np. do organizacji zawodów sportowych. Innowacyjna koncepcja wprowadzona na rynek holenderski w latach 60. ubiegłego wieku umożliwia płynne regulowanie systemu ruchomych platform – zanurzenia lub wynurzania ruchomego dna, za pomocą systemu hydraulicznego z układem lin stalowych umieszczonych pod dnem. Do płynnego poruszania konstrukcją wykorzystuje się naturalną siłę wyporu wody. W praktyce oznacza to, że konstrukcja ruchomego dna Variopool nie wymaga żadnych dodatkowych wzmocnień niecki basenowej ani szyn prowadzących, umieszczanych w ścianach niecki, do stabilizacji swojego położenia. Naturalna siła wyporu wody jest przykładana w każdym punkcie ruchomego dna w ten sam sposób, co zapewnia jego idealnie równe i stabilne położenie na każdej głębokości.

Oprócz ruchomych den instalowane są także przesuwne pomosty, które służą do dzielenia basenów 50-metrowych. Dzięki temu w tej samej niecce można rozgrywać zawody pływackie na krótkim i olimpijskim basenie oraz prowadzić równocześnie kilka rodzajów zajęć rekreacyjno-sportowych. Pomost Variopool jest konstrukcją pływającą, dzięki czemu nie przenosi on żadnych obciążeń na powierzchnię plaży basenowej i jest praktycznie niezależny od niecki basenowej. Można dowolnie określić punkty parkowania pomostu w każdej chwili użytkowania urządzenia. Pomosty Variopool można montować w każdym rodzaju niecki, z każdym rodzajem słupków startowych i innego wyposażenia.

System ruchomych platform jest kontrolowany i sterowany elektronicznie przy użyciu technologii PLC. Wystarczy na panelu wodoodpornego ekranu dotykowego wybrać odpowiednie parametry żądanej głębokości, a system sam ustawi płaszczyzny w zadanym położeniu. Dostęp do niego upoważnionego personelu jest ograniczony poprzez użycie systemu haseł, co pozwala na jego bezpieczną i kontrolowaną obsługę. Głębokość basenu można ustawić w granicach od 0 cm do poziomu lustra wody. Głębokość, na jakiej znajduje się ruchome dno, jest wyświetlana na tablicach informacyjnych. Ruchome dna Variopool są bezpieczne i przyjazne dla środowiska – mogą służyć jako częściowe lub całkowite przykrycie basenu. Jest to rozwiązanie niezwykle przydatne zwłaszcza w procesie nauki i doskonalenia pływania, co potwierdza Paweł Jaworski:

– Zastosowane rozwiązanie sposobu regulowania głębokości dna zapewnia optymalne wykorzystanie pływalni pod kątem realizacji treningów z różnymi grupami wiekowymi, a także treningów o różnej specyfice. Młodsze dzieci lub osoby słabo pływające mają do dyspozycji trzy tory o regulowanej głębokości, a prowadzący zajęcia może dobrać taką głębokość, żeby jego podopieczni nie odczuwali obawy przed głęboką wodą. W tym samym czasie na pozostałych trzech torach treningi odbywają starsi uczniowie lub dobrze pływający. Obie grupy nie mają ze sobą bezpośredniego kontaktu, ponieważ przedziela je wysunięty z dna pomost. Pomost jest do dyspozycji instruktorów, którzy mają możliwość stałego kontrolowania procesu nauczania bądź treningu. Duży zakres regulowania głębokości ruchomego dna – od 0 do 2,2 m – pozwala na organizowanie zajęć dla różnych grup wiekowych, typu treningowego lub samej rekreacji.

Kierownik Obiektów Sportowych Centrum Kształcenia Sportowego w Szczecinie, zapytany o zajęcia realizowane na obiekcie, dodaje:

– Na naszym basenie realizowane są zajęcia szkolno-treningowe dla uczniów o różnym stopniu umiejętności, co wymaga dostosowania głębokości wody do poziomu zaawansowania pływających, np. na głębokości do 0,5–0,9 m są prowadzone zajęcia dla najmłodszych dzieci, zaczynających naukę pływania. Trzeba podkreślić, że dzięki systemowi ruchomego dna znacznie skrócił się proces nauki.

W sytuacji, kiedy na basenie ma być prowadzony trening pływacki dla grup zaawansowanych, instruktor ma możliwość przeprowadzenia zajęć na całej szerokości pływalni. Wtedy ustawiana jest głębokość maksymalna, a pomost jest chowany w specjalnym przegłębieniu, znajdującym się w dnie basenu. Zadysponowanie głębokości maksymalnej i wysunięcie pomostu pozwala na jednoczesne przeprowadzenie dwóch różnych typów treningu. Na jednej części basenu mogą odbywać się zajęcia z doskonalenia technik ratowniczych i nurkowania, a na drugiej części mogą być prowadzone standardowe zajęcia pływackie. Obie grupy realizują odmienny trening, nie kolidując ze sobą.

Basen dla każdego

Nowoczesne zarządzanie basenem to maksymalne wykorzystanie godzin jego funkcjonowania. Co to oznacza? Między innymi proponowanie różnorodnych form zajęć: pływania, aqua-aerobicu, aqua-spinningu, aqua-joggingu, nauki pływania, zajęć rehabilitacyjnych, piłki wodnej, nurkowania itp. Najlepiej wszystko w jednym basenie, w ciągu jednego dnia, a nawet w tym samym czasie. O tym, że jest to nie tylko możliwe, lecz także realizowane, mówi Paweł Jaworski:

– Ponieważ obiekt przy Rydla to basen przyszkolny, głównymi jego użytkownikami są uczniowie Centrum Kształcenia Sportowego oraz uczniowie okolicznych szkół. Po zajęciach dydaktycznych szkolna pływalnia jest udostępniana również mieszkańcom w celach rekreacyjnych. Dużym zainteresowaniem cieszą się zajęcia rekreacji ruchowej typu aqua-aerobic. W tym przypadku system ruchomego dna Variopool pozwala na bardziej ekonomiczne gospodarowanie powierzchnią pływalni. Zajęcia aqua-fitness odbywają się na części basenu o ruchomym dnie, co pozwala dobrać instruktorowi większe spektrum ćwiczeń, natomiast z części o stałym dnie mogą korzystać klienci chcący popływać rekreacyjnie. Zdecydowanie zastosowanie ruchomego dna spowodowało zwiększenie zainteresowania zajęciami na pływalni.

wymiar-0293

Wszystko pod kontrolą

Konserwacja urządzeń jest niezwykle prosta. Urządzenia hydrauliczne, jak i elektryczne umieszczone są poza zbiornikiem basenowym – nie ma potrzeby odprowadzenia wody z basenu. Wymagane kontrole serwisowe wykonywane są raz w roku przez wykwalifikowanych pracowników Variopool i zespół nurków. Kontrole serwisowe mogą być wykonywane w nocy – nie ma więc potrzeby stosowania przerw technologicznych.

– Firma Variopool służy szkole radą i pomocą w zakresie obsługi technicznej i serwisowej. W trakcie regularnych przeglądów serwisanci dokładnie sprawdzą stan podzespołów mechanicznych ruchomego dna, pomostu i automatyki sterującej – dodaje Paweł Jaworski.

Ruchome dna Variopool spełniają wymagania sanitarne oraz przepisy Normy Europejskiej EN 13451-11, jak również są zgodne z przepisami FINA, dotyczącymi organizacji zawodów pływackich.

Rozwój nowoczesnych technologii, wysoka świadomość inwestorów i generalnych wykonawców oraz kadr zarządzających pływalniami sprawiają, że tradycyjne baseny już niedługo mogą przejść do historii. Proste rachunki ekonomiczne przemawiają bowiem za wielofunkcyjnymi obiektami. Przy wsparciu i zastosowaniu rozwiązań firmy Variopool to, co jeszcze do niedawna wydawało się być nieosiągalne, jest teraz dostępne niemal od ręki. Przy zastosowaniu ruchomego dna i/lub pomostu przegradzającego Variopool staje się to nie tylko możliwe, lecz także bardzo proste, trwałe oraz wygodne w użytkowaniu.

 

Kontakt:

Variopool Polska Sp. z o.o.

ul. Piłsudskiego 37/4a, 70-423 Szczecin

tel. kom.: 506 012 711

info@variopool.pl,

www.variopool.pl

 

Tekst | Katarzyna Urbańczyk-Kogut

Fotot | Archiwum Firmy Variopool