Reklama

Nowy wymiar basenu

Rozwój nowoczesnych technologii, wysoka świadomość inwestorów i generalnych wykonawców oraz kadr zarządzających pływalniami sprawiają, że tradycyjne baseny już niedługo mogą przejść do historii. Proste rachunki ekonomiczne przemawiają bowiem za wielofunkcyjnymi obiektami.

Nowoczesne zarządzanie basenem to maksymalne wykorzystanie godzin ich funkcjonowania. Oznacza to m.in. proponowanie różnorodnych form zajęć: pływania, aqua-aerobicu, nauki pływania, zajęć rehabilitacyjnych, nurkowania itp. Najlepiej wszystko w jednym basenie, w ciągu jednego dnia, a nawet w tym samym czasie. Do niedawna wydawało się to nierealne. Tymczasem przy zastosowaniu ruchomego dna i/lub pomostu przegradzającego Variopool staje się to nie tylko możliwe, lecz także bardzo proste, trwałe oraz wygodne w użytkowaniu.

Dbałość o jakość, szczegóły i indywidualne podejście

Firma Variopool projektuje, produkuje, montuje oraz serwisuje ruchome dna i pomosty przegradzające od 1968 r. Zrealizowała ponad 800 projektów na całym świecie, co dla inwestora i generalnego wykonawcy oznacza współpracę z doświadczoną w realizacji projektów firmą z własnym serwisem dostępnym 24 h/dobę. Jest partnerem takich organizacji, jak np.: PZP, KNZB, LEN, FINA, FIFA.

Dbałość o jakość i szczegóły realizacji oraz przede wszystkim obsługę posprzedażową zaowocowała m.in. możliwością instalacji urządzeń w znanych i rozpoznawanych na całym świecie obiektach, m.in.: London Aquatic Centre (Anglia), gdzie odbyły się Igrzyska Olimpijskie 2012 czy Kazan Aquatics Centre (Rosja) znane z Uniwersjady 2013 i Mistrzostw Świata 2015. Inwestycje tego typu są też coraz chętniej i częściej realizowane w Polsce, o czym świadczą choćby największe z nowoczesnych obiektów: w Szczecinie, Lublinie, Olsztynie i we Wrocławiu.

Naciśnij guzik – zmień wymiary w kilkanaście sekundvario_0227

Tradycyjne baseny mają tylko jedną określoną głębokość, zdefiniowaną na początku ich istnienia, co nie daje żadnej elastyczności. Tymczasem wystarczy otworzyć umysł, aby zobaczyć nowoczesny, wielofunkcyjny obiekt, który oferuje klientom wszystkie wodne aktywności, na różnych głębokościach wody, w każdym momencie dnia. Takie możliwości dają ruchome dno oraz pomosty przegradzające, które bez wątpienia są jedną z najważniejszych innowacji wprowadzonych w branży basenów.

Najlepiej, kiedy o ruchomym dnie lub pomoście przegradzającym myślimy przy projektowaniu nowego obiektu, ale w większości przypadków można zastosować te urządzenia w już istniejących obiektach. Dobrą okazją do zmiany funkcjonalności pływalni jest jej modernizacja lub przebudowa – często wystarczy niewielka korekta geometrii niecki. Każda z proponowanych opcji dostosowywana jest do indywidualnych potrzeb klienta i wymogów danego projektu/obiektu.

Co istotne, ruchome dna można wykorzystać we wszystkich rodzajach basenów. Wystarczy nacisnąć odpowiedni guzik na panelu dotykowym i basen automatycznie przekształci się z głębokiego, przystosowanego do nurkowania, w płytszy, do pływania czy aqua-aerobiku lub w brodzik dla małych dzieci. Dodatkowo, gdy nie korzysta się z basenu, w celu zminimalizowania utraty ciepła można podnieść dno do poziomu plaży basenowej.

Wyposażenie basenu w ruchome dno Variopool automatycznie polepsza wynik finansowy pływalni, możliwość zaspokojenia popytu na określone rodzaje zajęć powoduje bowiem wzrost frekwencji.

Maksymalne bezpieczeństwo i trwałość

Ruchome dno jest bezpieczne i łatwe w obsłudze. To konstrukcja pływająca, która może być dostosowana do każdej pożądanej głębokości niecki basenowej. Do płynnego poruszania ruchomego dna wykorzystuje się naturalną siłę wyporu wody, która przykładana jest w każdym jego punkcie w ten sam sposób, co zapewnia idealnie równe i stabilne położenie na każdej głębokości. Konstrukcja jest wytrzymała na duże obciążenia, zapewnia maksymalne bezpieczeństwo i jest bardzo higieniczna. System poruszania – siłowniki hydrauliczne – umieszczony jest poza obszarem niecki (w pomieszczeniu technicznym). Materiały, z których wykonane są ruchome dna i pomosty Variopool, są odporne na działanie wody basenowej i nie ulegają w niej degradacji.

Dziel i rządź

Oprócz ruchomych den instalowane są także przesuwne pomosty, które służą do dzielenia basenów 50-metrowych. Dzięki temu w tej samej niecce można rozgrywać zawody pływackie na krótkim i olimpijskim basenie oraz prowadzić równocześnie kilka rodzajów zajęć rekreacyjno-sportowych. Pomost Variopool jest konstrukcją pływającą, dzięki czemu nie przenosi on żadnych obciążeń na powierzchnię plaży basenowej i jest praktycznie niezależny od niecki basenowej. Pomost przesuwa się z prędkością ok. 2 m/min. Może być przemieszczany wzdłuż całej niecki, gdyż nie jest z nią w żaden sposób połączony, a punkty parkowania pomostu można dowolnie określić w każdej chwili. Pomosty Variopool można montować w każdym rodzaju niecki, z każdym rodzajem słupków startowych i innego wyposażenia.

Zastosowanie w jednej niecce basenowej proponowanych przez Variopool rozwiązań – ruchomych den i pomostów, daje nowe możliwości równoczesnego wykorzystania obiektu dla nawet zgoła odmiennych grup użytkowników, co przekłada się na podniesienie jego wartości użytkowej i eksploatacyjnej. Głębokość czy wielkość basenu nie muszą już ograniczać jego oferty rekreacyjnej i są w stanie generować dodatkowe dochody, które nie tylko sfinansują inwestycję, lecz także zapewnią wysoką dochodowość obiektu w następnych latach działalności.

 

Variopool Polska Sp. z o.o.

ul. Storrady Świętosławy 1, pok. 209; 71-602 Szczecin

tel.: 91 455 34 19, faks: 91 886 60 62

tel. kom.: 506 012 711

info@variopool.pl

www.variopool.pl

 

TEKST I FOTO | Firma Variopool Polska