Reklama

Otwarcie basenu krytego w Oświęcimiu

sera-0292We wrześniu 2017 r., po ponad dwuletniej modernizacji i przebudowie, został otwarty basen kryty w Oświęcimiu.

Szeroka gama atrakcji

Obiekt ten może zaproponować wiele aktywności. Poza halą z basenem 25-metrowym z ruchomym dnem i dwoma wannami jacuzzi znajduje się w nim odrębna hala z basenem 50-metrowym z pomostem oraz część rekreacyjna z basenem z masażami, brodzikiem dla dzieci, jacuzzi, zjeżdżalniami oraz strefą saun.

W strefie basenowej odbywają się zajęcia, takie jak aqua-aerobic, aquabike, gimnastyka korekcyjna oraz nauka pływania, a także zawody.

Poza strefą mokrą w ośrodku znajdują się siłownia oraz boiska do squasha. Odbywają się w nim także regularne zajęcia fitness.

Część basenowa obiektu składa się z:

  • hali basenu sportowego:
  1. sześciotorowego basenu sportowego o wymiarach 25 × 12,5 m wraz z ruchomym dnem na połowie powierzchni niecki,
  2. dwóch wanien jacuzzi;
  • rekreacji:
  1. basenu rekreacyjnego o głębokości 1,2 m z leżankami, ławeczkami oraz wylewkami i dwoma torami do nauki pływania,
  2. brodzika dla dzieci o głębokości od 30 do 50 cm z ciekawym wzorem na dnie,
  3. wanny jacuzzi,
  4. zjeżdżalń wodnych z hamowniami,
  5. atrakcyjnego saunarium;
  • hali basenu olimpijskiego – pełnowymiarowego basenu olimpijskiego o głębokości maksymalnej ponad 4 m.

Projektowanie i modernizacja

Prace projektowe trwały już od 2011 r., gdy powstały najpierw koncepcja, a następnie projekt wykonawczy. Za koncepcję modernizacji oraz rozbudowy obiektu odpowiedzialna była Pracownia Projektowa Andrzej Kusztelak z Łodzi, za projekt wykonawczy – Architektoniczne Biuro Projektowe Konopski & Konopski z Kalisza. Inwestorem oraz zarządcą obiektu jest MOSiR Oświęcim. Modernizacja oraz rozbudowa kosztowały w sumie ponad 50 mln zł, z czego dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki wyniosło ponad 22 mln zł.

Założenia projektowe i funkcjonalne obiektu były wielokrotnie ustalane z członkiem Polskiego i Europejskiego Komitetu Normalizacyjnego – śp. Czesławem Sokołowskim, który zawsze służył swoją wiedzą oraz doświadczeniem.

Należy również przypomnieć, że część obiektu została zmodernizowana – jest to hala basenu olimpijskiego. Założeniem projektowym było pozostawienie istniejącej niecki z niewielkim naruszeniem konstrukcji, polegającym na modyfikacji przelewu basenu, tj. przerobieniu przelewu typu Wiesbaden dolny na przelew typu fińskiego. Głębokość tego basenu daje możliwość uprawiania tańca synchronicznego czy też water polo. Dodatkowo kładziona przegroda daje możliwość użytkowania basenu zarówno jako basenu 25-metrowego, jak i pełnowymiarowego 50-metrowego na całej szerokości.

Pozostała część basenowo-rekreacyjna jest częścią nowo powstałą.

Estetyka i funkcjonalność zastosowanych rozwiązań

W części basenowej zostały zastosowane porcelanowe płytki basenowe SeraPool. Każda z części basenowych ma swój własny niepowtarzalny charakter: i tak część olimpijska utrzymana jest w neutralnych kolorach z mocnym elementem na suficie, ścianie szczytowej hali oraz na widowni. Hala basenu 25-metrowego ma delikatniejszy charakter i punktem przyciągającym wzrok jest brązowo-ciemnogranatowa mozaika wokół wanien jacuzzi. Cześć rekreacyjna została wykonana w zupełnie innej kolorystyce i stanowi element odrębny od części sportowych.

Wszystkie rynny przelewowe basenów zostały wykończone profilowanymi pochwytami oraz płytkami antypoślizgowymi z noskiem podtrzymującym kratkę rynny przelewowej. W basenach pływackich oraz rekreacyjnym są to profilowane pochwyty w wymiarze 25 × 25 cm oraz płytki antypoślizgowe 12,5 × 25 cm, a w brodziku dla dzieci pochwyty profilowane 12,5 × 25 cm wraz z profilowaną płytką antypoślizgową 12,5 × 25 cm. Płytki profilowane z noskiem nie tylko nie wymagają profilowania korony rynny przelewowej, co przekłada się na oszczędność czasu oraz mas wyrównawczych. Rozwiązanie z noskiem podtrzymującym kratkę, stanowiącym monolityczną masę z płytkami, eliminuje także jakiekolwiek ryzyko związane z odspojeniem, ułamaniem się czy też pęknięciem profilu PVC. Niestety, takie przypadki są dosyć częste i poza mało estetycznym widokiem powodują niebezpieczeństwo przerwania izolacji przeciwwodnej, a co za tym idzie – przecieków wody do podbasenia i niszczenia konstrukcji żelbetonowej. Dodatkowo dużogabarytowe kształtki, jak np. pochwyty 25  × 25 cm z noskiem, eliminują konieczność wykorzystania aż trzech elementów – pochwytu, płytki antypoślizgowej oraz nieszczęsnego profilu PVC pod kratkę. Przekłada się to oczywiście nie tylko na trwałość rozwiązania, lecz także na wyższy poziom higieny poprzez znacznie mniejszą ilość fug oraz łączeń

Do elementu najbardziej newralgicznego, czyli posadzki, w częściach sportowych została zastosowana płytka antypoślizgowa Relief 25 × 25 cm, a w części rekreacyjnej płytka Apache. Każda z nich jest w klasie antypoślizgu C na mokro i sucho. Również w brodzikach dla dzieci oraz tam, gdzie głębokość jest mniejsza niż 80 cm, zastosowano płytki i mozaiki basenowe w klasie antypoślizgu C i R13 na mokro i sucho

Normy DIN określają minimalne poziomy antypoślizgu, np. na plażę basenu to klasa B. W wielu przypadkach taka klasa okazuje się niewystarczająca. Sucha posadzka o klasie B jest bezpieczna dla dorosłego użytkownika, jednak dla biegającego dziecka przy zachlapanej powierzchni już nie do końca. Warto o tym pamiętać.

Satysfakcja użytkowników

Efekt końcowy modernizacji oraz rozbudowy cieszy oko estetycznie, a także satysfakcjonuje mieszkańców Oświęcimia (i nie tylko) funkcjonalnością oraz bogactwem oferty. Jest to bardzo ciekawa realizacja nie tylko dlatego, że część obiektu została zmodernizowana bez naruszenia konstrukcji niecki, lecz także za względu na czas, w jakim rozbudowa została wykonana. Dodatkowo część obiektu, a dokładniej hala basenu 25-metrowego, była oddana do użytkowania już rok po rozpoczęciu prac, a rok przed planowanym oddaniem całości obiektu, dzięki czemu mieszkańcy Oświęcimia oraz uczniowie szkół mogli korzystać z obiektu znacznie wcześniej niż po upływie przewidywanego terminu oddania całości.

SeraPool Polska

tel.: 509 123 814

e-mail:

polska@serapool.pl

www.serapool.pl

 

TEKST I FOTO | Firma SeraPool Polska