Pomosty przesuwne Variopool

vario_001

O jakości produktu decyduje doświadczenie firmy i jej potencjał techniczny. W obiektach basenowych widać tę zależność bardzo wyraźnie. Dlatego inwestorzy sięgający po uznane i sprawdzone rozwiązania mają pewność, że dokonali wyboru, który procentować będzie przez długie lata

 

vario_002

Firma Variopool od 1968 r. projektuje, produkuje, montuje oraz serwisuje ruchome dna i pomosty przegradzające. Pierwsze ruchome dno zainstalowano w Holandii w 1969 r. Funkcjonuje ono do dziś, a Variopool od tego czasu zrealizował ponad 650 projektów na całym świecie. Dla inwestora i generalnego wykonawcy oznacza to współpracę z doświadczoną w realizacji projektów firmą z własnym serwisem dostępnym 24 h/dobę. Firma jest partnerem takich organizacji, jak m.in.: KNZB, LEN, FINA, FIFA.

Pomost przesuwny Variopool

Pomost Variopool jest konstrukcją pływającą, nie ma prowadnic ani w plaży basenowej, ani w ścianach niecki, jest od niej praktycznie niezależny. Dzięki zastosowaniu systemu pływającego nie ma żadnych obciążeń na powierzchnię plaży basenowej. Ze względu na stosowany system poruszania awarie pomostu Variopool są wykluczone.

Dzięki pełnej konstrukcji wewnętrznej pomosty Variopool:

 • są odporne na odkształcanie również z upływem czasu użytkowania,
 • stanowią solidną i sztywną „ścianę” basenu,
 • są stabilne i nie odkształcają się pod wpływem sił, jakie powstają przy skokach i wykonywaniu nawrotów przez pływaków,
 • jako jedyne dostępne na rynku nie wymagają mocowania lin torowych z obu stron pomostu do zachowania jego sztywności konstrukcyjnej, co zwiększa elastyczność prowadzenia różnorodnych zajęć na basenie,
 • mogą mieć wykonaną listwę spoczynkową (nawet po obu stronach pomostu), zgodnie z wymogiem PZP.

Pomosty Variopool mają pełną konstrukcję stalową na całej swojej wysokości w odróżnieniu od pomostów, w których konstrukcja stalowa jest wykonywana jedynie od +30 cm do -1,00 lub -1,2 m poniżej poziomu wody. Różnica w wadze pomostów (opisywany pomost waży ok. 10 ton) pokazuje ilość stali użytej przy produkcji. Konstrukcja pomostu Variopool jest gęsto żebrowana na całej jego wysokości.

Pokrycie pomostu (ze wszystkich stron) stanowią antypoślizgowe panele z polipropylenu izotaktycznego. Pomosty Variopool są produkowane tak, aby zachować prawidłową cyrkulację wody w basenie.

vario_003

Sterowanie pomostem przesuwnym

Pomost Variopool podczas transportu nie powoduje żadnych obciążeń, gdyż unosi się na wodzie. Transport odbywa się ręcznie lub za pomocą 2 wózków akumulatorowych. Dodatkowo, podczas transportu, pomost unosi się ok. 20 cm ponad plażę basenową i ma z obu stron otwierane drzwiczki, które dają po 50 cm odległości między pomostem a ścianą basenu. Wszystko po to, aby nie uszkodzić ścian ani plaży basenowej.

vario_004

W pozycji zaparkowanej obciążenia przenoszone są na dno niecki, która jest masywnym elementem konstrukcyjnym i z łatwością te obciążenia może przyjąć. Aby rozłożyć równomiernie ciężar pomostu, jest on wyposażony w odpowiednią ilość stóp stalowych z gumowymi podkładkami chroniącymi dno niecki przed uszkodzeniem.

Przy pomostach poruszających się po plaży po pewnym czasie następują pęknięcia kafli, wykruszanie się fug, a prowadnice stalowe wymagają częstego oczyszczania z rdzy. Obciążenie od pomostu przesuwanego na szynach jest stałe i przenoszone na plażę basenową, której warstwa wykończeniowa jest siłą rzeczy nietrwała. Dodatkowo tego typu pomosty mają tendencję do odkształcania się w kierunku spłaszczonej litery U, ponieważ ich ciężar spoczywa na ścianach niecki.

W pomostach Variopool nie ma żadnych urządzeń elektrycznych, nawet o małym natężeniu prądu, znajdujących się w niecce basenu. Pomost przesuwa się z prędkością ok. 2 m/min. Może być on przemieszczany wzdłuż całej niecki, gdyż nie jest z nią w żaden sposób połączony. Można dowolnie określić punkty parkowania pomostu w każdej chwili użytkowania urządzenia. Istnieje również możliwość wykonania gniazd na słupki startowe, tak aby można je było obracać (wtedy start z pomostu może, odbywać się w dowolną stronę).

Pomosty Variopool można montować w każdym rodzaju niecki, z każdym rodzajem słupków startowych i innego wyposażenia. Stopień spoczynkowy, mocowania do lin torowych, słupków startowych, paneli dotykowych i barierek oraz demontowalne barierki są dostarczane w standardzie.

vario_005

Jakość na lata

Materiały, z których wykonane są ruchome dna i pomosty – wzmocnione panele poliestrowe, jak i panele polipropylenowe – są odporne na działanie wody basenowej i nie ulegają w niej degradacji. Do produkcji urządzeń używana jest wyłącznie stal 316L trawiona i pasywowana. Wszystkie stalowe elementy są wykonane w tej klasie stali. Podczas spawania, gięcia i innej obróbki (przy tworzeniu konstrukcji) uszkadzana jest naturalna warstwa pasywna stali (chroniąca przed korozją). Proces trawienia i pasywowania odnawia tę naturalną warstwę ochronną. Bez tego, niezależnie od jakości zastosowanej stali, miejsca poddane obróbce nie są chronione przed korozją wżerową.

Firma Variopool jest bezpośrednim producentem urządzeń, a nie firmą handlową. Jest to ogromna zaleta, gdyż:

 • może każde ze swoich urządzeń dostosować do indywidualnych potrzeb klienta,
 • skraca to czas ewentualnych napraw i konserwacji (nie trzeba pisać do firmy handlowej, która takie pismo musi skierować również do producenta itd.),
 • jest bezpośrednio odpowiedzialna za swoje wyroby i dba o swoje dobre imię,
 • daje gwarancję dożywotniego dostępu do części zamiennych do danego typu urządzenia, niezależnie od zmian projektowo-technologicznych (a czas życia urządzenia szacowany jest zazwyczaj na ok. 30 lat),
 • wszystkie firmy produkujące komponenty do produkcji urządzeń są w grupie holdingu Variopool, dzięki czemu na każdym etapie produkcji możliwe jest kontrolowanie jakości wyrobów.vario_006

System Variopool posiada certyfikat wystawiony przez Lloyd’s. Register stwierdzający jego zgodność z normą europejską EN 13451-1 oraz EN 13451-11 wraz z 98/37/EC. Ponadto:

 • produkty Variopool spełniają wszystkie wymagania dotyczące BHP i posiadają certyfikat CE,
 • wszyscy pracownicy Variopool posiadają certyfikat BHP VCA,
 • Variopool zasiada w Europejskim Komitecie Technicznym TS 138, który opracowuje normy europejskie EN 13451 „Wyposażenie basenów”,
 • każda realizacja jest wykonywana w ten sam sposób, z tych samych surowców i materiałów i każda stanowi miejsce referencyjne firmy,
 • Variopool specjalizuje się w dostawach urządzeń na pływalnie publiczne.

vario_007

Pomosty przesuwne (tak jak ruchome dna Variopool) projektowane są w 3D, w programie Solid Works plus Cosmos. Część tego programu – Solid Works – „rysuje” urządzenia w trójwymiarze, równocześnie wykonując rysunki produkcyjne każdego, nawet najdrobniejszego profilu czy otworu. W ten sposób eliminowane są potencjalne błędy projektowe, przekładające się na wykonanie. Druga część programu projektowego – Cosmos – równocześnie z projektowaniem przeprowadza wszelkie obliczenia obciążeń. Ponieważ oba programy są nierozerwalnie ze sobą związane, wykluczona jest możliwość „oszukania” programu obliczeniowego przy „odchudzeniu” konstrukcji urządzenia, co jest możliwe przy stosowaniu 2 oddzielnych programów do projektowania i obliczeń.

Firma Variopool kładzie ogromny nacisk na jakość wykonanych produktów, co zapewnia bezawaryjne ich użytkowanie przez długie lata.

Variopool Polska Sp. z o.o.
ul. Storrady Świętosławy 1, pok. 209, 71-602 Szczecin
tel.: 91 455 34 19, faks: 91 886 60 62,
tel. kom.: 506 012 711
www.variopool.pl
info@variopool.pl

vario_001

 

 

 

 

TEKST I FOTO | Firma Variopool Polska