Reklama

Rozwiązania zastosowane w kompleksie basenowym w Prudniku – oryginalnie i bezpiecznie.

Pod koniec września został otwarty kompleks sportowy „Sójka” w Prudniku, składający się z krytej pływalni, hali sportowej i boiska zewnętrznego

Wyjątkowy w tym obiekcie jest wystrój hali basenowej. Dzięki zastosowanej kolorystyce, jest on oryginalny i zdecydowanie odchodzi od „niebieskiego standardu basenowego”. Użyty kolor żółty powoduje, że cała przestrzeń jest bardzo ciepła i przyjemna. Ten przeważający ciepły kolor został złamany szarością oraz delikatną zielenią, w związku z czym przestrzeń uzyskała ciekawą strukturę. W hali basenowej znajdują się:

  • niecka pływacka o wymiarach 25 × 12,5 m i głębokości od 1,35 do 1,8 m,
  • dwie wanny jacuzzi,
  • brodzik dla dzieci,
  • sauna.

Basen pływacki został wykonany na miarę zawodów. Niecka sportowa jest zgodna z normami FINA, dotyczącymi rozgrywania zawodów sportowych, a kolorystyka i oznaczenia graficzne basenu są zgodne z wymogami Polskiego Związku Pływackiego.

orygin_0302Bezpieczeństwo przede wszystkim

Poszczególne niecki i cała hala basenowa (poza wysoką estety – ką) spełniają wszystkie wymogi bezpieczeństwa, które niestety nadal w wielu projektowanych i nowo budowanych obiektach są pomijane. Najważniejszą kwestią, o której należy wspomnieć, jest antypoślizgowość. Na obejścia wokół niecek została zasto – sowana płytka plażowa o klasie antypoślizgu C na mokro oraz sucho. Wymogi DIN określają minimalny wymagany poziom antypoślizgowości jako klasę B, jednak jak pokazuje doświad – czenie wielu obiektów basenowych, nie jest ona wystarczająca. Klasa antypoślizgu B ma mały zakres tolerancji, w związku z czym często, po zachlapaniu wodą, posadzka jest bardzo śliska i niestety często dochodzi do wypadków, zwykle z udziałem dzieci. Warto o tym pamiętać, gdyż to właśnie wypadki z udzia – łem dzieci najbardziej negatywnie wpływają na ocenę obiektów publicznych.

Nie należy również mylić bezpiecznego poziomu antypoślizgu z trudnością utrzymania czystości. Łatwość utrzymania czystości zależy zawsze od struktury powierzchni płytki oraz od materiału, z jakiego płytka jest wykonana. Tutaj zastosowano strukturę łatwą do utrzymania czystości tj. kamienia łamanego, a użyta ceramika to porcelana, czyli materiał najmniej chłonny wodą oraz o najniższej porowatości, co oczywiście bezpośrednio przekłada się na chłonność płytki brudem.

Kolejnym punktem wartym uwagi są zastosowane narożniki wyoblające na wszelkich kątach oraz kantach zarówno w basenie sportowym, jak i brodziku dla dzieci. To rozwiązanie również bezspornie wpływa na bezpieczeństwo użytkowników.

Inne rozwiązanie to płytki stopnicowe z zaokrąglonym noskiem i zaznaczonym brzegiem w odznaczającym się kolorze. Przy takim rozwiązaniu, nawet przy falującej wodzie stopnice są łatwo widoczne. Oczywiście stopnice również mają klasę antypoślizgu C na mokro oraz sucho.

Kolejny aspekt to odwodnienie liniowe. Kształtki systemowe SeraPool są stosunkowo płytkie, dzięki czemu użytkownicy nie są narażeni na skręcenia kończyn. Wszystkie te aspekty czynią ten obiekt wyjątkowo bezpiecznym, co z punktu widzenia zarządcy wydaje się być najważniejsze.

Warto zwrócić uwagę na wyżej wymienione punkty zarówno na etapie projektowania, jak i wykonawstwa obiektu.

SeraPool Polska

tel. kom.: 509 123 814

e-mail: polska@serapool.pl

www.serapool.pl

 

TEKST | SeraPool Polska

FOTO | www.osirprudnik.pl