Reklama

Ruchome dno Variopool

O jakości produktu decyduje doświadczenie firmy i jej potencjał techniczny. W obiektach basenowych widać tę zależność bardzo wyraźnie. Dlatego inwestorzy sięgający po uznane i sprawdzone rozwiązania mają pewność, że dokonali wyboru, który procentować będzie przez długie lata

PiB 19_cz2.indd

Firma Variopool od 1968 r. projektuje, produkuje, montuje oraz serwisuje ruchome dna i pomosty przegradzające. Pierwsze ruchome dno zainstalowano w Holandii w 1969 r. Funkcjonuje ono do dziś, a Variopool od tego czasu zrealizował ponad 650 projektów na całym świecie. Dla inwestora i generalnego wykonawcy oznacza to współpracę z doświadczoną w realizacji projektów firmą z własnym serwisem dostępnym 24 h/ dobę. Firma jest partnerem takich organizacji, jak m.in.: KNZB, LEN, FINA, FIFA.

Dbałość o jakość i szczegóły realizacji oraz przede wszystkim obsługi posprzedażowej zaowocowała między innymi możliwością instalacji urządzeń w takich obiektach, jak prezentowane obok.

Nowoczesne zarządzanie basenem to maksymalne wykorzystanie godzin funkcjonowania pływalni. Co to oznacza? Między innymi proponowanie nowych form zajęć: aqua aerobicu, aqua spinningu, aqua joggingu, nauki pływania, zajęć rehabilitacyjnych, piłki wodnej etc. Najlepiej wszystko w jednym basenie, w ciągu jednego dnia. Wydaje się nierealne? Przy zastosowaniu ruchomego dna Variopool staje się to możliwe

 

Pierwszy basen w Polsce z zainstalowanym ruchomym dnem Variopool funkcjonuje w Centrum Kształcenia Sportowego w Szczecinie (fot. 1). Korzystają z niego zarówno uczniowie szkoły, jak i okoliczni mieszkańcy. Ruchome dna działają również w Aquasferze Galerii Warmińskiej w Olsztynie (fot. 2), aquaparku w Rudzie Śląskiej (fot. 3) czy w obecnie budowanej pływalni olimpijskiej w Lublinie. W ruchome dna Variopool będą również w najbliższym czasie wyposażone pływalnie m.in. w: Pruszczu Gdańskim i Słupsku.

PiB 19_cz2.indd

PiB 19_cz2.indd

Ruchome dno Variopool

Ruchome dno Variopool jest konstrukcją pływającą wykorzystującą naturalną siłę wyporu wody. Wszystkie urządzenia służące do poruszania ruchomego dna znajdują się poza niecką, w suchym pomieszczeniu technicznym (fot. 4). System poruszania składa się z układu hydraulicznego umieszczonego w podbaseniu oraz lin stalowych i kół prowadzących montowanych w niecce. Prosta konstrukcja i zasada działania ruchomego dna typu 1 (pływającego) wpływa na bezawaryjność i żywotność urządzenia. Kontakt z wodą mają jedynie proste elementy mechaniczne (liny stalowe, koła prowadzące) odporne na działanie wilgoci i chloru.

PiB 19_cz2.indd

W systemie Variopool platforma ruchomego dna nie jest w żaden sposób połączona ze ścianami niecki, zatem żadne siły nie oddziałują na ściany basenu. Z kolei obciążenie na dno basenu jest minimalne ze względu na przeciwstawnie działające siły: wyporu wody oraz obniżania ruchomego dna. Brak ingerencji w ściany niecki (np. w postaci prowadnic) upraszcza proces budowlany, a także eliminuje potencjalne miejsca awarii. Jako konstrukcja pływająca przemieszcza się zawsze stabilnie w płaszczyźnie równoległej do dna basenu. Wysokość konstrukcyjna platformy wynosi ok. 60 cm. Ruchome dna Variopool są produkowane tak, aby zachować prawidłową cyrkulację wody w basenie (fot. 5).

PiB 19_cz2.indd

Pokrycie ruchomego dna stanowią antypoślizgowe panele z polipropylenu izotaktycznego (jedynego rodzaju, jaki można stosować w tego typu urządzeniach) o grubości 20 mm. Polipropylen jest idealnym materiałem do stosowania w obiektach basenowych: jest trwały i odporny na udar, nie odkształca się, nie traci koloru, jest łatwy do czyszczenia, nie kolonizują się na nim bakterie, jest odporny na promieniowanie UV. Inne materiały nie mają tych właściwości. Ponadto cienkie płyty poliestrowe po dłuższym przebywaniu w ciepłej wodzie stają się łamliwe. Linie wyznaczające tory wykonane są z paneli polipropylenowych barwionych w masie. Barwienie w masie polipropylenu gwarantuje niezmienność barwy linii przez cały okres użytkowania. Technologii tej nie można zastosować w przypadku poliestru.

PiB 19_cz2.indd

Nośność platformy ruchomego dna Variopool wynosi 650 N/m². W przypadku ruchomych den typu 2 (niepływających) dno musi mieć nośność dużo większą od wymaganej przez normę, ponieważ ich nośność zmniejsza się w miarę zanurzania. Ruchome dno Variopool ma tę samą nośność w każdym położeniu.

Przez zastosowanie zbiorników wypornościowych zintegrowanych z platformą ruchomego dna i ich wypełnienie pianą polistyrenową, ruchome dno Variopool stanowi jednocześnie przykrycie basenu zmniejszające w znaczącym stopniu odparowanie wody, a tym samym nakłady na jej podgrzewanie.

Ruchome dno może być wykorzystane we wszystkich rodzajach basenów:

  • rekreacyjnych,
  • przyszkolnych,
  • olimpijskich,
  • do nurkowania,
  • w centrach fitness,
  • rehabilitacyjnych (do hydroterapii),
  • prywatnych.

Sterowanie ruchomym dnem

Ruchome dno Variopool wykorzystuje technologię PLC. Sterowanie odbywa się za pomocą panelu kontrolnego z ekranem dotykowym montowanego na ścianie hali basenowej. System sterowania zbudowany jest na tzw. bazach danych, pozwalając na bardzo elastyczne budowanie menu dostępu, również jego zmianę na życzenie klienta w każdym momencie użytkowania urządzenia. Pozwala on również na kontrolę dostępu do systemu sterowania poprzez użycie loginów i haseł. Można zintegrować system sterowania ruchomym dnem z systemem BMS lub innymi systemami kontrolno-zabezpieczającymi (fot. 6, 7).

PiB 19_cz2.indd

W szafce sterującej znajduje się modem pozwalający na bieżącą diagnostykę ruchomego dna oraz zdalne rozwiązywanie wszystkich ewentualnych problemów z softwarem. Ruchome dno Variopool porusza się z prędkością 30 cm/min. System poruszania ruchomego dna pozwala na regulowanie głębokości wody co do 1 cm, w każdym momencie użytkowania urządzenia, w odróżnieniu od systemów, w których konieczne jest predefiniowanie użytkowanych głębokości wody.

Co ważne, w ruchomych dnach Variopool nie stosuje się żadnych silników elektrycznych, nawet o małym natężeniu prądu, ani środków smarujących w wodzie.

Serwisowanie ruchomych den

Serwisowanie urządzeń Variopool jest możliwe zarówno przy opróżnionej niecce, jak i przy napełnionym wodą basenie. Umieszczenie mechanizmów ruchomego dna Variopool w podbaseniu umożliwia dostęp do nich w każdej chwili. Elementy znajdujące się w niecce nie wymagają interwencji, ich kontrola czy ewentualna wymiana może odbywać się przy basenie wypełnionym wodą, bez konieczności wyłączania go z eksploatacji (fot. 8).

PiB 19_cz2.indd

Jakość na lata

Firma Variopool kładzie ogromny nacisk na jakość wykonanych produktów. Materiały, z których wykonane są ruchome dna i pomosty – wzmocnione panele poliestrowe, jak i panele polipropylenowe – są odporne na działanie wody basenowej i nie ulegają w niej degradacji. Do produkcji urządzeń używana jest wyłącznie stal 316L trawiona i pasywowana. Wszystkie stalowe elementy są wykonane w tej klasie stali. Podczas spawania, gięcia i innej obróbki (przy tworzeniu konstrukcji) uszkadzana jest naturalna warstwa pasywna stali (chroniąca przed korozją). Proces trawienia i pasywowania odnawia tę naturalną warstwę ochronną. Bez tego, niezależnie od jakości zastosowanej stali, miejsca poddane obróbce nie są chronione przed korozją wżerową (fot. 9).

Firma Variopool jest bezpośrednim producentem urządzeń, a nie firmą handlową. Jest to ogromna zaleta, gdyż:

  • może każde ze swoich urządzeń dostosować do indywidualnych potrzeb klienta,
  • skraca to czas ewentualnych napraw i konserwacji (nie trzeba pisać do firmy handlowej, która takie pismo musi skierować również do producenta itd.),
  • jest bezpośrednio odpowiedzialna za swoje wyroby i dba o swoje dobre imię,
  • daje gwarancję dożywotniego dostępu do części zamiennych do danego typu urządzenia, niezależnie od zmian projektowo-technologicznych (a czas życia urządzenia szacowany jest zazwyczaj na ok. 30 lat),
  • wszystkie firmy produkujące komponenty do produkcji urządzeń są w grupie holdingu Variopool, dzięki czemu na każdym etapie produkcji możliwe jest kontrolowanie jakości wyrobów.

System Variopool posiada certyfikat wystawiony przez Lloyd’s Register stwierdzający jego zgodność z normą europejską EN 13451-1 oraz EN 13451-11 wraz z 98/37/EC. Ponadto:

  • produkty Variopool spełniają wszystkie wymagania dotyczące BHP i posiadają certyfikat CE,
  • wszyscy pracownicy Variopool posiadają certyfikat BHP VCA,
  • Variopool zasiada w Europejskim Komitecie Technicznym TS 138, który opracowuje normy europejskie EN 13451 „Wyposażenie basenów”,
  • każda realizacja jest wykonywana w ten sam sposób, z tych samych surowców i materiałów i każda stanowi miejsce referencyjne firmy,
  • Variopool specjalizuje się w dostawach urządzeń na pływalnie publiczne (fot. 10).

PiB 19_cz2.indd

Ruchome dna i pomosty przesuwne projektowane są w 3D, w programie Solid Works plus Cosmos. Część tego programu – Solid Works – „rysuje” urządzenia w trójwymiarze, równocześnie wykonując rysunki produkcyjne każdego, nawet najdrobniejszego profilu czy otworu. W ten sposób eliminowane są potencjalne błędy projektowe, przekładające się na wykonanie. Druga część programu projektowego – Cosmos – równocześnie z projektowaniem przeprowadza wszelkie obliczenia obciążeń. Ponieważ oba programy są nierozerwalnie ze sobą związane, wykluczona jest możliwość „oszukania” programu obliczeniowego przy „odchudzeniu” konstrukcji urządzenia, co jest możliwe przy stosowaniu 2 oddzielnych programów do projektowania i obliczeń.

Variopool Polska Sp. z o.o.
ul. Niedziałkowskiego 24, piętro 12, pokój 3,
71-410 Szczecin
tel. kom.: 506 012 711 , faks: 91 886 60 62
www.variopool.pl
info@variopool.pl

variopool

 

 

 

 

TEKST I FOTO | Firma Variopool Polska