Ruchome dno

Basen, który zarabia na siebie

Wydaje się niemożliwe? W przypadku zainstalowania urządzeń Variopool (ruchomego dna do basenu) wszystko jest możliwe. Jednak same urządzenia (nawet najlepsze) nie pomogą, jeśli nie zmienimy podejścia do zorganizowania zajęć na basenie.

Dzięki zainstalowaniu ruchomego dna Variopool, zorganizowanie całodziennego grafiku zajęć na pewno będzie prostsze. Zacznijmy od nauki pływania. Zajęcia coraz bardziej modne i kierowane do coraz młodszych dzieci. Obecnie wręcz nie wypada nie zapisać kilkumiesięcznego malucha na basen. Niezależnie od mody, jest to niewątpliwie umiejętność jak najbardziej pożądana z wielu względów. W krajach Europy Zachodniej zajęcia nauki pływania są tak powszechne, że zdobywanie kolejnych stopni potwierdzających nowe umiejętności pływackie jest tak oczywiste, jak przechodzenie w szkole z klasy do klasy. Nauka pływania musi odbywać się w odpowiednio głębokiej wodzie. Tu pomocne jest ruchome dno Variopool instalowane w standardowej niecce. Urządzenie pozwala swobodnie dostosować głębokość wody do rodzaju zajęć np. zajęcia dla niemowląt wymagają głębokości od 0,05 do 0,30 m. Zajęcia dla dzieci (ze względu na stopień zaawansowania i wiek dziecka) wymagają głębokości od 0,30 do 0,90 m.

 

Jakie korzyści?
Co dają zajęcia w wodzie? Przede wszystkim poprawiają ogólną wydolność organizmu i wytrzymałość. Ćwiczenia w wodzie wzmacniają siłę mięśni, poprawiają koordynację nerwowo-mięśniową i wpływają na doskonalenie koordynacji ruchowej. Zalecane jest rozpoczęcie zajęć z oswajania z wodą już 3-, 4-miesięcznych dzieci, choć coraz więcej szkół oferuje zajęcia nawet dla kilkutygodniowych maluchów, kiedy nie zanikły jeszcze zakodowane odruchy z życia płodowego – dziecko nie otwiera ust pod wodą i się nie boi. Zajęcia z najmłodszymi polegają m.in. na nauce unoszenia się na wodzie, ćwiczeniach koordynacji ruchowej. Wprowadza się podstawy zanurzenia pod wodę, wykonywania obrotów na plecy i brzuch oraz chwytania przedmiotów. Nacisk jest kładziony przede wszystkim na rozwój umiejętności motorycznych, wprowadzanie do wody i środowiska wodnego poprzez zabawę. Starsze dzieci (1,5-2,5 roku) rozwijają umiejętność odwracania się na plecy i brzuch, umiejętność prawidłowego oddychania. Ćwiczą poruszanie się w wodzie, podpływanie po przedmioty i zanurzanie się z sięganiem po przedmioty. Doskonalą nadal koordynację oko-ręka. Po osiągnięciu tych umiejętności, starsze dzieci (od 2,5 lat do wieku szkolnego) poznają kolejno ćwiczenia kończyn do stylu klasycznego. Prowadzone są ćwiczenia nad kontrolą oddechu oraz doskonalone są wszystkie opisane wyżej umiejętności. Następnie wprowadzane są stopniowo ćwiczenia do stylu grzbietowego, dowolnego i motylkowego. Poza umiejętnościami pływackimi wprowadzane są zasady bezpiecznego zachowania w wodzie i wokół niej. Nauka pływania nie tylko wzmacnia organizm dziecka, ale także poczucie własnej wartości. Nie bez znaczenia jest fakt, że mimo ogromnej wiedzy i powszechnego dostępu do nauki pływania, utonięcia są nadal częstą przyczyną śmierci dzieci w krajach Europy Zachodniej i w Stanach Zjednoczonych.

 

Dostosuj swoją ofertę
Ponieważ zajęcia dla najmłodszych wymagają cieplejszej wody, planujmy je w godzinach rannych – nagrzana do wyższej temperatury woda będzie komfortowa dla najmłodszych, a w ciągu dnia będzie stygła tak, żeby odpowiadała użytkownikom basenu, którzy nas odwiedzą po południu i wieczorem. Basen, który zarabia na siebie – to hasło może stać się realne. Dzięki większej ilości atrakcyjnych zajęć, zwiększamy ilość odwiedzających, a tym samym przychody basenu.

 


TEKST I FOTO: VARIOPOOL