Reklama

Sauna – jak to działa

Zdrowo i przyjemnie

Od wieków gorące kąpiele są dobrodziejstwem dla ciała i duszy. Regularne ich zażywanie wzmacnia organizm w walce z czynnikami stresogennymi, dlatego coraz więcej osób decyduje się na korzystanie z sauny.

Moda na fitness pojawiła się w latach 80. i 90. Sauna była i jest jej ważną częścią. Mimo różnych przemian sauna we własnym domu lub w obiekcie publicznym pozostaje najbardziej praktycznym i wygodnym rozwiązaniem. Sauna jest sercem każdego obszaru spa. Z biegiem lat rozwijała się, a aktualne jej trendy to: zdolność adaptacji, design i komfort. Liderzy produkcji saun od lat przyczyniają się do nadania im odpowiedniej formy i funkcji, stojąc tym samym na czele międzynarodowego rozwoju.Sauna – jak to działa
Za sprawą wyższych temperatur następuje radykalne pobudzenie ukrwienia i układu krwionośnego. Toksyny, dzięki wzmożeniu ukrwienia, są wypłukiwane podczas procesu pocenia się. Proces ich wymywania z ciała można wspomóc, przyjmując zrównoważone ilości płynów. Oprócz tej detoksykacji od wewnątrz, wraz z odparowującym płynem następuje też wydalanie przez skórę substancji toksycznych z jednoczesną dehydratacją tkanki podskórnej. Ciało otrzymuje z głębi pożywienie, żeby się zregenerować i uzyskać właściwy tonus. Korzystanie z sauny pozwala uzyskać stan dobrego samopoczucia, opierający się na zdrowiu w sensie holistycznym i przemawiający w równym stopniu do wszystkich zmysłów. Bodźce optyczne złożone ze światła i barw o najróżniejszym natężeniu wywierają pozytywny wpływ na nastrój, stanowiąc inspirację dla świata emocji, szczególnie gdy oddziałują na osobę zażywającą kąpieli w saunie w połączeniu z łagodnymi dźwiękami. Harmonijna triada optyki, akustyki i woni intensyfikuje błogie ciepło sauny.
Łaźnia parowa – 100% wilgotności
Z uwagi na korzyści zdrowotne parującego ciepła wpływającego na drogi oddechowe, tkankę łączną, muskulaturę i psychikę, kąpiele parowe stały się dziś magnesem przyciągającym szerokie rzesze publiczności do profesjonalnych obiektów spa. Różnorodne możliwości tworzenia współczesnych łaźni parowych ze szkła, akrylu czy wykładanych płytkami pozwalają dziś opracowywać urozmaicone oferty wellness, nierzadko czyniąc łaźnie parowe jedną z głównych atrakcji ekskluzywnych kompleksów. Delikatne, białe obłoki pary wypełniające pomieszczenie łaźni sprawiają, że z każdym oddechem można poczuć, jak ciało wchłania w siebie przyjemną wilgoć powietrza. Już od czasów starożytnych ludzie korzystają z leczniczego działania pary wodnej. Będąc medycznym multitalentem, kąpiel w parze nie tylko oczyszcza i wzmacnia drogi oddechowe i pobudza krążenie, lecz także czyni skórę gładką i uwalnia od bolesnych napięć mięśni.Sauna czy łaźnia?
Sauna czy łaźnia parowa? Co wybrać, na co się zdecydować? Z pewnością dzisiejsze obszary spa & wellness zarówno w ekskluzywnych hotelach, jak i parkach wodnych powinny mieć strefy saun i ich różne odmiany, a także strefy łaźni parowych, tak żeby każdy z użytkowników znalazł strefę odpowiadającą indywidualnym oczekiwaniom i potrzebom.

MAGAZYN „PŁYWALNIE I BASENY” NR14

 


TEKST: FIRMA KLAFS
FOTO: FIRMA KLAFS