Ciepła woda użytkowa jest jedną z podstawowych potrzeb zarówno w budownictwie jednorodzinnym, jak i we wszelkiego typu obiektach użyteczności publicznej, do których zaliczają się także budowle przeznaczone do celów sportowych, np. pływalnie czy aquaparki. Higiena wody użytkowej jest określona w stosownych przepisach i wytycznych, a kontrola jakości tej wody w ostatnim czasie jest restrykcyjna, szczególnie w obiektach basenowych.
W standardowo stosowanych instalacjach podgrzewanie ciepłej wody odbywa się w zasobniku CWU o określonej dla danego zapotrzebowania pojemności. Woda użytkowa w tego typu zbiorniku zostaje podgrzana i w takim stanie oczekuje na pobór. W przypadku braku poboru, np. gdy obiekt jest zamknięty z powodu przerwy technologicznej, świąt czy wakacji, brak jest wymiany wody. Tego typu magazynowanie ciepłej wody użytkowej z punktu widzenia oszczędności energii jest niezasadne. Jednocześnie przy wysokich wymaganiach co do higieny wody to rozwiązanie nie spełnia oczekiwań inwestorów. Im pojemność instalacji z ciepłą wodą użytkową jest większa, tym problem również jest większy.
Dlatego stworzono technikę świeżej wody – system oparty na zasadzie bieżącego podgrzewania ciepłej wody zgodnie z aktualnym zapotrzebowaniem. Systemy szybkich wymienników podgrzewają wodę użytkową bezpośrednio w momencie poboru i tym samym zapobiegają higienicznym problemom, jak również stratom energii, które towarzyszą magazynowaniu wody pitnej. W tym rozwiązaniu zasobnik traktowany jest jako bufor ciepła z wodą „techniczną”. Dostawa ciepła do zbiornika może nastąpić z kotła grzewczego lub z innych alternatywnych źródeł.
Technika świeżej wody – jak to działa?
W małych obiektach montowane są pojedyncze zblokowane urządzenia (fot. 1, rys. 1).
Dla większych obiektów, o dużym zapotrzebowaniu na wodę, często nierównomiernie rozłożonym w czasie, przeznaczone są układy kaskadowe (fot. 2, rys. 2).
Technika świeżej wody – czas pozostawania ciepłej wody użytkowej w instalacji
To zagadnienie zostanie zobrazowane na przykładzie istniejącego budynku.
Zużycie ciepłej wody w tym budynku wynosi:
- wartość minimalna: 1273 l/d,
- wartość maksymalna: 3694 l/d,
- wartość średnia: 2002 l/d.
W poniższej tabeli porównano dane instalacji CWU w systemie z podgrzewaczem pojemnościowym (lewa kolumna) i systemem świeżej wody (prawa kolumna).
Z analizy danych w tabeli wynika, że systemy różnią się w sposób istotny w zakresie pojemności instalacji CWU (system świeżej wody ma pojemność wody prawie 7 razy mniejszą), a także w zakresie czasu pozostawania wody w instalacji (jest skrócony o ok. 85%).
Aspekty higieniczne i eksploatacyjne
Do zalet techniki świeżej wody w kontekście aspektów higienicznych i eksploatacyjnych należą:
- regularna wymiana wody,
- brak stojącej wody w instalacji i zbiorniku ciepłej wody pitnej,
- potencjalnie niewielka zawartość wody w systemie ciepłej wody
- pitnej (sieć + wymiennik),
- redukcja czasów pozostawania wody w systemie – czas pozostawania wody nie dłuższy niż 8 godzin,
- dokładne utrzymywanie temperatury.
Zastąpienie zasobników pojemnościowych CWU modułami świeżej wody gwarantuje higienicznie czystą i ogrzewaną zgodnie z zapotrzebowaniem wodę pitną. Ponadto zastosowanie systemu świeżej wody zapewnia niezawodną ochronę przed oparzeniem i gwarantuje maksymalne wykorzystanie dostępnego źródła energii. Może mieć to wpływ na wielkość dobieranego źródła ciepła. Należy także zaznaczyć, że wymienniki świeżej wody mogą ogrzewać wodę pitną z wykorzystaniem dowolnego zbiornika pojemnościowego. Ma to duże znaczenie przy modernizacjach, gdzie dotychczasowy zasobnik CWU możemy potraktować jako bufor ciepła z wodą techniczną służącą do podgrzewania wymienników.
Projektowanie instalacji
Istotne aspekty przy projektowaniu instalacji świeżej wody:
- system FALTINtool wyposażony w programy i algorytmy wskazujące konkretne rozwiązania systemu świeżej wody;
- projektowanie za pomocą programu FALTINtool po wprowadzeniu danych dokonuje doboru urządzeń, specyfikacji elementów systemu i przedstawia schemat instalacji;
- możliwość projektowania instalacji o różnej wydajności CWU – także w dużym stopniu zmiennej w czasie;
- instalacja świeżej wody, która stanowi ochronę CWU przed bakteriami Legionella;
- możliwość współpracy z innymi, alternatywnymi źródłami energii;
- monitorowanie kosztów inwestycyjnych w trakcie procesu projektowania (konfiguracja i specyfikacja elementów systemu);
- system atestowany w EU.
Podsumowanie
Zastosowanie systemu świeżej wody daje liczne korzyści, do których należą:
- zawsze świeża woda (unika się magazynowania CWU);
- niskie koszty eksploatacji dzięki optymalnemu układowi hydraulicznemu i niskiej temperaturze magazynowania wody technicznej;
- bezobsługowa praca systemu;
- możliwość monitorowania systemu przez BMS (także przez system FALTINtool);
- praca energetycznie oszczędna;
- brak potrzeby podgrzewania (bez podgrzewacza pojemnościowego);
- zawsze dostępna wystarczająca ilość ciepłej wody wg zapotrzebowania;
- możliwość podłączenia do różnych źródeł ciepła, systemów grzewczych, pomp ciepła, termometrów, czujników, systemów solarnych, ciepła z odzysku itd.;
- długa żywotność;
- wysokie bezpieczeństwo eksploatacji;
- zahamowanie rozwoju bakterii Legionella (ogrzewanie wody przepływowej).
Technika świeżej wody stosowana jest coraz powszechniej w zachodniej Europie (ok. 30% budowanych lub modernizowanych instalacji). W Polsce posiada swoje instalacje świeżej wody w różnych obiektach, także tych basenowych. Varmeco GmbH zajmuje się tą technologią od 30 lat i jest niekwestionowanym liderem. Zrealizowała instalacje świeżej wody pitnej w setkach obiektów w Europie Zachodniej, głównie w szpitalach, hotelach, na basenach, w obiektach mieszkaniowych, a także w przemyśle.
Więcej na stronie: www.varmeco.pl
TEKST I FOTO | Firma Varmeco