Pływalnie wykorzystuje się zazwyczaj do celów sportowych, wypoczynkowych i rekreacyjnych. Natomiast w Bremerhaven powstał budynek z dwoma basenami przeznaczonymi do bardzo szczególnych celów – służą one niemieckiej marynarce wojennej do specjalnego szkolenia personelu latającego.
To bardzo nietypowe zastosowanie wpłynęło także na rodzaj użytych materiałów, które muszą odznaczać się wyjątkową solidnością, gdyż mają styczność z ciężkim sprzętem, takim jak: wyposażenie ratownicze, butle tlenowe itp. Uzyskany efekt jest nie tylko niezwykle funkcjonalny, lecz także odpowiedni pod względem formy. Osiągnięto go dzięki holistycznemu podejściu architektów oraz, użyciu ceramiki architektonicznej znanej marki Agrob Buchtal, oferującej możliwość indywidualnego łączenia rozwiązań ceramicznych.
Projekt
Jako centralny ośrodek szkoleniowy Bundeswehry w zakresie działań operacyjnych na statkach i łodziach Szkoła Marynarki w Bremerhaven dysponuje od początku 2015 r. nową halą do ćwiczeń ratunkowych i wodnych prowadzonych w ramach różnego rodzaju szkoleń. Należy do nich szczególnie nauka prawidłowego zachowania w sytuacjach krytycznych na otwartym morzu. Nowy obiekt oferuje dwa obszary ćwiczebne, które na pierwszy rzut oka niemal się od siebie nie różnią. Nie tylko mają prawie identyczny wygląd, lecz także wielkość pomieszczeń i wymiary basenów są do siebie bardzo zbliżone. Inną wspólną cechą jest wielkopowierzchniowa szklana fasada, która w obydwu wypadkach dostarcza dużo światła dziennego i zapewnia przejrzystość architektoniczną. Różnice uwidaczniają się natomiast w sposobie użytkowania: w nieco mniejszym basenie odbywają się szkolenia pływackie i instruktaż w zakresie środków ratunkowych dostępnych na pokładach okrętów wojennych (tratwy ratunkowe, kombinezony termiczne, kamizelki ratunkowe), natomiast większy basen służy do wymagających dużych nakładów treningów „Open Sea Survival”. Jest to specjalny trening z przetrwania w wyjątkowych sytuacjach, takich jak awaryjne wodowanie samolotów czy helikopterów.
WIĘCEJ W MAGAZYNIE „PŁYWALNIE I BASENY” NR 22
TEKST I FOTO | Firma AGROB BUCHTAL GmbH