Na temat zalet i wad systemu uzdatniania wody basenowej w oparciu o bezpośrednie dozowanie związków chloru wypowiadało się już wielu ekspertów, m.in. na łamach magazynu „Pływalnie i Baseny”. Większość z nich – jeśli nie wszyscy – przyznała, że najlepszym sposobem polepszania oddziaływania metod chlorowych w procesie uzdatniania jest zastosowanie dodatkowych systemów produkujących ozon.
Zalety ozonu
To właśnie ozon jest zdecydowanie silniejszym środkiem utleniającym niż chlor (ponad 100 razy) i posiada bardzo dobre właściwości utleniające i flokujące. Dezaktywuje odporne na chlor mikroorganizmy, w tym Cryptosporidium parvum i Giardia lamblia. Ponadto gwałtownie utlenia mocznik – prekursor tworzenia się chloru związanego, co jest problemem wielu pływalni w Polsce. Reakcja z amoniakiem jest wolniejsza, jednak w połączeniu z chlorem można otrzymać wysoki poziom usuwania amoniaku. Mimo swoich licznych zalet dla użytkowników basenu ozon nie zawsze był wybierany przez inwestorów.
Obecnie można zaobserwować kolejną falę zainteresowania systemami ozonującymi wśród użytkowników i zarządców obiektów basenowych – szczególnie w kontekście nowych wymagań stawianych rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 9 listopada 2015 r. w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać woda na pływalniach (Dz. U. poz. 2016).
Większość osób związanych z branżą basenową orientuje się, że zastosowanie ozonowania niesie ze sobą spore nakłady inwestycyjne, m.in. konieczność rozbudowy systemu uzdatniania basenu 2- lub 3-krotnie oraz duże nakłady na utrzymanie w ruchu instalacji. Dzieje się tak, jeśli weźmiemy pod uwagę instalacje, które ozonują 100% strumienia cyrkulacyjnego. Należy jednak przyznać, że taka konfiguracja gwarantuje uzyskanie najlepszych efektów uzdatniania.
Uvazone – kompleksowe rozwiązanie
Wychodząc naprzeciw potrzebom rynku, wprowadzono kompaktowy system ozonujący – Uvazone, który zdecydowanie ogranicza nakłady inwestycyjne, nie wymaga dużych pomieszczeń technicznych oraz gwarantuje bardzo wysoką jakość wody basenowej w rygorze wytycznych nowego rozporządzenia Ministra Zdrowia. Urządzenia te dostarczane są jako gotowe do zainstalowania i cechują się łatwym montażem. To kompletne urządzenia działające w bezpiecznym układzie podciśnieniowym z kilkoma układami zabezpieczeń. Uvazone posiadają także niskociśnieniową lampę UV, która dodatkowo dezynfekuje wodę, rozbijając także ozon resztkowy.
Praktyka pokazuje, że zastosowanie dwusystemowego kompaktu Uvazone do ozonowania wody w ilości około 30% tzw. strumienia cyrkulacyjnego przynosi bardzo dobre efekty w uzyskaniu wysokiej jakości wody i efekt częściowego ozonowania nie odbiega znacząco od całościowego.
Urządzenie przeznaczone jest zarówno do nowych obiektów, jak i do tych już istniejących.
Fluidra Polska Sp. z o.o.
al. Armii Krajowej 61
50-541 Wrocław
tel.: 71 360 49 30
office@astralpool.pl
www.astralpool.pl
Rozmowa z wójtem gminy Kunice panem Zdzisławem Tersą
Z Pana inicjatywy w Kunicach powstało nowoczesne samorządowe przedszkole z basenem dla dzieci. To bardzo potrzebna inwestycja, jednak co zaważyło, że zostanie wybudowany także basen?
To dla nas wielki wysiłek inwestycyjny, jednak postawiliśmy na naukę pływania dla dzieci z naszej okolicy od najmłodszych lat, co zaowocuje na pewno w przyszłości, a tego nie da się przeliczyć na pieniądze.
Szkolenie dzieci to duża odpowiedzialność. Czy nie obawiał się Pan np. problemów z utrzymaniem jakości wody? Wiele basenów ma problemy sanitarne, szczególnie w kontekście nowych wymagań, jakim powinna odpowiadać woda basenowa.
Mamy bardzo skuteczny system uzdatniania wspomagany nowoczesnym, kompaktowym urządzeniem wytwarzającym ozon i dodatkowo sterylizującym wodę poprzez naświetlanie promieniami UV.
Już na etapie projektu zabiegałem, aby uwzględniono najlepsze rozwiązania dostosowane do potrzeb małych dzieci – jako głównych użytkowników naszego basenu. Woda i powietrze wewnątrz hali basenowej miały być najlepszej jakości. Ostatecznie w drodze przetargu zamontowano urządzenie UVAZONE znanego światowego dostawcy techniki basenowej.
Skąd pomysł na ozonowaną wodę?
Już kiedyś słyszałem, że ozonowanie to najlepsza droga do otrzymania wody o najwyższej jakości, jednak nie jest to najtańszy sposób. Projektanci zaproponowali nam takie urządzenie, które posiada cechy systemów bardzo rozbudowanych, a w istocie jest urządzeniem kompaktowym.
Czy ten system jest dużo droższy od tych tradycyjnych?
Inwestycyjnie urządzenie jest droższe niż klasyczne rozwiązania. W zamian jednak otrzymujemy idealnie czystą, czyli bezpieczną wodę i oszczędności na etapie eksploatacji. Woda pozbawiona jest praktycznie związków chorobotwórczych oraz charakterystycznego zapachu obecnego zazwyczaj w obiektach tego rodzaju, odnotowujemy także mniejsze zużycie środków chemicznych. Bez problemu możemy sprostać wymogom stawianym wodzie basenowej. Naszym nadrzędnym celem jest dobro naszych dzieci i dlatego mamy to, co najlepsze.
Czy zastosowanie kompaktowego urządzenia UVAZONE łączącego ozonowanie i naświetlanie wody lampą UV może Pan polecić innym podobnym obiektom?
To urządzenie sprawdza się w naszym basenie i gwarantuje utrzymanie znakomitej jakości wody. Mogę z czystym sumieniem polecić UVAZONE.
TEKST I FOTO | Fluidra Polska