Akcja reaktywacja. Modernizacja kąpieliska Rawka w Ostrowcu Świętokrzyskim. Część 1

W Ostrowcu Świętokrzyskim zmodernizowano kompleks basenów zewnętrznych. Został on oddany do użytku 7 lipca 2018 roku i stanowił nie lada atrakcję w upalne lato zarówno dla dzieci, jak i dorosłych

 

reaktywacja-0302Inwestycja została zrealizowana na części terenów rekreacyjno-sportowych, zlokalizowanych w Ostrowcu Świętokrzyskim przy ul. Adama Mickiewicza. Teren inwestycji obejmował obszar rekreacyjny, urządzony na bazie zespołu basenów zewnętrznych pod nazwą Rawszczyzna, które zostały uruchomione w 1976 roku i funkcjonowały do 2001 roku.

Zespół basenów zewnętrznych Rawszczyzna stanowiły trzy baseny zewnętrze o wymiarach 50 × 20 m każdy. Baseny miały zróżnicowaną głębokość. W linii basenu olimpijskiego (głębokość: 2,0–2,20 m) funkcjonowała zadaszona wrotkarnia. Zadaszenie wrotkarni było posadowione na torowisku, co umożliwiało przejazd zadaszenia na basen olimpijski. Dodatkowo, na koronie basenu olimpijskiego zostały wybudowane wyrzutnie ciepłego powietrza. Przykrycie basenu olimpijskiego jezdnym zadaszeniem oraz wyrzutnie ciepłego powietrza, umożliwiały użytkowanie basenu do listopada.

W 2004 roku na terenie odkrytego basenu olimpijskiego i wrotkarni została wybudowana kryta pływalnia olimpijska Rawszczyzna. Stanowi ona istotny element na mapie obiektów sportowych, przeznaczonych do wyczynowego uprawiania sportów wodnych w Polsce. Pozostałe dwie niecki basenów zewnętrznych od 2002 roku nie były użytkowane jako baseny. Jedna niecka została zasypana piaskiem i latem służyła jako boisko do piłki plażowej, natomiast zimą jako lodowisko (fot. 1). Druga niecka została zaadaptowana na kort tenisowy (fot. 2).

Reaktywacja

W 2016 roku Gmina Ostrowiec Świętokrzyski, dzięki prowadzeniu przez władze samorządowe rozsądnej polityki finansowej, wygospodarowała znaczne środki. Jarosław Górczyński – prezydent miasta, uznał, że część zaoszczędzonych środków finansowych gmina będzie mogła przeznaczyć na reaktywację basenów zewnętrznych. Podczas konferencji prasowej z udziałem architekta Krzysztofa Popińskiego, podkreślono, jak ważna jest ta inwestycja dla lokalnej społeczności. W wyniku postępowania przetargowego w trybie „zaprojektuj i wybuduj”, została podpisana umowa z firmą Transcom Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach.

WIĘCEJ W MAGAZYNIE „PŁYWALNIE I BASENY” NR 30

 

TEKST | Piotr Węglewicz, Krzysztof Popiński, Władysław Sobiech

FOTO | Archiwum Gmina Ostrowiec Świętokrzyski, Transcom Katowice