Basen w Szczecinie

Dom olimpijczyków

Szczecin zyskał nowoczesny obiekt sportowy, który już wkrótce będzie gościł pływaków z całego kraju podczas organizowanych w grudniu Mistrzostw Polski Seniorów, a jesienią 2011 roku stanie się scenerią pływackich Mistrzostw Europy. Będą to dwa ważne sprawdziany jego funkcjonalności i poprawności przyjętych rozwiązań.

Istniejący do czasu rozbudowy kompleks sportowy WDS, nazywany aktualnie Szczecińskim Domem Sportu, został wybudowany w roku 1970 na podstawie projektu architekta Mariana Rąbka z zespołem. Jest to przykład architektury modernistycznej. Zbudowany 40 lat temu kompleks był na ówczesne czasy obiektem nowoczesnym i został wybrany w konkursie „Mister Szczecina” jako najdoskonalszy gmach ćwierćwiecza.

 

Kompleks składający się z pływalni z basenem (25 m) z trybunami na 400 osób, basenem do nauki pływania (10 m), hali sportowej z areną do gier o wymiarach 30 x 18 x 7 m i trybunami na 800 miejsc tworzy dwie zasadnicze bryły na rzucie stykających się wierzchołkami prostokątów. Główne wejście do kompleksu prowadzi z narożnika ulic Wąskiej i Felczaka. Uzupełnieniem obiektów sportowych jest internat położony przy ul. Unisławy. W czasie prawie czterdziestoletniej, intensywnej eksploatacji zespół był wielokrotnie przebudowywany i rozbudowywany. Rzadko działo się to z uszanowaniem pierwotnej myśli autorów obiektu…WIĘCEJ W MAGAZYNIE „PŁYWALNIE I BASENY” NR 6 (listopad 2010 – luty 2011)

 


TEKST: ORŁOWSKI, SZYMAŃSKI ARCHITEKCI SP. J.
FOTO: EWA BALANICKA, WOJCIECH ZAWARSKI, MITEX SA