Baseny dla najbardziej wymagających, czyli baseny dla zwierząt

Krakowski ogród zoologiczny – budowa wybiegu dla pingwinów Humboldta

trans-0151

 

W obiektach publicznych z basenami kąpielowymi w ostatnich latach wiele zmieniło się na lepsze dzięki budowie obiektów nowocześniejszych, bardziej przyjaznych dla użytkownika i eksploatatora, lecz także ciekawszych architektonicznie, a przez to skłaniających do korzystania z nich. Podobnie ma się sprawa z budową wybiegów dla zwierząt w ogrodach zoologicznych. Projektuje się i buduje obiekty, które są przyjazne zarówno dla zwierząt, jak i dla zwiedzających. Do złudzenia przypominają one naturalne środowisko, w którym żyją dane zwierzęta. Czasy, w których zwierzęta oglądało się zza kraty, stają się już tylko niechlubną przeszłością.

trans-0152

Przykładem dobrej inwestycji jest Afrykarium we Wrocławskim ZOO, które było omawiane w poprzednich numerach „Pływalni i Basenów”. Kolejny pozytywny przykład nowoczesnego obiektu dla zwierząt stanowi budowa wybiegu dla pingwinów Humboldta na terenie krakowskiego ogrodu zoologicznego.

Charakterystyka obiektutrans-0153v2

W ubiegłym roku odbył się przetarg publiczny na wykonanie robót budowlanych obejmujących budowę wybiegu dla pingwinów Humboldta wraz z zapleczem technicznym, instalacjami, infrastrukturą techniczną oraz zagospodarowaniem terenu. W ramach zamówienia należy wykonać wybieg dla pingwinów w technologii sztucznych skał składających się na otulinę budynków technicznych. Sztuczne skały mają zostać wykonane metodą natryskową przy pomocy specjalistycznej zaprawy i odwzorowywać formę nawiązującą do naturalnego  środowiska pingwinów Humboldta (tj. pacyficzne wybrzeża Chile i Peru).

Nowy wybieg dla pingwinów znajduje się w granicach terenu wyznaczonego przez istniejące ciągi komunikacji wewnętrznej w miejscu dawnego wybiegu dla borsuków. Forma budynku ma kształt nieregularny. Całość przykryta jest skorupą imitującą naturalne skały, w której znajdują się norki. Pingwiny mają do dyspozycji skalistą plażę, sztuczne skały i basen. Poprzez przeszklenie otaczające basen od strony północnej zwiedzający mogą je oglądać zarówno na lądzie, jak i pod wodą. Dodatkową atrakcją jest taras widokowy, z którego można obserwować pingwiny z innej perspektywy.

Wejście do budynku znajduje się od strony południowej i przeznaczone jest dla hodowców. Pomieszczenie jamy wykorzystywane będzie w okresie zimowym, kiedy temperatura na zewnątrz spadnie poniżej 0°C. Przewiduje się w nim minibasen, doświetlenie światłem naturalnym, wentylację mechaniczną oraz bezpośrednie wyjście na wybieg.

Pomieszczenie kwarantanny będzie wykorzystywane przez pingwiny w okresie lęgu oraz w przypadku choroby któregoś z osobników. Kuchnia robocza służy do rozmrażania ryb i przygotowywania pokarmu dla zwierząt.

trans-0154

Od strony wschodniej znajduje się wejście dla obsługi technicznej pomieszczeń technologii basenu.

Obiekt składa się z pomieszczeń technicznych zagłębionych w gruncie, pomieszczeń wynikających z planowanej funkcji budynku na poziomie terenu oraz basenu zagłębionego w gruncie. Budynek wraz z basenem mają nieregularny kształt wpisany w prostokąt o wymiarach ok. 21 × 22,3 m.

Stan prac

W tej chwili trwają prace budowlane, a ich zakończenie planowane jest wiosną tego roku. Po zakończeniu prac budowlanych odbędzie się uroczyste otwarcie nowoczesnego i imitującego naturalne środowisko oraz zaprojektowanego z myślą o zwierzętach i zwiedzających wybiegu dla pingwinów.

Autor jest dyrektorem projektu w firmie Transcom Sp. z o.o.

Transcom Sp. z o.o.
ul. Józefowska 5
40-145 Katowice
tel.: 32 204 18 87
faks: 32 201 65 36
baseny@transcom.pl
www.transcom.pl

transcom

 

 

 

 

TEKST | Tomasz Szczyrba
FOTO | Archiwum Firmy Transcom
WIZUALIZACJA | Biuro projektowe B2 STUDIO