Reklama

Budowa nowoczesnej pływalni Astoria w Bydgoszczy

Na tak nowoczesny obiekt czekała cała sportowa Bydgoszcz. Pływalnia o wymiarach olimpijskich, wraz z zapleczem w postaci sal fitness i siłowni, bez wątpienia trafi w oczekiwania najbardziej wybrednych zawodników przygotowujących się do najważniejszych startów w sezonie.

Nowoczesny obiekt powstał dokładnie w miejscu, gdzie funkcjonowała „stara” Astoria, w niezwykle urokliwym punkcie na mapie Bydgoszczy – nad Brdą, w otoczeniu secesyjnych kamienic. Poprzednia wersja obiektu, już mocno wysłużona, powstała w latach 60. Nic więc dziwnego, że przyszedł czas na budowę zupełnie nowej infrastruktury. Ważne, że wsłuchano się w głos środowiska pływackiego, które od lat wnioskowało o budowę pływalni o długości 50 m. Tego typu obiektu do tej pory nie było w całym województwie kujawsko-pomorskim.

Dwa etapy inwestycji

Inwestycję podzielono na dwa etapy. Pierwszy zakładał budowę pływalni o wymiarach olimpijskich, sal fitness, siłowni, strefy wellness oraz zaplecza biurowego. W drugim etapie zaplanowano stworzenie infrastruktury zewnętrznej – z odkrytymi basenami, gastronomią, zjeżdżalniami i innymi atrakcjami dla najmłodszych, nie tylko tymi związanymi z wodą.

Do pierwszego etapu przystąpiono w 2017 roku. W pierwszej kolejności rozebrano stary obiekt, a w sierpniu 2018 roku rozpoczęto prace ziemne. Dokumentacja projektowa została wykonana przez architekta Gennadii Donets, a za realizację prac odpowiadało konsorcjum Alstal Grupa Budowlana. Koszt zadania wyniósł ponad 104 mln zł, z czego 25% pochodziło z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, którego dysponentem było Ministerstwo Sportu i Turystyki. Głównym inwestorem było Miasto Bydgoszcz.

Ponad 4 mln litrów wody

Z racji lokalizacji wiadomo było, że inwestycja będzie wymagała zastosowania zaawansowanych technologii, m.in. wykorzystano technologię ścian szczelinowych, schodząc nawet 15–17 metrów w głąb gruntu, żeby odciąć dostęp do cieków wodnych znajdujących się na tym terenie. To spowodowało oszczędność materiałów, a przede wszystkim czasu realizacji inwestycji. Miało to również ogromny wpływ na bezpieczeństwo otoczenia, tj. zwartej zabudowy miejskiej.

Budowę zakończono w III kwartale 2020 roku. Do budowy wykorzystano 1300 ton stali oraz 13 tys. m3 betonu. Na szczęście sytuacja epidemiologiczna panująca w wówczas w Polsce nie wpłynęła na termin oddania inwestycji. Już w połowie roku wlano do niecki basenowej 4560 m3 wody (tj. 4,56 mln litrów). Napełnianie pływalni trwało 3 dni.

Rdzawa fasada

Warto zwrócić uwagę na zewnętrzną stronę budynku. Uwagę przyciąga fasada, a zwłaszcza jej rdzawe poszycie, które osiągnięto poprzez zastosowanie płyt cortenu (specjalna stal, która jest pokryta rdzawą patyną). To rozwiązanie, w połączeniu ze szklanymi i betonowi elementami, pozytywnie wyróżnia się w otoczeniu.

Wokół budynku zapewniono blisko 100 miejsc parkingowych. Warto zaznaczyć, że położenie przy bulwarach Brdy, pozwala dotrzeć do Astorii m.in. tramwajem wodnym. Nowy obiekt zapewnia również komfortowe warunki dla kajakarzy klubu sportowego Astoria, którzy mogą korzystać z nowych, przestronnych hangarów.

Ekologiczne technologie

Wśród zastosowanych rozwiązań technologicznych warto wymienić te ekologiczne: panele fotowoltaiczne oraz system uzdatniania wody. Zainstalowane na dachu panele są jednym ze źródeł energii elektrycznej wykorzystywanej w obiekcie. Wydajność paneli to 138 kW i co ważne, całość pozyskanej w ten sposób energii jest wykorzystywana na potrzeby własne budynku.

TEKST | Paweł Kowalski

FOTO | Paweł Skraba