Nowoczesna pływalnia w sercu Torunia

Historia Aqua Toruń, czyli nowego parku wodnego, który powstał w Toruniu, zaczyna się wraz z końcem istnienia kultowego basenu „elanowskiego”, wybudowanego w 1987 r., jako obiektu zakładowego fabryki Elana. Służył on mieszkańcom do końca 2017 r. Wówczas władze miasta zdecydowały o budowie, na jego bazie, nowego kompleksu sportowo-rekreacyjnego.

Kolejnym krokiem w powstaniu Aqua Toruń było podpisanie we wrześniu 2018 r. umowy z firmą Erbud SA na budowę od podstaw nowej pływalni. Dziś nowy miejski obiekt jest już niemal gotowy i czeka na pierwszych miłośników pływania. Wszystko wskazuje na to, że planowane na koniec listopada 2020 r. oficjalne otwarcie basenu, z przyczyn zagrożenia pandemicznego, zostanie przesunięte (prawdopodobnie na początek 2021 roku). Warto jednak poznać ten nowoczesny obiekt, który będzie łączył w sobie elementy sportu i wodnej rekreacji.

Jakie atrakcje?

Na pływalni znajdują się trzy baseny. Pierwszy z nich to basen sportowy z 6 torami pływackimi o wymiarach 25 x 15,4 m i głębokości od 1,35 do 3,68 m. Będą mogły odbywać się tu zawody pływackie w randze mistrzowskiej z udziałem publiczności. Trybuny w hali basenu sportowego mają 300 miejsc siedzących.

Aqua Toruń to obiekt, który nawiązuje do historii tego miejsca, dlatego nie mogło zabraknąć kultowej wieży do skoków, która była charakterystycznym punktem poprzedniej pływalni. Obecna wieża ma wysokość 3 m. Kolejna niecka to basen o wymiarach 12 x 6 m. Tu szczególną uwagę zwraca ruchome dno z możliwością regulacji głębokości od 0 do 3,80 m, które będzie przeznaczone do nauki pływania, aqua aerobiku, aquabike’u i nurkowania.

Trzeci z basenów w toruńskim parku wodnym ma charakter czysto rekreacyjny. Jego głębokość to 0,9 m. Tu miłośnicy wodnego wypoczynku i zabawy będą mogli wejść do jacuzzi z masażerami powietrznymi, rwącej rzeki oraz studni z falą, biczami wodnymi, kaskadami i gejzerami wodnymi. Swoją strefę mają również najmłodsi fani wodnej zabawy. Znajduje się tu brodzik o głębokości 0,36 m z atrakcjami wodnymi, zjeżdżalnia słonik, pingwin, grzybek, kwiatek, powietrzny mini gejzer.

Projektanci i wykonawcy obiektu przygotowali także małą niespodziankę dla amatorów kąpieli na powietrzu w postaci basenu zewnętrznego o wymiarach 17 m² i głębokości 0,9 m. Dziś nowoczesny park wodny ciężko sobie wyobrazić bez zjeżdżalni. Toruński obiekt ma dwie zjeżdżalnie wodne o długości 90 i 62 m, o różnicy poziomów 9,6 m. Aqua Toruń to także świetne miejsce dla miłośników stref spa i saunowania. Nowocześnie zaprojektowana strefa saun obejmuje:

  • saunarium: sauna fińska (sucha), parowa/aromatyczna, solankowa, na podczerwień, tepidarium z mini tężnią i podgrzewanymi leżankami, podgrzewana ława z jonizatorem powietrza, studnia schładzająca, wiadro schładzające, podajnik lodu i prysznice,
  • spa: masaże, zabiegi na twarz, zabiegi na ciało.

Aqua Toruń posiada także dwa pełnowymiarowe boiska do squasha z zapleczem szatniowo-sanitarnym. W obiekcie mieścić się będą także:

  • galeria z kawiarnią,
  • dwie sale do ćwiczeń gimnastycznych ze sprzętem.

Na ostatniej kondygnacji znajdą się sale konferencyjne i pomieszczenia administracyjne. Sale konferencyjne mają powierzchnię 30 i 70 m² z zapleczem. Istnieje możliwość połączenia ich w jedną salę 100 m².

WIĘCEJ W MAGAZYNIE „PŁYWALNIE I BASENY” NR 36

TEKST | Marcin Wiśniewski

FOTO | Archiwum MOSiR Toruń