Reklama

Ceramika basenowa

Ceramika – higiena i bezpieczeństwo

Jakość wykończenia oraz kolorystyka mają, obok oferty, największy wpływ na ocenę obiektów basenowych przez użytkowników oraz gości. Przebarwienia oraz wytarta powierzchnia płytek czy odspojone od siebie elementy mogą spowodować, że goście będą mniej chętnie odwiedzać obiekty.

Po pierwsze porowatość
O ile kolorystyka jest kwestią gustu, o tyle higiena oraz bezpieczeństwo dotyczą wszystkich użytkowników w równym stopniu. Podstawowym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, jest porowatość powierzchni. Niestety nie jest ona widoczna gołym okiem, a w trakcie eksploatacji obiektu może sprawić wiele problemów z utrzymaniem czystości. Im wyższa porowatość, tym wyższy poziom bruczności powierzchni. Chcąc zminimalizować niebezpieczeństwo zabrudzenia, należy zwrócić uwagę, aby płytki były wykonane z najtwardszej, i dzięki temu najtrwalszej, ceramiki, czyli porcelany. Co więcej, porowatość powierzchni wpływa negatywnie na poziom chłonności wodą, odporność na mróz, siłę łamiącą oraz ścieralność. Niższą porowatość gwarantuje również produkcja przez prasowanie na sucho (inna technologia produkcji to ciągnienie). Dodatkowo ten rodzaj produkcji zapewnia lepszą jakość oraz równość powierzchni niż można uzyskać za pomocą ciągnienia.Antypoślizgowe czyli bezpieczne
Jednak najważniejszym aspektem wpływającym bezpośrednio na bezpieczeństwo użytkowników jest poziom antypoślizgowości. Poziom ten powinien być mierzony dla powierzchni suchej oraz mokrej, dla stopy bosej oraz stopy obutej. Jak pokazuje doświadczenie, wysoki poziom antypoślizgowości dla stopy obutej mierzonej na powierzchni suchej zwykle nie przekłada się na bezpieczne użytkowanie na boso w przypadku mokrej posadzki. Należy również pamiętać, że niedopuszczalne jest określanie poziomu antypoślizgowości dla stopy bosej na podstawie klasy antypoślizgu badanej dla stopy obutej.
100% porcelany
Firma SeraPool ma w swej ofercie płytki oraz elementy wykończeniowe wykonane w 100% z porcelany technologią prasowania na sucho. Przekłada się to na twardość, trwałość oraz higieniczność rozwiązania. Co więcej, płytki antypoślizgowe SeraPool posiadają aż 4 certyfikaty antypoślizgowości, określające każdą z płytek jako bardzo bezpieczną do użytkowania. W ofercie oprócz standardowych płytek basenowych spełniających normy międzynarodowe, w szerokiej gamie kolorystycznej, znaleźć można mozaiki zarówno monokolorystyczne, jak i melanże. Dostępne są także płytki antypoślizgowe np. imitujące naturalny kamień (fot. 3), specjalistyczne kształtki do różnych typów rynien przelewowych (fot. 4), kratki ABS, naroża wyoblające oraz płytki schodowe z zaokrąglonymi krawędziami. Warto tutaj również wspomnieć, że naroża wyoblające powinny być wykorzystane na wszystkich kątach wklęsłych oraz wypukłych 90°. Zapewniają one bezpieczeństwo użytkownikom oraz umożliwiają utrzymanie czystości w newralgicznych miejscach, jakimi są styki ściana-podłoga w hali basenu oraz niecce.Nowatorskie rozwiązanie
Firma SeraPool jako pierwsza na świecie wprowadziła na rynek profilowane kształtki pochwytowe w różnych wymiarach w zależności od grubości ściany – od 12,5 × 25 poprzez 25 × 50 do 38 × 50 cm. Minimalizują one ilość elementów między ścianą basenu oraz plażą a rynną przelewową typu fińskiego (rys. 1 i fot. 6). W zależności od wymiarów jedna kształtka może zastąpić nawet 8 osobnych elementów, a co najbardziej istotne z punktu widzenia trwałości, eliminują konieczność użycia profilu PCV do podtrzymania kratki. Element ten jest najmniej trwałym detalem wykończenia hali basenu (fot. 2). Odspojone elementy są nieestetyczne oraz mogą być siedliskiem bakterii.

 

KONTAKT: www.serapool.pl„PŁYWALNIE I BASENY” – WYDANIE NR 15

 


TEKST: FIRMA SERAPOOL
FOTO: FIRMA SERAPOOL