Reklama

Chełmski aquapark dla każdego

Pod koniec listopada 2016 r. rozpoczął działanie Chełmski Park Wodny. To nowoczesny kompleks, w którym każdy znajdzie coś dla siebie, zarówno osoby bardziej aktywne sportowo, jak i amatorzy strefy relaksu. To także jeden z nowocześniejszych tego typu obiektów wyposażonych w specjalne udogodnienia dla osób niepełnosprawnych

Inwestycję o wartości 33,1 mln zł brutto na zlecenie Spółki Chełmski Park Wodny i Targowiska Miejskie zrealizowała firma Skanska według projektu Schick Architekci z Rudy Śląskiej. W ramach przedsięwzięcia wybudowano trzykondygnacyjny budynek, w którym znajdują się baseny, sauny, łaźnie, wanny z hydromasażem oraz kompleks zjeżdżalni. W obiekcie powstały również boiska do squasha, tory bowlingu, kręgielnia, siłownia, ścianka wspinaczkowa, restauracja, lokale komercyjne oraz administracyjne. Wokół obiektu pojawiły się chodniki, drogi, place, parking, nowe tereny zielone i elementy małej architektury – informuje Dariusz Urbanik, Dyrektor Zespołu Projektów firmy Skanska.

Inwestycję zakończono 25 listopada 2016 r. i już dzień później nastąpiło otwarcie obiektu. W weekend otwarcia mieszkańcy miasta i wszyscy chętni mogli skorzystać z obiektu za symboliczną złotówkę. Było to dobre posunięcie, ponieważ odwiedziło nas dzięki temu ponad 2,5 tys. osób – ocenia Mirosław Czech, Dyrektor Chełmskiego Parku Wodnego. Na co dzień obiekt ma być otwarty przez 16 godzin na dobę, a jednorazowo będzie mogło z niego korzystać ok. 430 osób.

Aqua cross i inne atrakcje

W obiekcie powstały 4 nowoczesne baseny: rekreacyjny, pływacki, do nauki pływania oraz brodzik dla dzieci. Basen rekreacyjny, o nieregularnym kształcie, wyposażyliśmy w liczne atrakcje wodne, tj.: sztuczną rzekę, huśtawkę wodną, podwodne leżanki z masażem powietrznym, masażery karku, gejzer powietrzny, ścianę wodną czy kolorowy reflektor podwodny – wymienia Paweł Kuniewicz, Menadżer Projektu w Oddziale Budownictwa Ogólnego Skanska w Rzeszowie. – Pojawiła się tutaj tzw. Przeprawa – ruchome kamienie. Do dna niecki basenowej przymocowaliśmy kamienie, natomiast powyżej lustra wody podwiesiliśmy siatkę umożliwiającą chodzenie po nich.

Basen pływacki jest podzielony na 6 torów. Nad nim znajduje się aqua cross w postaci linowego toru przeszkód. To atrakcja, jakiej dotąd w Polsce jeszcze nie było na tego typu obiektach – podkreśla Zbigniew Mazurek, prezes miejskiej spółki Chełmski Park Wodny i Targowiska Miejskie. Pasy torów zabarwiliśmy metodą elektrochemiczną na kolor niebieski kobaltowy – wyjaśnia Paweł Kuniewicz. – Takie elementy, jak: słupek startowy, liny torowe, urządzenie falstartu oraz sygnalizację nawrotu w stylu grzbietowym wykonaliśmy zgodnie z wytycznymi FINA (Światowej Federacji Pływackiej), co umożliwi rozgrywanie na tym basenie szkolnych zawodów sportowych.

WIĘCEJ W MAGAZYNIE „PŁYWALNIE I BASENY” NR 25

 

TEKST | Agnieszka Kotela, Mirosław Czech
FOTO | Archiwum Chełmski Park Wodny i Targowiska Miejskie Sp. z o.o.