Reklama

Freepool – uzdatnianie wody bez dodatku produktów chemicznych

flui_00227System Freepool powstał we współpracy działu R&D koncernu Fluidra i Uniwersytetu Autonomicznego w Barcelonie (UAB) oraz Szpitala Uniwersyteckiego w Barcelonie. Dzięki tak szeroko zakrojonej współpracy uzyskano oraz przetestowano system uzdatniania wody nie tylko skuteczny w utrzymaniu prawidłowych parametrów wody basenowej, lecz także bardzo korzystny dla użytkowników i środowiska.

System Freepool to brak środków chemicznych dodawanych bezpośrednio do basenu. Sercem systemu jest nisko solny elektrolizer soli (1,5–3 g/l) pracujący w połączeniu z lampą UV. Prawidłowe pH wody basenowej utrzymywane jest dzięki wtryskowi dwutlenku węgla. Wszystko to oczywiście pod kontrolą specjalnej automatyki, spiętej z systemem automatyki basenu. Takie połączenie zapewnia nie tylko perfekcyjną jakość wody w basenie, lecz także doskonałe parametry jakościowe, z korzyścią dla zdrowia i komfortu użytkowników obiektu.

Zalety systemu:

  • zwiększenie bezpieczeństwa funkcjonowania technologii basenowej jako efekt pełnej automatyzacji systemu i braku konieczności przenoszenia środków chemicznych;
  • dbałość o środowisko i finanse obiektu dzięki oszczędności energii i wody;
  • dodawanie do basenu tylko jednego środka „chemicznego”, którym jest w pełni bezpieczna sól kamienna;
  • skuteczny system dezynfekcji (elektroliza + UV);
  • wysoki komfort i dbałość o zdrowie użytkowników dzięki zwiększonej zdolności do usuwania chloramin;
  • oszczędność miejsca na składowanie i dawkowanie środków chemicznych (osobne pomieszczenia w rozbiciu na podchloryn i korektor pH).

Na wykresie pokazano wyniki badań, jakie przeprowadzono na basenie Szpitala Klinicznego w Barcelonie (próbka na 340 użytkownikach). Użytkowników zapytano o odczucia związane z korzystaniem z basenu PRZED zainstalowaniem systemu FREEPOOL i PO jego zainstalowaniu w 6 kategoriach – podrażnienia błon śluzowych nosa, podrażnienia skóry, podrażnienia oczu, podrażnienia wywołujące kaszel, zaburzenia oddychania oraz świsty w oskrzelach.

Kolorem szarym oznaczono tradycyjny system uzdatniania, kolorem niebieskim basen z zainstalowanych systemem FREEPOOL.

 

TEKST I FOTO | Firma Fluidra Polska