Reklama

Jakie korzyści? Zastosowanie aktywowanego złoża szklanego

Na rynku istnieje obecnie kilka typów złóż filtracyjnych: piaskowo-żwirowe, zeolitowe czy szklane. Wśród nich znajduje się wiele złóż specjalistycznych, a każde z nich ma pewne unikatowe właściwości, żeby skutecznie uzdatniać wodę, w zależności od warunków pracy. Oczywistym celem działania każdego systemu oczyszczania wody basenowej jest zabicie i usunięcie kolonii bakterii oraz produktów ubocznych dezynfekcji, pozostałych w obiegu wody.

W wyniku nisko efektywnej filtracji mechanicznej są stosowane coraz silniejsze środki dezynfekcyjne. Branża basenowa skupiła się na coraz silniejszych metodach usuwania problemu, zamiast przyjrzeć się przyczynom i zadziałać prewencyjnie. Rewolucji w zakresie metod filtracji było – w stosunku do metod dezynfekcji – znacznie mniej i ograniczały się w zasadzie jedynie do wykorzystania różnych materiałów filtracyjnych.

Aktywowane złoże szklane

Złoże AFM® to złoże szklane, aktywowane, wytworzone z mieszanki szkła koloru zielonego i brązowego, stosowane do filtracji elektromechanicznej. To jedyne aktywowane złoże na rynku, którego skuteczność jest potwierdzona patentem, badaniami oraz 30-letnim doświadczeniem firmy Dryden Aqua. Jest to jedyne złoże filtracyjne, które zatrzymuje zanieczyszczenia o wielkości nawet do 1 mikrona, podczas gdy świeży piasek skutecznie wychwytuje zanieczyszczenia o wielkości od 8 mikronów.

Aktywacja fizykochemiczna nadaje ziarnom szkła silny ładunek ujemny, tworzy mezoporowatą strukturę na powierzchni, zwiększając powierzchnię czynną adsorpcji oraz dodatkowo tworzy na swojej powierzchni wolne rodniki do skutecznej dezynfekcji, chroniąc przed tworzeniem się biofilmu. Na bazie przeprowadzonych badań we francuskim instytucie IFTS stwierdzono, że złoże AFM® zatrzymuje 97% zanieczyszczeń o wielkości do 5 mikronów przy prędkości filtracji 20 m/h. W tych samych warunkach piasek zatrzymuje 72% zanieczyszczeń. Dlatego analizując skuteczność filtracji i wpływ na dalsze procesy uzdatniania wody, złoże AFM® przepuszcza jedynie 3% zanieczyszczeń, a piasek i inne złoża co najmniej 28%.

WIĘCEJ W MAGAZYNIE „PŁYWALNIE I BASENY” NR 32

 

TEKST | Grzegorz Wojciul

FOTO | Archiwum firmy Anchem