Kompleks rekreacyjno-sportowy w Babicy

W Babicy (woj. małopolskie, gmina Wadowice) ma powstać kompleks rekreacyjno-sportowy, w skład którego będzie wchodzić m.in. aquapark, trzy hotele oraz kryty stok

 

Koncepcja projektu obejmuje budowę trzech hoteli, dwóch kompleksów basenowo-saunowych, kilku kilometrów zjeżdżalni wodnych oraz wież widokowych. Teren inwestycyjny zostanie zagospodarowany ścieżkami, rampami widokowymi, domkami leśnymi oraz szeregiem atrakcji sezonowych i całorocznych. Koncepcję dopełnia budowa całorocznego krytego stoku narciarskiego. Działki inwestycyjne są położone na malowniczych, widokowych stokach Pogórza Wielickiego. Babica znajduje się w bardzo dogodnej lokalizacji – od Krakowa dzieli ją 48 km, od Bielska-Białej 45 km, a od Katowic 75 km.

Założenia projektowe

Założeniem projektu było stworzenie bogatej oferty noclegowej, rekreacyjno-sportowej, gastronomicznej, rozrywkowej wraz z usługami towarzyszącymi o znaczeniu ponadlokalnym. Atrakcyjność terenów inwestycyjnych narzuciła wytyczne, żeby architektura była naturalnie wkomponowana w teren i podkreślała walory działek. Na terenie kompleksu rekreacyjno-sportowego od strony wschodniej został zaprojektowany aquapark wraz z hotelem, w środkowej części aquapark zewnętrzny z hotelem i dyskoteką, od północnej strony niewielki zaciszny hotel o najwyższym standardzie oraz od strony wschodniej kryty stok narciarski. Przeważająca część obiektów ma układ tarasowy, dzięki czemu w naturalny sposób wpisuje się w istniejący teren. Wszystkie wymienione obiekty mają dostęp do drogi publicznej oraz zapewnioną wygodną obsługę komunikacyjną z odpowiednią ilością miejsc postojowych.

Na terenie ma powstać największy na południu kraju aquapark z wykorzystaniem znajdujących się na tym obszarze złóż wód geotermalnych, w skład którego wchodzić będą, oprócz wielu basenów rekreacyjnych, jacuzzi, saunaria, zjeżdżalnie o kilkukilometrowej długości, zapewniające niezwykłe wrażenia oraz inne atrakcje wodne. Dopełnieniem tego kompleksu będzie duży hotel i centrum gastronomiczne z szeregiem restauracji, bufetów i kawiarni. Znajdujący się obok 8-hektarowy las zostanie zachowany, a na jego terenie zostaną wybudowane, z wykorzystaniem naturalnych materiałów drewna i kamienia, ścieżki edukacyjno-przyrodnicze z rozlicznymi rampami widokowymi, domki rekreacyjne zawieszone na drzewach oraz wieża widokowa pozwalająca podziwiać piękno przyrody.

WIĘCEJ W MAGAZYNIE „PŁYWALNIE I BASENY” NR 31

 

TEKST I WIZUALIZACJE | Studio Architektoniczne LA